Włosy cienkie to włosy szczególnie ciężkie w pielęgnacji. Wymagają specjalnej pielęgnacji i traktowania. Często sprawiają problemy tj. puszą się, plączą, końcówki wykruszają się i rozdwajają, a przy skórze głowy obserwowany jest tzw. przyklap. Problemy te obserwowane są niezależnie od tego czy włosy są proste czy kręcone. Cienkie włosy mogą być zarówno kwestią genetyki jak i np. zmian hormonalnych. Ich budowa jest delikatniejsza, są bardziej narażone na uszkodzenia, dlatego wymagają dużo troski, by wyglądać pięknie. Jak zatem pielęgnować ten typ włosów aby wydobyć z nich to co najlepsze? W tym wpisie poznasz więcej teorii, a kolejno wpis zostanie uzupełniony o różne przykłady kosmetyków dla cienkowłosych.

Wszystkie te problemy znam z autopsji, gdyż sama jestem posiadaczką tego typu włosów 🙂

Karolina, fale
cienkie włosy, pielęgnacja, curly wurly sistas, brak objętości

Postaw na zabezpieczanie

Przy pielęgnacji włosów cienkich i delikatnych powinniśmy skupić się przede wszystkim na odpowiednio delikatnym traktowaniu. Włosy takie szybko będą się niszczyły, a końcówki wykruszały. Warto zatem oprócz regularnego podcinania pamiętać o zabezpieczaniu końcówek. W tym przypadku mogą nie sprawdzić się zwykłe oleje czy olejki (mieszanki różnych olejów) ze względu na to, że mogą obciążać cienkie włosy. Lepiej w tym przypadku mają szansę sprawdzić się sera silikonowe. Warto aplikować je regularnie, zwłaszcza przed suszeniem czy stylizacją z użyciem ciepła (której swoją drogą warto unikać, zwłaszcza przy włosach cienkich). Oprócz tego, serum silikonowe możemy stosować też przed wyjściem na zewnątrz (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym) oraz przed pójściem spać. 

Warto także pomyśleć o tym jak włosy chronione są w nocy. Tutaj zdecydowanie nie warto chodzić spać z mokrymi włosami gdyż są one wówczas bardziej narażone na zniszczenia. Warto również starać się spać z luźno związanymi włosami np. w koka czy warkocza (najlepiej użyć w tym celu jedwabnych gumek). Raczej powinniśmy unikać chodzenia spać z rozpuszczonymi włosami, zwłaszcza jeżeli są długie. Jeżeli jednak lubimy spać z włosami rozpuszczonymi to można pomyśleć o jedwabnej poszewce na poduszkę, która zdecydowanie zmniejszy ryzyko niszczenia włosów podczas snu. Alternatywą mogą być też jedwabne czepki do spania. W ciągu dnia kiedy to tylko możliwe warto wiązać włosy. Warto to jednak robić przy pomocy np. jedwabnych gumek, pozbawionych metalowych łączeń.

Kolejnym istotnym krokiem zabezpieczenia włosów przed zniszczeniami będzie termoochrona. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele produktów służących do ochrony przed wysokimi temperaturami. Najpowszechniej znane są spraye jednak w ich przypadku warto sięgać po te bez dodatku wysuszającego alkoholu (w składzie jako np. Alcohol Denat). Często produkty termoochronne zawierają w składzie silikony, dlatego przy regularnym używaniu tego typu produktów trzeba pamiętać też o regularnym mocniejszym oczyszczaniu.

Nie obciążaj

Włosy cienkie nie wymagają pielęgnacji z użyciem wielu kosmetyków (w jednym myciu). Przy tego typu włosach mogą (nie muszą) nie sprawdzać się metody takie jak np. OMO (odżywka, mycie, odżywka). Lepszym wyborem może okazać się zwykła metoda MO (mycie, odżywka) lub OM (odżywka, mycie) w przypadku włosów bardzo podatnych na obciążenie.

W kontekście mycia i stosowania odżywek czy masek należy też zwrócić uwagę na ich ilość. Włosy nie powinny opływać wręcz odżywką. Wystarczy niewielka ilość kosmetyku, roztarta w dłoniach i zaaplikowana dokładnie na włosy (np. wczesana). W tym przypadku warto przetestować w kilku myciach różne ilości, aby ocenić po jakiej ilości włosy będą wyglądały najlepiej.

W kontekście aplikacji kosmetyków istotne będzie też unikanie rozprowadzania kosmetyku zbyt blisko skóry głowy. Przy włosach cienkich, zwłaszcza o niższej porowatości (niska lub średnia porowatość) stosowanie masek i odżywek blisko nasady będzie mocno obciążało pasma, które w efekcie mogą wręcz “leżeć na głowie”. Może to też nasilać przetłuszczanie lub prowadzić do strączkowania.

Jako, że włosy cienkie to włosy bardzo delikatne to również delikatnie należy obchodzić się z nimi podczas mycia. Jeżeli włosy mocno się plączą to dobrym pomysłem może być rozczesanie ich przed myciem (np. aplikując wcześniej serum silikonowe lub mgiełkę silikonową, aby zabezpieczyć włosy przed zniszczeniami). Możesz też spróbować delikatnie rozczesać włosy na odżywce.

Wczesanie odżywki będzie też dobrym sposobem na jej jak najlepsze wykorzystanie, odżywienie włosów, wygładzenie. W przypadku włosów cienkich szczególnie należy uważać zarówno na ilość zastosowanego kosmetyku jak i poziom do którego go wczesujemy. 

Jeżeli chodzi o czas trzymania kosmetyków na włosach to tutaj również nie należy przesadzać. Maska czy odżywka zaaplikowana na kilka minut zupełnie wystarczy. Już podczas wczesywania czy rozprowadzania maski na włosach będzie ona działała. Nie ma potrzeby spędzania godziny z maską na włosach. Wyjątek warto zrobić w przypadku myć z użyciem kosmetyków proteinowych gdzie warto zaaplikować kosmetyk na nieco dłużej np. 10-20 min. 

Dobierz odpowiednią szczotkę

Włosy cienkie należy czesać bardzo delikatnie. Zawsze zaczynając od końcówek i kierując się następnie wyżej. Jeżeli posiadasz włosy cienkie i proste lub decydujesz się na czesanie włosów suchych przed myciem przy włosach kręconych i falowanych to zabezpieczaj je wcześniej odrobiną lekkiego serum silikonowego lub mgiełki silikonowej. Możesz też spryskać taką mgiełką szczotkę i dopiero zacząć czesanie. 

Szczotka do włosów cienkich powinna mieć nieco delikatniejsze igiełki. Niekoniecznie sprawdzą Ci się szczotki z naturalnego włosia. Wybierając szczotkę zwróć uwagę jak wyglądają igiełki na Twojej szczotce. Być może są już połamane, mają zagięcia, mogą być różnej wysokości. Wówczas koniecznie wymień szczotkę, gdyż czesanie włosów taką ze zniszczonymi ząbkami będzie zdecydowanie pogarszało ich kondycję na długości.

A co ze słynnym Tangle Teezerem? 

Jest to szczotka, która towarzyszy mi od wielu lat (jestem posiadaczką bardzo cienkich i delikatnych włosów). Sprawdza mi się świetnie zwłaszcza do odbijania (przeczesywania) włosów przy nasadzie, „podnoszę” nią włosy, dodaje im to objętości. Na długość raczej rzadko ją stosuję.

Karolina

Mimo iż często oceniania jako nieodpowiednia dla włosów to wcale nie musi być ona złym elementem akcesoriów włosowych. Jeśli właściwie się z nią obchodzimy i zwracamy uwagę na sposób czesania włosów to może być stosowana bez ryzyka zniszczenia włosów. 

Po latach stosowania ząbki mogą jednak ulec zniszczeniu więc wówczas należy ją wyrzucić i zastąpić nową. Aby uniknąć niszczenia ząbków należy dodatkowo unikać noszenia jej w torebce (standardowej, nie kompaktowej wersji). Nie należy szarpać włosów, agresywnie nią czesać. Warto zrezygnować z niej w szczególności jeśli Twoje włosy są zniszczone, bo będzie jeszcze nasilała ten stan.

Dodaj lekkości

Jako, że włosy cienkie mają dużą tendencję do obciążania należy też zwracać uwagę na kosmetyki jakie wybieramy. W tym przypadku nie należy stosować w nadmiarze kosmetyków treściwych, gęstych, ciężkich. Uważajmy więc na produkty zawierające duże ilości maseł i olejów, a także silikonów. Zamiast tego starajmy się wybierać lekkie odżywki, zwłaszcza na co dzień. Raz na jakiś czas możemy oczywiście zastosować gęstszą, treściwą maskę jednak niech na co dzień towarzyszą nam lżejsze kosmetyki

Każde włosy potrzebują zarówno protein, emolientów i humektantów. W przypadku włosów cienkich szczególnie istotne może być stosowanie protein, który dodadzą nieco sztywności włosom. Proteiny mają szansę uzupełnić ubytki powstałe we włosach więc jeżeli jesteś posiadaczką włosów cienkich o wysokiej lub średniej porowatości to proteiny mogą być szczególnie istotne w Twojej pielęgnacji. Przy włosach cienkich, które są bardzo delikatne i miękkie szczególnie warto wybierać kosmetyki z proteinami hydrolizowanymi i aminokwasami.

W kontekście stosowania masek i odżywek proteinowych oprócz odpowiedniego czasu trzymania (zazwyczaj ok. 10-20 min) warto też zwrócić uwagę na częstotliwość i sposób stosowania. Częstotliwość stosowania protein to sprawa mocno indywidualna i ocena jak często warto stosować maski proteinowe wymaga obserwacji. W niektórych przypadkach będzie to raz na 4-5 myć a w innych sprawdzi się nawet co mycie!

Jeżeli chodzi o sposób stosowania to tutaj także, może sprawdzić się stosowanie w metodzie MO (mycie i odżywka proteinowa), metodzie MOO (mycie, odżywka proteinowa a następnie po spłukaniu zaaplikowana maska emolientowa – najlepiej wczesana) lub OMO (odżywka proteinowa, mycie, odżywka emolientowa). Dodatkowo stosowanie szamponu z proteinami doda objętości u nasady. Ale należy uważać na ewentualne przeproteinowanie.

Częstotliwość stosowania emolientów i humektantów także jest tematem mocno indywidualnym ale oczywiście z większości przypadków przeważać będzie tutaj stosowanie emolientów. W przypadku włosów cienkich niejednokrotnie jednak mają szansę lepiej sprawdzić się maski i odżywki emolientowe z dodatkiem humektatntów (Eh) niż kosmetyki czysto emolientowe. Zastosowanie takich kosmetyków może wpłynąć na dodanie nieco lekkości włosom, bez pojawienia się nadmiernego puchu. Wszystko to jest oczywiście kwestią obserwacji, gdyż na niektórych typach włosów już niewielka zawartość humektantów w każdym myciu może powodować mocny puch. 

Jeżeli włosy mają dużą tendencję do kruszenia, łamania i rozdwajania to fajnym pomysłem może być też stosowanie raz na jakiś czas kuracji do włosów (np. Olaplex lub Joico).

Uzyskaj odbicie włosów od nasady

Aby uniknąć problemów z brakiem objętości istotne będzie unikanie podstawowych błędów o której mowa była powyżej. Należy zwrócić też uwagę, czy w pielęgnacji nie pojawiają się w nadmiarze emolienty np. częste olejowanie, odżywki i maski emolientowe co mycie. Do tego np. dokładasz mgiełkę czy sera silikonowe w ciągu dnia.

Oprócz tego fajnym rozwiązaniem będzie stosowanie ziołowych wcierek i  szamponów, które dodadzą nieco objętości. Fajnym rozwiązaniem może być też stosowanie szamponów z dodatkiem protein.

W przypadku wcierek, które często obciążają cienkie włosy po myciu można pomyśleć o zastosowaniu wcierek lekkich, opartych na wodzie. Jeżeli nawet takie wcierki będą obciążały włosy (po myciu) to warto po prostu skupić się na stosowaniu wcierek przed myciem.

Wcierki olejowe należy stosować jedynie przed myciem. Jeżeli mimo takiego ich stosowania włosy po myciu są nadmiernie oklapnięte to można rozważyć stosowanie ich np. z żelem aloesowym. Dzięki temu skóra głowy zostanie zarówno nawilżona jak i zmiękczona.

Włosy z problemem braku objętości warto także myć i suszyć z głową w dół. U kręconowłosych sprawdzi się także suszenie suszarką z dyfuzorem.

Istotne będzie też regularne stosowanie peelingu skóry głowy. Rodzaj peelingu należy dopasować do potrzeb swojej skóry głowy. W przypadku włosów cienkich należy zawsze pamiętać o delikatności, zwłaszcza przy stosowaniu peelingów mechanicznych (z drobinkami). Tarcie skóry głowy peelingiem mechanicznym lub zbyt długie przetrzymywanie peelingu chemicznego może spowodować osłabienie i tak już delikatnych cienkich włosów.

Na problemy z objętością pomóc może też stosowanie pianek do włosów. Można je stosować zarówno w przypadku włosów prostych jak i kręconych czy falowanych. 

Włosy wilgotne, przed suszeniem można również spróbować upinać klamerkami lub większymi żabkami odbijając je od nasady. Wówczas włosy podczas suszenia nie powinny aż tak “kłaść się na głowie”. Klamerki możemy dodatkowo pozostawić na głowie aż do samego rana (w przypadku mycia wieczornego). Uwaga na rodzaj takich spinek! Ważne, żeby nie miały elementów, które w nocy będą mogły powodować jakieś uszkodzenia mechaniczne włosów lub skóry głowy.

Osoby wydobywające fale i loki również mogą się polubić z tym pomysłem. Wówczas włosy po suszeniu nie powinny być ugniatane. Powstałe sucharki należy lekko podpiąć, a włosy odgniatać dopiero rano.

Jeśli nadmierne przetłuszczanie nie jest Twoim problemem to do pobicia objętości u nasady sprawdzi się także masaż skóry głowy, palcami lub grabkami:

Czy da się zapuścić cienkie włosy? 

Zapuszczanie włosów cienkich jest niestety ciężkim tematem. Na niektórych włosach efekt może być całkiem zadowalający natomiast innym bardzo ciężko będzie zapuścić długie włosy. Najczęściej na przeszkodzie stają problemy z rozdwajaniem i niszczeniem się włosów mimo pielęgnacji. Niestety, pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć. Warto jednak zrobić jak najwięcej w tym temacie jeśli nam zależy – a da się zrobić bardzo dużo!

  1. Po pierwsze dbać o odpowiednie zabezpieczanie (na co dzień, po myciu i w nocy) i termoochronę. Nie należy bać się w silikonów w kontekście zabezpieczania (dotyczy to zarówno masek i odżywek jak i kosmetyków bez spłukiwania).
  2. Po drugie regularnie przycinać końce.
  3. Po trzecie stymulować porost poprzez regularne stosowanie odpowiednich wcierek, delikatny masaż.
  4. Po czwarte – pielęgnacja skóry głowy, a więc regularny peeling, nawilżanie (zajrzyj do wpisu o nawilżaniu skóry głowy), stosowanie odpowiednich szamponów.
  5. Po piąte – unikanie prostowania, kręcenia z użyciem ciepła, tapirowania, rozjaśniania i farbowania.
  6. Po szóste – delikatne czesanie, z użyciem odpowiedniej szczotki.
  7. Po siódme – olejowanie włosów, które pomoże dodać włosom blasku, miękkości ale i ochroni przed zniszczeniami (warto jednak robić to regularnie np. raz w tygodniu).

Bardzo istotnym elementem będzie też dieta i właściwa zawartość w niej białka oraz tłuszczu, a także wszelkich witamin i składników mineralnych. Warto więc na co dzień dbać o podaż warzyw, owoców, ryb, pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego drobiu, olejów roślinnych oraz pestek, nasion, orzechów. Dodatkowo pomóc może wypijanie kleiku z siemienia lnianego czy naparu z pokrzywy i skrzypu (jeżeli nie ma przeciwwskazań). Fajnym pomysłem może być też wypijanie łyżki oleju w ramach suplementacji (np. olej z wiesiołka, z czarnuszki, lniany czy z ogórecznika – jeżeli nie ma przeciwwskazań).

Także zielone ( i nie tylko!) koktajle potrafią fantastycznie wesprzeć porost nowych włosów – tutaj więcej o koktajlach dla włosów i kilka naszych przepisów. Dodatkowo można wprowadzić suplementację (najlepiej po przeprowadzeniu badań). My polecamy suplementy Health Labs Care, mają świetną jakość i przemyślane receptury. Dla włosów sprawdzą się w szczególności NewMe, olej SmartMe, ShineMe, a także B-Complex, GlowMe. Więcej o diecie dla włosów znajdziesz w kategorii „dieta a włosy” na naszym blogu:

Połączenie wszystkich tych elementów powinno ułatwić temat zapuszczania włosów cienkich. Istotne będzie jeszcze szczególnie zachowanie cierpliwości i wyrozumiałości dla siebie i włosów 🙂 Jeśli potrzebujesz wsparcia zawsze możesz do nas napisać, żeby się poradzić, na pewno pomożemy.

A jeśli walczysz z nadmiernym wypadaniem i chcesz indywidualne wskazówki co do pielęgnacji i Twojego odżywiania zerknij na naszą ofertę konsultacji poszerzonej o wskazania dietetyczne. Dla mnie jako dietetyczki (z niedoczynnością tarczycy, z cienkimi włosami, nawracającym wypadaniem) temat wypadania włosów jest szczególnie istotny więc wiem, co czujesz i zawsze staram się pomóc najlepiej jak umiem.

Karolina

A jeśli chcesz sama skompletować swój zestaw do zapuszczania włosów zajrzyj do naszego sklepu po gotowe zestawy do zapuszczania włosów wraz ze wskazówkami dietetycznymi i planem zapuszczania:

Odpowiednie cięcie i fryzura robią różnicę

Włosy cienkie są także dość problematyczne jeśli chodzi o upięcia. Najlepszym sposobem w tym przypadku będzie noszenia na co dzień luźnych kucyków, warkoczy, koków (oprócz oczywiście włosów rozpuszczonych). Fryzury te sprawdzą się zarówno u prostowłosych jak i u posiadaczek fal i loków, u których w kolejne dni po myciu włosy mogą wyglądać gorzej. Można wypróbować różnego rodzaju scrunchies, gumki, opaski, ozdoby do włosów – optycznie dodają objętości fryzurze. Potrafią całkowicie odmienić Twój wizerunek!

Sama najczęściej noszę włosy rozpuszczone gdyż w takich czuje się najlepiej (mimo iż w kolejne dni po myciu również wyglądają kiepsko). 

Karolina

Oprócz tego, że bardzo ważnym elementem będzie regularne przycinanie końcówek (jeżeli decydujemy się samemu przycinać włosy to pamiętajmy o ostrych nożyczkach!) to istotne w wyglądzie włosów cienkich będzie też odpowiednie cięcie. Jeśli na co dzień wydobywasz skręt to zasadne będzie cieniowanie włosów, nadawanie im warstw – to dobrze wpływa na układanie się skrętu. Jednak jeśli Twoje fale są delikatne lub lubisz efekt luźnych loków to zastanów się nad cięciem na prosto. To optycznie doda włosom efektu „gęstości”. W szczególności w przypadku prostych, cienkich włosów cięcie na prosto wygląda lepiej niż cieniowanie włosów.

Zastanów się też może nad nieco krótszą fryzurą jeśli chciałabyś spróbować czegoś nowego, szukasz odmiany fryzury. Może to świetnie wpłynąć na skręt i… samopoczucie. Wiele dziewczyn z cienkimi włosami świetnie czuje się w krótszych fryzurach. Pamiętaj o udaniu się do sprawdzonego fryzjera! Pod tym postem na Instagramie znajdziesz listę polecanych fryzjerów do kręconych i falowanych włosów z całej Polski. Warto udać się do kogoś sprawdzonego, by nie doznać rozczarowania.

Stylizacja cienkich fal i loków

Stylizacja włosów cienkich kręconych i falowanych także może przysparzać sporo problemów. Są jednak sposoby dzięki, którym możemy znacznie polepszyć efekt na włosach. Istotne tutaj będzie kilka elementów m.in. zastosowanie odpowiednich kosmetyków, odpowiedniej metody stylizacji i ugniatania, stosowanie właściwych ilości kosmetyków czy zabezpieczanie fal i loków na noc. Jest to temat dość obszerny dlatego też poruszony zostanie w jednym z następnych postów. Podzielimy się wówczas technikami stylizacji, propozycjami produktów i innymi wskazówkami, które pomogą cienkowłosym lepiej podkreślić i utrzymać swój skręt.

W naszym sklepie znajdziesz dwa zestawy do stylizacji – loków i fal oraz do wygładzania z naszymi ulubieńcami:

Inne problemy cienkowłosych

Pozostałe problemy z którymi zmagają się posiadaczki włosów falowanych to m.in konieczność częstego mycia, powolny wzrost (co może być związane z ich wykruszaniem) czy mała objętość kucyka. Są to problemy z którymi tylko częściowo możemy walczyć. Włosy możemy pogrubić stosując zioła np. hennę, ale nie każdy będzie chciał postawić na ziołowanie włosów, jest to wymagający zabieg.

Zwiększenie objętości włosów jest możliwe np. w przypadku stylizacji na loki czy fale u osób posiadających tendencję do skrętu włosów. Wówczas podkreślony skręt może sprawić wrażenie większej ilości włosów. Konieczność częstego mycia wynika często z tego, że włosy cienkie szybciej się przetłuszczają lub są zbyt miękkie i delikatne przez co “leżą na głowie”. Jeżeli włosy nadmiernie się przetłuszczają w pierwszej kolejnością należy powalczyć z przetłuszczaniem przez odpowiednią pielęgnacją. W drugim przypadku może pomóc stosowanie ziół czy protein w szamponach czy podpinanie.

Przetłuszczanie skóry głowy to obszerny temat. Tutaj przyczyn jest dosyć sporo. W przypadku cienkich włosów efekt przetłuszczania jest szczególnie szybko widoczny ze względu na to, że cienkie włosy szybciej „poddają się” nadmiarowi łoju. Z pewnością poruszymy temat przetłuszczania szerzej w oddzielnym wpisie. Oto kilka produktów, które świetnie sprawdzą się w pielęgnacji przetłuszczającej się skóry głowy:

Pojawi się także kolejny wpis z produktami dla cienkowłosych jako kontynuacja tego 🙂

Similar Posts

2 Comments

    1. Proszę bardzo, Justyna! W tym tygodniu pojawi się kolejny wpis w tym temacie – kilkaset polecanych kosmetyków dla cienkich włosów <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.