Dieta ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, a zatem także na włosy. Ich stan często odzwierciedla nasze zdrowie. Zielone koktajle to bomba witaminowa dla całego organizmu. Co powinno się dodać do takiego koktajlu, by dostarczyć sobie (i swoim włosom) wartościowych składników odżywczych, a jednocześnie pysznej przekąski?

Domowe koktajle, szejki, smoothies czy musy owocowe lub owocowo-warzywne mogą być świetnym sposobem na wzbogacenie naszej diety w ogrom składników odżywczych i mineralnych. Regularne picie domowej roboty koktajli wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu, a dopiero w konsekwencji tego na wygląd włosów. 

Dlaczego warto pić zielone koktajle?

O tym, co pić by mieć piękne i zdrowe włosy pisałyśmy w tym wpisie. Jednym z takich napojów były właśnie zielone koktajle.

Zielone ale i inne różnokolorowe koktajle powinny się znaleźć w naszym menu zwłaszcza teraz w okresie jesienno-zimowym. Ich przygotowanie w zależności od rodzaju i możliwości (rodzaj blendera ;)) może zająć od kilku minut do maksymalnie 10-15. Nie jest to dużo czasu, a wpasują się idealnie jako II śniadanie czy podwieczorek.

Koktajle w zależności od wariantu będą świetnym źródłem żelaza, witaminy C, witaminy E, A, kwasów tłuszczowych omega 6 i 3, cynku, wapnia, potasu witamin z grupy B oraz wielu innych. 

Poniżej przedstawiamy kilka naszych ulubionych propozycji, po które regularnie sięgamy.

Kliknij, żeby powiększyć!

Koktajl na bazie wody z natką pietruszki, selerem naciowym, jabłkiem, bananem, awokado, siemieniem lnianym.

Jak przygotować?

1 łodygę selera pokroić, posiekać pół dużego pęczka natki pietruszki (ewentualnie jeden mały), pół banana i pół jabłka również pokroić na mniejsze części, do całości dodać niewielką ilość wody (np. wysokozmineralizowanej), dorzucić pół awokado i łyżeczkę siemienia lnianego. Całość dokładnie zblendować. Ilość użytej wody zależy od konsystencji jaką chcemy uzyskać.

W przypadku posiadania blenderów o mocniejszej mocy nie ma potrzeby dokładnego siekania, rozdrabniania składników, wystarczy lekko je pokroić. 

Szybki koktajl z bananem i szpinakiem

Do jego przygotowania będzie potrzebny jeden średni banan, szklanka mleka roślinnego, cynamon, łyżeczka siemienia lnianego i garść szpinaku

Podobnie jak w poprzednim przypadku, banana należy rozdrobnić, szpinak lekko posiekać, wymieszać z mlekiem, siemieniem i cynamonem i dokładnie zmiksować.

Koktajl na bazie zielonej herbaty

Zieloną herbatę zaparzyć i odstawić do lekkiego ostudzenia. 

Do naparu z herbaty dodać pół awokado, pół banana, 1 kiwi i łyżeczkę siemienia lnianego. Całość dokładnie zmiksować.

Koktajl z gruszką

Jedną gruszkę pokroić, dodać pół banana, pół awokado, kiwi i pół pęczka posiekanej natki pietruszki. Do całości dodać mleko roślinne lub jogurt oraz ewentualnie łyżeczkę inuliny. Całość dokładnie zmiksować.

Bardzo zielony koktajl 

1 łodygę selera naciowego posiekać, połączyć z połową pokrojonego banana, garścią jarmużu, połówką awokado i łyżeczką spiruliny. Całość połączyć z wodą, mlekiem lub jogurtem i zblendować.

Koktajl zimowy

Pół pokrojonej pomarańczy połączyć z połówką jabłka i połówką gruszki, do całości dodać garść jarmużu lub szpinaku i łyżeczkę siemienia lnianego lub nasion chia oraz szczyptę imbiru. Zmiksować na gładki mus. Można dodać jeszcze niewielką ilość wody lub naparu z zielonej herbaty w celu uzyskania lepszej konsystencji. 

*do każdego z koktajli możesz też dodać niewielkie ilości (kilka kropel-1 łyżeczka) soku z cytryny czy limonki.

Koktajl antyoksydacyjny

Garść borówek zblendować z garścią malin, bananem, siemieniem lnianym i mlekiem roślinnym.

Jak stworzyć koktajl?

To tylko kilka propozycji, możesz wypróbować którąś z nich albo stworzyć własny! 🙂 Polecamy wam eksperymentować bo naprawdę można stworzyć świetne smaki, a dodatkowo fajnie wpływające na nasz organizm. 

Przepis bazowy wygląda następująca:

  • baza: woda mineralna, napar zielonej herbaty, skrzypu, pokrzywy, mięty, jogurt naturalny, kefir, mleko, mleko roślinne,
  • dowolny owoc (nada konsystencji): np. banan, jabłko, gruszka, brzoskwinia, kiwi, pomarańcza,
  • owoc bogaty w antyoksydanty: borówka, jagoda, malina, jeżyna,
  • źródło tłuszczu: siemię lniane, olej lniany, awokado, nasiona chia, inne oleje roślinne np. z czarnuszki,
  • zielenina: natka pietruszki, szpinak, seler naciowy, jarmuż,
  • inne dodatki: cynamon, imbir, kurkuma, inulina, czarnuszka, posiekane pestki lub orzechy.

Coś o czym jeszcze warto pamiętać to to, aby dbać o regularność ich spożycia, a także różnorodność. Każdego dnia możemy komponować inne koktajle, zmieniając pojedyncze składniki czy dodając inne.

Do koktajlu możesz dodać także mieszanki olejów wspierających pracę układu hormonalnego, a zatem także włosy.

Polecamy Ci SmartMe lub HealMe marki Healthlabs, które dla nas w smaku nie są zbyt dobre, ale za to można śmiało włączyć je do diety w połączeniu z koktajlem.

Wpisz nasz kod CURLYWURLY10 podczas zakupów u Healthlabs, by otrzymać 10% zniżki! A produkty są zdecydowanie warte swojej ceny.

Lubisz zielone koktajle? Jak jest Twój sprawdzony przepis?

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.