Dokładne oczyszczanie i regularny peeling to nie jedyne istotne elementy pielęgnacji skóry głowy. Jej nawilżanie jest także kluczowym etapem. Suchość skóry głowy może mieć różne powody. Nie da się jednak jej nie odczuć – towarzyszyć może jej świąd lub łuszczenie się. Dlatego nawilżanie powinno co jakiś czas się pojawiać w pielęgnacji, nie tylko u osób potrzebujących doraźnego ukojenia i zniewelowania uczucia suchości.

Czemu skóra głowy jest sucha?

Nadmierna suchość skóry głowy może być powodowana m.in.:

  • stosowanie produktów na skórę głowy zawierających wysuszające składniki, np. alkohol,
  • częste stosowanie mocnych substancji myjących,
  • brak nawilżania skóry głowy,
  • nieodpowiednia dieta,
  • niedostateczne nawodnienie,
  • niektóre zaburzenia w organizmie i choroby (także skóry głowy),
  • warunki środowiska (np. suche powietrze).

Jakie składniki nawilżają?

Nawilżać będą humektanty – aczkolwiek nie wszystkie kosmetyki, które je zawierają będą się nadawać do skóry głowy. Składniki nawilżające to m.in. aloes, gliceryna, panthenol, kwas mlekowy, hialuronowy, betaina, alantoina, glikole, propanediol, mocznik, ekstrakty z lnu, miodu, alg, lukrecji, prawoślazu.

Żel lniany

Żel lniany ma mnóstwo zastosowań. Może być nie tylko świetnym stylizatorem, ale też idealnie nawilży i ukoi skórę głowy. Jeśli lubisz DIY to będzie dla Ciebie dobry wybór. Jak przygotować żel lniany? W tym wpisie o stylizatorach dla fal znajdziesz grafikę na ten temat. Dodatkowo, przed aplikację na skórę głowy możesz delikatnie schłodzić go w lodówce. Pozwoli Ci to jeszcze lepiej ukoić skórę.

Hydrolaty

Wiele hydrolatów ma działanie kojące i nawilżające. Są to lekkie formułą produkty (przypominające wodę). W przeciwieństwie do gęstszych, cięższych formuł jak np. żele, hydrolaty nie powinny obciążać włosów o nasady. Przykładowe hydolaty nawilżające to np. oczarowy czy różany.

Wcierki nawilżające

Wiele wcierek ma też działanie nawilżające skórę głowy. Zwróć uwagę na zawartość w nich składników nawilżających. Przykładowo będą to: http://wizaz24.pl/crdr/u95464-

Żel aloesowy

To jeden z najbardziej popularnych produktów na nawilżenie skóry głowy. Zwróć jednak uwagę na skład, gdyż nie każdy będzie odpowiedni do skóry głowy. Sprawdzone żele aloesowe (lub oparte w większości na żelu aloesowym) to:

Pantenol

Pantenol świetnie nawilża, łagodzi i koi skórę. Pianki z pantenolem często stosowane są np. na oparzenia. Zwróć uwagę na skład pianki – wiele z nich zawiera parafinę, która niekoniecznie sprawdzi się u wszystkich osób do nakładania na skórę głowy. Preparaty z pantenolem, które mogą sprawdzić się do nawilżenia skóry głowy to np.:

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy także intensywnie nawilży skórę głowy. Warto wybrać kwas hialuronowy w niskim stężeniu np.:

Specjalne preparaty

Na rynku dostępne są specjalne, gotowe preparaty, które nawilżają i zmiękczają skórę głowy. Często zawierają w składzie dodatkowo różne emolienty, które pozwalają na zatrzymanie nawilżenia w skórze i uelastycznienie jej. Zwróć uwagę na dodatkowe składniki, które wesprą Twoje ewentualne dodatkowe problemy ze skórą głowy np. świąd czy suche złuszczanie. Przykładowe gotowe preparaty do nawilżenia i pielęgnacji skóry głowy:

Czy samo nawilżanie wystarczy?

Nawilżanie skóry głowy – podobnie jak w przypadku włosów – powinno być „zamknięte” w skórze poprzez emolienty. Dlatego suchej skórze głowy przyda się także regularne natłuszczanie. Niektóre z wymienionych wcześniej preparatów zawierają także emolienty. Ich zadaniem jest zmiękczanie skóry głowy, zatrzymywanie w niej nawilżenia, a dodatkowe składniki w tych preparatach regulują jej pracę.

Wystarczy dodać niewielką ilość oleju (najlepiej o dodatkowych wspierających skórę głowy właściwościach np. z czarnuszki lub konopny) np. do żelu aloesowego. Można też najpierw nałożyć na skórę preparat nawilżający, a dopiero kolejno po kilkunastu minutach niewielką ilość oleju.

Jak stosować?

Cięższe mieszanki nawilżające, takie jak np. żel aloesowy z olejem, najlepiej nakładać na ok. 30-60 minut przed myciem. Nie każdemu także sprawdza się nakładanie oleju na skórę głowy, dlatego lepiej zaczynać od krótszego czasu (30 minut) i obserwować jak reaguje skóra głowy.

Kluczowe jest także pamiętanie o regularnym oczyszczaniu skóry głowy!

Oczyszczanie obejmuje regularne stosowanie mocniejszych szamponów, dwukrotne mycie oraz stosowanie peelingów. Jeśli skóra głowy będzie zanieczyszczona to nawilżanie w szczególności połączone z natłuszczaniem nie pomoże, a nawet może zaszkodzić. Następuje to na skutek zapchania mieszków włosowych, co może przyczyniać się do wypadania włosów.

Warto też zrobić próbę uczuleniową, gdyż niektóre substancje, np. aloes, mogą powodować reakcje alergiczne. Nałóż niewielką ilość preparatu na delikatną skórę za uchem i po 24 godzinach zaobserwuj reakcję.

Co my stosujemy?

Ostatnio testowałyśmy preparaty od Sendo i Insight i przypadły nam do gustu. Świetnie koją skórę głowy, ale mogą obciążać włosy u nasady (w szczególności te cienkie) dlatego najlepiej stosować je przed myciem. A poza tym to nasze sprawdzone zestawienie to regenerujący żel od Aloesove wraz z olejem z czarnuszki. Uwielbiamy też schłodzony żel lniany. Bardzo lubimy też żel aloesowy AA hydrosorbet. Jest lekki i świetnie nawilża. Sprawdzał się nam też Cerkogel 10 i 20.

A jakie są Twoje ulubione produkty do nawilżania skóry głowy?

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.