Włosy kręcone i falowane mają to do siebie, że często rozluźniają swój skręt lub się puszą. Jak zabezpieczać kręcone i falowane włosy na noc, by utrzymały swój skręt? O czym warto pamiętać? Czego unikać? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie. Odpowiemy także na najczęściej zadawane pytania w tym temacie.

Dlaczego kręcone włosy trzeba specjalnie zabezpieczać na noc?

Przede wszystkim posiadaczkom kręconych lub falowanych włosów zależy na tym, by uzyskany skręt jak najdłużej się utrzymał. Ważne też, by włosy nie były spuszone, odgniecione a przede wszystkim, żeby się nie niszczyły.

Kręcone i falowane włosy są zazwyczaj średnio lub wysokoporowate, przez co mogą być bardziej podatne na zniszczenia. W nocy nasze włosy ocierają się o poduszkę stąd kluczowe jest ich właściwe zabezpieczenie i przestrzeganie kilku zasad.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim podstawową zasadą jest unikanie spania z mokrą skórą głowy i mokrymi włosami. Spanie w mokrej skórze głowy stwarza bakteriom i grzybom idealne warunki do rozmnażania, co w konsekwencji może prowadzić do łupieżu lub innych chorób skóry głowy.

Z kolei spanie z mokrą długością włosów może potęgować uszkodzenia łodygi włosa. Dzieje się tak, ponieważ mokre włosy są bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia. Dodatkowo, wiązanie mokrych włosów może powodować odkształcenia i łamanie się włosów.

Wszelkie upięcia, które będą zabezpieczać włosy na noc powinny być robione bardzo luźno, bez mocnego ściskania włosów. Zwróć też uwagę na gumki lub spinki, którymi związujesz lub spinasz włosy. Powinny nie mieć metalowych elementów lub takich, które mogą uszkadzać spięte włosy.

Jeśli na noc wybierzesz czepek to zwróć uwagę na materiał z jakiego jest zrobiony. Powinien on być przede wszystkim „oddychający”, więc zdecydowanie nie poliestrowy. Skóra (a już w szczególności mokra skóra głowy) będzie „dusić się” pod takim czepkiem.

Pamiętaj, że „satyna” to nie materiał, a rodzaj splotu! Satyna może być zarówno jedwabna jak i poliestrowa. Więcej informacji na ten temat znajdziesz u producenta akcesoriów jedwabnych do włosów Almania.pl.

Czepek lub turban nie powinien też uciskać Ci głowy. Czasami może pojawić się nawet reakcja skórna w miejscach ucisku, dlatego warto o to zadbać.

Duże znaczenie ma też materiał poszewki. Najlepiej by był to śliski materiał (np. satyna jedwabna) jednak jeśli nie możesz pozwolić sobie na taki zakup to sprawdzi się chociażby satyna bawełniana. Nie jest aż tak śliska, ale będzie lepszym wyborem niż standardowa bawełna. Śliska poszewka będzie bardzo potrzebna jeśli nie związujesz w ogóle włosów na noc.

Jeśli masz problem z utrzymaniem skrętu przez noc przetestuj różne metody zabezpieczania włosów. Jeśli żadna nie będzie przynosiła oczekiwanych rezultatów zwróć uwagę czy odpowiednio stylizujesz włosy. Może potrzebują mocniejszej stylizacji? Może niedostatecznie długo je ugniatasz? A może dajesz za mało stylizatora? Możesz spróbować pójść spać w sucharkach – włosy same przez noc się wygniotą, a rano tylko lekko je dognieciesz. To może pomóc Ci z dłuższym utrzymaniem skrętu.

Kliknij, żeby powiększyć!

Jak zabezpieczać włosy na noc?

Przestawimy kilka sposobów zabezpieczania włosów na noc w zależności od ich długości i grubości. Wybór metody zależy właśnie od tych czynników, ale też od tego, jak Ci jest wygodnie.

Kucyk

Jedną z popularniejszych metod jest zwykły kucyk. Sprawdzi się w szczególności przy włosach średniej długości lub krótkich, które dają się związać. Trzeba pamiętać o nałożeniu serum na końcówki i zarzuceniu kucyka za poduszkę. Nie należy też związywać kucyka zbyt ciasno. Nawet na raz wystarczy.

Luźny warkocz

Spleć włosy w luźnego warkocza i zwiąż gumką jedwabną lub zostaw niezwiązany jeśli Twoje włosy się nie rozplatają. Ten sposób wiązania włosów na noc sprawdzi się dłuższym włosom, zazwyczaj o luźniejszym skręcie., zarówno cienkim jak i grubszym

„Jednorożec”

Zawiń włosy w luźny rulon na czubku głowy i zepnij spinką (np. żabką) u nasady. To także metoda sprawdzająca się długim włosom, także prostym.

Ślimak

Inną odmianą jednorożca jest ślimak. Różnica jest taka, że robiąc ślimaka włosy zawijasz mocniej wokół własnej osi, a kolejno w ślimaka na czubku głowy. Także podpinasz spinką lub luźno związujesz gumeczką.

Rozpuszczone

Kolejna metoda sprawdzi się osobom, którym nie chce się bawić w spinanie włosów. Możesz spać w rozpuszczonych włosach, ale wówczas warto zadbać o śliską poszewkę na poduszkę. Zabezpiecz końcówki i zarzuć włosy za poduszkę.

Siatka

Siatka (tego typu) na włosy sprawdzi się w szczególności krótszym i średniej długości lokom o mocniejszym skręcie.

Akurat ta testowana przez nas była dosyć cienka i słabo trzymała włosy, zsuwała się w nocy. Aczkolwiek jeśli masz krótkie, cienkie włosy to może się okazać dobrym wyborem.

Ananas

Najpopularniejszą metodą związywania włosów kręconych na noc jest ananas, czyli luźny kok na górze głowy. Żeby go zrobić przekładasz włosy na raz (lub dwa w zależności od grubości i gęstości włosów). Dobrze jest użyć do tego jedwabnej lub śliskiej gumeczki i zabezpieczyć także włosy przy karku.

Spinka Puff-cuff

Kolejny sposób to spinka puff-cuff, którą można spiąć włosy o mocniejszym skręcie, większej gęstości i grubości. Spinki są dostępne w kilku rozmiarach, więc mogą sprawdzić się też na koku z innego typu włosów. Spinka ta nie łamie włosów, nie ściska ich, dostosowuje się do ich naturalnego kształtu i objętości.

Turban lub czepek jedwabny

Ostatnio popularność zyskały turbany i czepki jedwabne do spania. Nic dziwnego – świetnie utrzymują skręt przez noc, nie puszą włosów, a dodatkowo dodają objętości. Turban jest przeznaczony raczej dla włosów prostych, a czepek dla falowanych i kręconych. Należy założyć je śliską stroną do włosów.

Odkąd zaczęłam spać w czepku mam rano większą objętość włosów, a włosy przy karku już tak się nie plączą. Czepek zakładam na wysuszone w 100% włosy , najczęściej na sucharki. Rano „dogniatam je” serum silikonowym.

Asia

Ja z kolei testowałam turban jedwabny i faktycznie skręt lepiej się utrzymywał, ale dotyczyło to zazwyczaj pierwszego dnia po myciu. Falowane włosy i wurly mają to do siebie, że skręt się rozluźnia, co jest normalne. Myślę, że przy długich falach lub wurly nawet lepiej może sprawdzić się czepek.

Karolina

Podsumowanie

A jak Ty zabezpieczasz włosy na noc? Jaka metoda najlepiej Ci się sprawdza?

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.