Witamina D, jest witaminą niezwykle ważną w kontekście funkcjonowania organizmu. Receptory dla witaminy D znajdują się w wielu komórkach naszego organizmu w tym także w komórkach brodawek mieszka włosowego! Witamina D pełni więc istotną rolę w przebiegu wielu procesów zachodzących w organizmie oraz wpływa na wygląd i stan naszych włosów.

Jak witamina D wpływa na włosy?

Częsty problem z wzmożonym wypadaniem w okresie jesienno-zimowym może wynikać właśnie z obniżonego stężenia witaminy D we krwi. Niski poziom witaminy D we krwi wiąże się bowiem z zahamowaniem wzrostu komórek mieszka włosowego, zahamowaniem prawidłowego cyklu wzrostu włosa, a także wystąpieniem procesu zapalnego w obrębie mieszka włosowego. 

Jeżeli chodzi o jej dobroczynne działanie w kontekście włosów to udowodniono iż związana ona jest z:

  • regulują pracy gruczołów łojowych,
  • regulacją cyklu wzrostowego włosa, (zwłaszcza fazy anagenu),
  • ogranicza również stany zapalne mieszków włosowych,
  • a także minimalizuje nadmierne rogowacenie skóry.

Witamina D wykorzystywana jest również jako wsparcie terapii łuszczycy, łysienia plackowatego oraz androgenowego

Jakie są źródła witaminy D?

Głównym źródłem witaminy D są promienie słoneczne skąd też często określa się witaminę D mianem słonecznej witaminy. Poprzez syntezę skórną pokryć możemy nawet 80% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę, dietą zaś  możemy pokryć maksymalnie 20% dziennego zapotrzebowania.

W okresie jesienno-zimowym konieczna zatem może okazać się suplementacja tej witaminy. Dieta bogata w produkty będące źródłem witaminy D istotna będzie szczególnie istotna w okresach mniejszego nasłonecznienia. 

Wśród produktów spożywczych szczególnie bogatych w witaminę D wyróżniamy przede wszystkim tłuste ryby (m.in łosoś, sardynka, makrela czy węgorz). Do innych źródeł witaminy D możemy zaliczyć mleko i produkty mleczne, jaja czy grzyby. Warto pamiętać, iż tłuste ryby warto przemycać do swojego jadłospisu nie tylko ze względu na zawartość witaminy D ale także cennych kwasów tłuszczowych Omega 3 (odesłać do posta).

Najlepiej, aby pojawiały się one w jadłospisie w dwóch porcjach w ciągu tygodnia. Jeżeli nie pojawiają się one w diecie w takiej ilości suplementacja kwasów tłuszczowych Omega 3 także może być konieczna.

Czy trzeba suplementować witaminę D?

Niedobory witaminy D są bardzo powszechne stąd też często mówi się o jej suplementacji. Dawki suplementów najlepiej jest określać po wykonaniu odpowiednich badań (1,25(OH)2/(25-OH D) i sprawdzeniu stężenia witaminy D we krwi. Duże niedobory będą często wymagały leczenia dużymi dawkami zaś niewielki niedobór uzupełnimy sumiennie stosując rekomendowaną suplementację. 

Fajnym sposobem, z którego i my od nieco ponad roku korzystamy jest suplementacja olejem SmartMe od Health Labs Care (olej z dzikiej róży, wiesiołka, lnu i konopi z witaminami) Olej ten zawiera kompozycję kwasów tłuszczowych omega 3-6-9, witaminę E, A oraz D. 

W jakich suplementach znaleźć witaminę D?

Witamina D w oleju SmartMe występuje w ilości 25 µg (1000 jednostek), co jest ilością bezpieczną do codziennego (całorocznego) stosowania. Oprócz tego w okresie od października do marca staramy się także dodatkowo przyjmować witaminę D w postaci kropel (Vigantol). Dzięki takiej praktyce utrzymujemy poziom witaminy D na właściwym poziomie (optymalne stężenie we krwi).

Olej SmartMe stosujemy zazwyczaj po obiedzie (5ml) łącznie z magnezem (MagneMe) i kwasami tłuszczowymi Omega 3 (OmegaMe) i jest to od jakiegoś czasu podstawa naszej suplementacji. 

Oczywiście jeżeli cierpisz na duże niedobory to sama suplementacja olejem SmartMe nie wystarczy! Wówczas najlepsza będzie konsultacja lekarska i dobranie dawki przez lekarza.

Suplementem, który również zawiera witaminę D (2000 jednostek), a także kwasy tłuszczowe Omega 3 jest ThyroMe Complex. Jest to kompletny suplement składający się ze starannie skomponowanych składników mających na celu przede wszystkim wsparcie pracy tarczycy.  Znajdzie zastosowanie zarówno u osób borykających się z niedoczynnością tarczycy jak i u osób zdrowych.

Jego trzystopniowa formuła (rano/dzień/noc) zapewnia odpowiednio ukierunkowane działanie i pozwala ograniczyć ilość przyjmowanych suplementów ze względu na to, że oprócz niezbędnej witaminy D i kwasów tłuszczowych zawiera też potrzebne składniki odżywcze i witaminy oraz probiotyki i laktoferynę wspierające funkcjonowanie przewodu pokarmowego (w tym także wchłanianie żelaza). 

Jako, że jest to suplement o niezwykle bogatym składzie przed jego zastosowaniem warto wykonać odpowiednie badania, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nie przedawkujemy pewnych składników. Więcej na ten temat w opsie produktu na stronie HL: https://www.healthlabs.care/pl/produkt/thyro-me-complex

Używając kodu CURLYWURLY10 podczas zakupów na stronie Healthlabs zyskasz 10% rabatu, a my wsparcie w postaci kilku procent prowizji. Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jak przyjmować suplementy z witaminą D?

Witamina D jest witamina rozpuszczalną w tłuszczach a zatem najlepiej jest przyjmować ją po posiłku bogatym w tłuszcze (najczęściej w porze obiadowej). Warto także pamiętać, że wchłanianie witaminy D poprawia magnez, więc jeżeli również jest on przez nas suplementowany to warto to robić o podobnej porze co witaminę D. 

Źródła:

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.