Wokół silikonów w maskach i odżywkach do włosów narosło wiele mitów. Jednym z nich jest fakt, że szkodzą włosom i należy ich unikać. Ale czy rzeczywiście tak jest? Kiedy silikony mogą się sprawdzić, a kiedy niekoniecznie?
Jak rozpoznać silikony w składach?
Silikony należą do grupy emolientów. Są to substancje filmotwórcze. Pokrywają nasze włosy filmem, czyli niewidzialną powłoczką. W składach (INCI) rozpoznasz je po końcówce -cone, -conol lub -siloxane.
Wśród silikonów, które spotykamy w kosmetykach do włosów można wyróżnić zmywalne mocnym szamponem (z SLeS lub innymi mocnymi anionowymi substancjami myjącymi), zmywalne łagodnym szamponem (lub odżywką myjącą), zmywalne wodą, odparowujące.
Zmywalne mocnym szamponem (najrzadziej spotykane):
Zmywalne łagodnym szamponem (poradzi sobie z nimi też odżywka z substancjami myjącymi):
Zmywalne wodą:
Lotne:
Jaka jest ich funkcja?
Silikony nie mają działania odżywczego, mają za zadanie pokryć włosy filmem, wygładzić je, ułatwić rozczesywanie. Dzięki tej filmotwórczej funkcji silikony zabezpieczają włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz termicznymi. Dlatego też tak często obecne są w serach do końcówek.
O czym należy pamiętać przy stosowaniu silikonów?
Czy silikony są szkodliwe?
Absolutnie nie! Wszystko zależy od tego, na jakim efekcie Ci zależy i czy potrafisz świadomie je stosować.
Skąd zatem popularny mit, że silikony szkodzą? Według metody Curly Girl należy odrzucić wszelkie oblepiające włos substancje, a zatem również silikony. Wiąże się to też z tym, że według tej metody pielęgnacji kręconych włosów należy stosować jedynie delikatne detergenty (głównie w odżywkach), więc nie każdy delikatny detergent jest w stanie zmyć niektóre silikony z włosów.
Niezmywane z włosów silikony faktycznie mogą nadbudowywać się na włosie, tzn. tworzyć warstwę utrudniającą wnikanie do włosa substancji odżywczych. Może to skutkować matowymi, strączkującymi się włosami, rozluźnionym skrętem i brakiem reakcji na pielęgnację. Dlatego tak ważne jest regularne oczyszczanie długości włosów.
Silikony mogą też dawać złudne wrażenie zdrowych włosów, gdyż doraźnie je wygładzają. Dotyczy to szczególnie włosów wysokoporowatych lub zniszczonych. Dlatego tak ważne jest świadome stosowanie silikonów.
Silikony mogą być świetnym uzupełnieniem pielęgnacji włosów, ale nie mogą stanowić podstawy pielęgnacji!
Jak stosować silikony i komu się sprawdzą?
Jak wspomniałyśmy wcześniej, silikony powinny pojawiać się pod koniec pielęgnacji, czyli w maskach lub odżywkach nakładanych na 2.O, w odżywkach bez spłukiwania (BS), stylizatorach lub serach do końcówek. Sprawdzą Ci się jeśli:
Wybierając produkt z silikonami zwróć uwagę na typ silikonów i dostosuj go do swoich potrzeb.
Komu silikony się nie sprawdzą?
Nie wybieraj produktów z silikonami jeśli:
Przykładowe produkty z silikonami
Oto kilka produktów z silikonami, które mogą Ci się sprawdzić:
Termoochrona:
Odżywki/maski:
Odżywki bez spłukiwania (BS)
Sera na końcówki
Mgiełki:
Dzięki współpracy z drogerią Wizaz24 masz od nas 5% zniżki na zakupy z kodem CURLYWURLY5. Przechodząc na stronę z naszych linków wspierasz nasz rozwój. Dziękujemy!
Źródła:
Przy tworzeniu tego wpisy wykorzystałyśmy wiedzę i obserwacje zgromadzone przez ostatnie lata. Opierałyśmy się na naszym Workbooku o czytaniu składów, gdzie tworząc go bazowałyśmy na wiedzy z bloga NAPIEKNEWLOSY oraz ANWEN i jej książki.
Chcesz więcej?
Potrzebujesz indywidualnej pomocy w przeanalizowaniu Twoich kosmetyków i problemów z włosami? Przygotujemy dla Ciebie plan pielęgnacji i konsultację zgodnie z Twoimi preferencjami i celami!
…………
Chcesz zobaczyć, czy świadoma pielęgnacja włosów i wydobywanie skrętu w ogóle jest dla Ciebie? Pobierz za darmo nasze przykładowe plany pielęgnacji i zobacz, jak mogą wyglądać Twoje włosy!