Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego, który odpowiada za produkcję ważnych dla funkcjonowania organizmu hormonów (trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Tarczyca położona jest w przedniej części szyi. Wszelkie zaburzenia pracy tarczycy takie jak niedoczynność (niedostateczne wytwarzanie hormonów przez tarczycę) i nadczynność tarczycy (nadmierne wytwarzanie hormonów przez tarczycę) będą związane z występowaniem szeregu objawów w tym także tych obejmujących wygląd i stan włosów. W dzisiejszym wpisie skupimy się przede wszystkim na niedoczynności, z którą obie się zmagamy. Ja (Karolina) choruję już od wielu lat (od czasów gimnazjum), zaś u Asi problem pojawił się dopiero niedawno i ma mniejsze nasilenie. 

Objawy niedoczynności tarczycy 

Hormony wydzielane przez tarczycę regulują pracę prawie wszystkich komórek. W przypadku niedostatecznej ilości wydzielanych przez tarczycę hormonów pojawia się w związku z tym mnóstwo objawów i są to m.in:

 • zmęczenie/ospałość,
 • brak energii i sił do działania,
 • zimne dłonie i stopy,
 • nerwowość/rozdrażnienie,
 • szybkie przybieranie na wadze,
 • zaparcia,
 • problemy z pamięcią i koncentracją,
 • sucha skóra na łokciach/kolanach,
 • wypadanie/przerzedzenie włosów (oraz pogorszenie ich kondycji).

Jak diagnozować choroby tarczycy?

Najczęściej do diagnozowania chorób tarczycy służyć będą badania poziomu: TSH, FT3, FT4 oraz przeciwciał anty-TPO, anty-TG i TRAb. Do diagnozy dodatkowo potrzebne będzie także wykonanie USG tarczycy.

Tarczyca a włosy

Zarówno niedoczynność jak i nadczynność tarczycy mogą wiązać się z nasilonym wypadaniem włosów. W przypadku niedoczynności tarczycy dodatkowo często obserwuje się osłabienie kondycji włosów, stają się one delikatne, cienkie i łamliwe. Częstym problemem jest też to, że stają się suche i szorstkie. Włosy takie ciężko również zapuścić ze względu na to, że włosy szybciej się niszczą, końcówki łatwo się rozdwajają.

Nie jest to oczywiście zasadą, że chora tarczyca będzie równała się gorszej kondycji włosów jednak jest tak w dużej liczbie przypadków. Według Waszych odpowiedzi na nasze pytanie na IG stories jak tarczyca zmieniła Wasze włosy u większości objawem było przede wszystkim zdecydowanie zwiększone wypadanie, utrata gęstości, szybko rozdwajające się końcówki, trudność w zapuszczaniu.

Często szybkie wykrycie pojawiających się problemów z tarczycą i włączenie odpowiedniego leczenia (często także konieczna będzie suplementacja) może zapobiec pogorszeniu kondycji włosów i ich nadmiernemu wypadaniu. 

Jak tarczyca zmieniła moje włosy?

W moim przypadku (Karolina) niestety mimo wprowadzenia leczenia (hormonu) i wyrównania poziomu hormonów stan włosów nie uległ poprawie. Odkąd zaczęły się moje problemy z tarczycą włosy stopniowo stawały się coraz słabsze, delikatne i łamliwe. Dodatkowo znacznie straciły na gęstości i grubości oraz stały się bardziej suche. Właśnie wówczas ze względu na ich coraz gorszy stan zaczęłam interesować się świadomą pielęgnacją, zainteresowałam się też tematem olejowania włosów, a kolejno także metodami wydobycia skrętu, gdyż moje włosy zaczęły się wówczas mocniej falować. 

Po kilku latach starań w pielęgnacji, wielu prób i błędów stan włosów uległ poprawie. Nie jest to oczywiście stan sprzed choroby, jednak kondycja włosów jest już lepsza niż parę lat temu. Gęstość włosów nie jest już taka jak była kiedyś, jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji, a także diecie i suplementacji widzę mnóstwo baby hair’ów na głowie. 

Okresowo wciąż widzę, że włosy mocniej wypadają jednak wtedy skupiam się na mocno odżywczej diecie i suplementacji, a także pielęgnacji poprzez stosowanie wcierek do skóry głowy.  

Tarczyca bowiem do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wielu składników mineralnych i witamin. Te szczególnie istotne to selen, cynk, żelazo, witamina D, kwasy tłuszczowe Omega 3. Istotna w diecie będzie też odpowiednia podaż dobrego jakościowo białka

Moje włosy przed diagnozą, po zmianach wywołanych niedoczynnością i obecnie (nie da się odzyskać tego, co było, ale można wydobyć najlepsze co się da).

Co pomogło mi poprawić stan włosów?

Poprawa stanu włosów zmienionych przez niedoczynność tarczycy nie jest prosta. Wymaga systematyczności i cierpliwości. To, co pomogło mi w dużej mierze to:

 • olejowanie włosów,
 • henna,
 • ograniczenie mocnych szamponów,
 • zadbanie o równowagę PEH,
 • dokładne zabezpieczanie końcówek,
 • wcierki,
 • oraz w dużej mierze dieta – bogata w zdrowe tłuszcze, zielone szejki, dobre jakościowo białko i suplementacja potrzebnych składników (m.in selenu i cynku, witaminy D, kwasów tłuszczowych Omega 3). 

Więcej na temat tego, jak ogólnie udało mi się poprawić stan moich włosów opisałam w tym wpisie.

Karolina

Czasem jednak mimo wyrównania poziomu hormonów we krwi (prawidłowe wyniki badań) problem nie będzie znikał, włosy będą nadal wyglądać smętnie.

Wynikać może to też z tego, że z niedoczynnością może współwystępować wiele problemów, których konsekwencją będzie pogorszenie stanu włosów. Są to m.in hiperprolaktynemia, niedokrwistość (często niski poziom ferrytyny), hiperandorgenizm, współwystępujące choroby autoimmunologiczne.

Jeżeli zatem mimo wyrównania hormonów nadal masz problemy z mocno wypadającymi włosami warto sprawdzić, czy nie dotyczą Cię któreś z powyższych problemów (poprzez wykonanie odpowiednich badań i najlepiej – konsultację lekarską). Jeżeli tak, warto włączyć odpowiednio ukierunkowane działanie bo tylko to może pomóc pozbyć się problemu.

Częstym problemem w niedoczynności tarczycy będzie także szybkie przybieranie na masie ciała, co związane jest ze spowolnieniem tempa metabolizmu. W efekcie wiele osób stosuje diety niskokaloryczne, które tylko pogłębiają problemy z tarczycą (w tym powodując szereg niedoborów składników odżywczych i mineralnych, również istotnych dla stanu włosów). 

Ciekawostka: w chorobach tarczycy ferrytyna powinna być minimalnie na poziomie ok. 70-90ng/ml żeby włosy zaczęły odrastać. W chorobach autoimmunologicznych (np. współwystępująca choroba Hashimoto) warto aby była na jeszcze wyższym poziomie bo 90-110 ng.ml.

Tarczyca a inne objawy

Z kolei w moim przypadku (Asia) ciągle trwa proces diagnozowania powodów takich objawów jak, np. okresowo nadmiernie wypadające włosy, przyrost masy ciała czy problemy z koncentracją. Kilkukrotne badania tarczycy potwierdziły niedoczynność, ale nie bardzo zaawansowaną. Na razie trwa u mnie wstępna diagnoza problemów i obserwacja skutków leczenia.

Moim głównym odstępstwem od norm w wynikach badan są androgeny – kilkukrotnie przekroczony poziom DHT, podwyższony Androstendion czy DHEA-SO4. Stosuję dietę i suplementację zgodnie z zaleceniami oraz wykonuję dalsze badania zgodnie z zaleceniami pani endokrynolog. Wstępnie zdiagnozowano u mnie też łysienie androgenowe, ale przez ostatnie kilka miesięcy zaobserwowałam znaczny przyrost włosów, co może oznaczać, że jest to jedynie wypadanie na tle hormonalnym. Kluczowe było u mnie też uzupełnienie niedoborów witaminy D (krople Vigantol z apteki) oraz podniesienie poziomu ferrytyny i witamin z grupy B (NewMe Pro od Healthlabs – 10% z kodem CURRLYWURLY10). Z pewnością więcej na temat efektów zapuszczania opiszę w oddzielnym wpisie.

Pamiętaj, że przyjmując leki na niedoczynność tarczycy (np. Euthyrox czy Letrox) powinnaś odczekać kilka godzin zanim przyjmiesz preparaty z żelazem, by nie zaburzały swojego działania. Nie powinnaś też np. pić kawy w przeciągu ok. godziny po przyjęciu leku.

Suplementy dla zdrowej tarczycy

Jeśli zmagasz się z niedoczynnością lub Hashimoto polecamy Ci unikatowe formuły stworzone przez specjalistów z Healthlabs. Kompleksowe formuły, które są skomponowane tak, by składniki nie zakłócały swojego działania i maksymalnie wspierały funkcjonowanie tarczycy – a ona z kolei wpływa na cały organizm, w tym w znacznej mierze na włosy. Ja (Karolina) stosuję w tym momencie ThyroMe Complex, a Asia na razie jeszcze kończy suplementację innymi składnikami. Z naszym kodem CURLYWURLY10 niezmiennie -10% rabatu.

ThyroMe Complex
ThyroMe Pro

Zmagasz się ze skutkami wpływu niedoczynności tarczycy na włosy? Podziel się swoją historią!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.