Czy zdziwiła Cię może obecność na półkach w drogerii kosmetyków określonych mianem „aktywator skrętu” lub „krem aktywujący skręt”? Jeśli tak, to wiedz, że nie jesteś jedyna! Za chwilę dowiesz się czym jest aktywator skrętu, jak go używać i jakie aktywatory znajdziesz w dwóch popularnych drogeriach stacjonarnych: Rossmann i Hebe.

Czym jest aktywator skrętu? 

Aktywator skrętu to kosmetyk bez spłukiwania, który przeznaczony jest przede wszystkim dla posiadaczek włosów naturalnie kręconych i falowanych. Jest to produkt, którego zadaniem – jak sama nazwa wskazuje – jest podkreślenie loków. Nie oznacza to jednak, że samo zastosowanie aktywatora skrętu sprawi iż z prostych włosów wydobędziemy loki i fale – włosy muszą mieć naturalną tendencję do skrętu, żeby aktywator mógł go podkreślić.

Aktywator skrętu to nic innego jak (zazwyczaj kremowa) odżywka bez spłukiwania. Dzięki kosmetykom bez spłukiwania rzeczywiście można dobrze podkreślić skręt włosów wgniatając je na etapie stylizacji. A że to właśnie włosy z tendencją do skrętu najczęściej potrzebują nawilżenia i wygładzenia po myciu, które zapewnia odżywka lub krem bez spłukiwania stąd określenie „aktywatory skrętu”.

Jako „krem aktywujący skręt” producenci określają nieraz kremy do stylizacji kręconych włosów, które nie tylko je zmiękczają i nawilżają ale też i lekko utrwalają oraz definiują. Trzeba zwrócić uwagę na skład czy oprócz często pojawiających się tam emolientów (zmiękczenie) i humektantów (lekkość, objętość) pojawiają się tam utrwalające składniki np. PVP (syntetyczny) lub Sorbitol (naturalny, lekki utrwalacz – cukier). Wówczas takie produkty można spokojnie stosować solo do stylizacji. Definicja i utrwalenie będą wówczas delikatniejsze, ale zachowana zostanie naturalność i lekkość fryzury.

Jak działa aktywator skrętu?

W przypadku włosów naturalnie falowanych i kręconych podobnie do aktywatora skrętu zadziała też zwykła kremowa odżywka bez spłukiwania. Jak najbardziej zatem można stosować aktywator w roli odżywki BS lub stosować je zamiennie. Jako, że są to produkty tożsame to nie ma potrzeby stosować obu tych produktów w jednym myciu. Nie jest to oczywiście zabronione, jak najbardziej można spróbować i takiego rozwiązania jednak w wielu przypadkach nakładanie zarówno odżywki bez spłukiwania jak i aktywatora w jednym myciu może spowodować obciążenie włosów.  

Aktywatory skrętu to podobnie jak typowe odżywki bez spłukiwania w kremie kosmetyki, które należy stosować po spłukaniu maski czy odżywki.

Polecamy stosować je przed nałożeniem stylizatora (żelu/pianki/kremu) choć niektórzy stosują je niestandardowo – nakładając dopiero po nałożeniu stylizatora. Rozwiązanie to jest jednak ryzykowne, zwłaszcza w przypadku gdy nakładamy mocny stylizator, który wymaga wcześniejszego zmiękczenia włosów. Nałożenie mocnego żelu czy kremu na włosy niepokryte wcześniej kosmetykiem bez spłukiwania może spowodować, że włosy będą poklejone i poplątane po wysuszeniu. My zatem zdecydowanie wolimy odżywki bez spłukiwania i aktywatory skrętu stosowane przed aplikacją stylizatora. 

Jak stosować aktywator skrętu?

Produkty takie jak aktywator skrętu czy standardowa odżywka BS można nakładać zarówno na odciśnięte z wody jak i ociekające wodą włosy. Nie powinno się natomiast przesadzać z ich ilością. Ilość nakładanego kosmetyku powinna być mniejsza niż ilość stosowanego stylizatora. Najczęściej wystarczy już ilość wielkości ziarna grochu choć w przypadku niektórych kosmetyków (lżejszych/mniej obciążających) można śmiało stosować nieco większe ilości np. wielkości monety pięciozłotowej. Ilość nakładanego kosmetyku będzie więc zależna od jego rodzaju ale także od typu włosów i sposobu nakładania. Posiadaczki włosów delikatniejszych i cienkich powinny wybierać raczej mniejsze ilości kosmetyków z kolei osoby z włosami grubszymi, bardziej suchymi i sztywnymi czy o wysokiej porowatości mogą nałożyć większą ilość kosmetyku bez spłukiwania. 

Sposób nakładania także ma znaczenie. Decydując się na nakładanie aktywatora na włosy odciśnięte z wody powinniśmy raczej stosować mniejsze ilości kosmetyku zaś aplikując BS czy aktywator na włosy mocno ociekające można zastosować nieco więcej (woda rozcieńczy nieco produkt).

aktywator skrętu

Pytania o aktywatory skrętu

1. Czy odżywka bs/aktywator skrętu jest konieczna jeśli stosujemy stylizatory?

Kosmetyki bez spłukiwania (odżywka lub aktywator) nie są konieczne. Możemy stosować kosmetyk stylizujący (żel/piankę/krem/spray) zaraz po spłukaniu maski czy odżywki. Często jednak zwłaszcza przy stosowaniu mocniejszych stylizatorów (np. żeli Taft) kosmetyk bez spłukiwania dobrze się sprawdzi gdyż zniweluje efekt klejenia i plątania się włosów. Pełni on swego rodzaju funkcję „podkładu” pod stylizator.  

2. Czy aktywator skrętu OnlyBio i Anwen Emolientowa Morela to to samo?

Aktywator skrętu OnlyBio i odżywka bez spłukiwania Anwen Emolienotwa Morela to podobne produktu jeśli chodzi o ich rolę w pielęgnacji. Mogą być stosowane zamiennie. Różnią się natomiast składem. Oba produkty wygładzają i dociążają włosy. Aktywatory OnlyBio są nieco cięższe, gęstsze, bardziej kremowe. Emolientowa Morela jest bardziej skoncentrowana, ma taką „zbitą” konsystencję, ale potrafi wspaniale dociążyć włosy i dodać im pięknego blasku. Oba te BSy świetnie łączą się z bardziej utrwalającymi produktami jak np. żele czy pianki.

3. Czy aktywatory skrętu muszą być dostosowane do porowatości?

Aktywator skrętu/odżywka bez spłukiwania niekoniecznie muszą być dopasowane do porowatości. Oczywiście może być tak, że obecność danego składnika w aktywatorze czy BSie nasili puszenie na naszych włosach (wiele osób reaguje w ten sposób na obecność gliceryny lub konkretnego oleju). Jednak nie jest to stała zasada.

4. Czy konieczne jest późniejsze suszenie suszarką po ich użyciu?

Nie jest to konieczne. Oczywiście jeżeli stosujemy aktywator/BS, a kolejno stylizator i chcemy jak najlepiej utrwalić skręt to wysuszenie włosów będzie jak najbardziej pomocne, w szczególności z użyciem dyfuzora. Suszenie suszarką jest zdrowsze dla włosów niż suszenie naturalne aczkolwiek trzeba tutaj dopasować sposób suszenia do swoich oczekiwań i możliwości.

5. Czy aktywator można stosować jako jedyną formę stylizacji? 

Tak, jak najbardziej. Aktywator nie jest to jednak produkt, który mocno utrwali skręt. Na włosach z mocnym typem skrętu (typ 3) sam aktywator może być wystarczający jednak nie utrwali on na długo delikatniejszych fal czy włosów typu wurly. Tutaj niezbędna będzie dodatkowa forma utrwalenia np. żel lub pianka. Chyba że zależy Ci tylko na lekkim zmiękczeniu włosów po myciu, by okiełznać puch, ale nie chcesz dokładnie podkreślać skrętu.

6. Czy stosujemy je po myciu czy na odżywkę BS?/Czy zastępuje BS?/Czy używając aktywatora powinnam zrezygnować z BSa?

Tak jak pisałyśmy wyżej – są to produkty tożsame. Ich funkcja w stylizacji jest praktycznie taka sama. Stosujemy je więc w roli odżywki bez spłukiwania.

7. Czy aktywator powinien być uwzględniony w równowadze PEH?

Częściowo. Stylizacja (czyli etap kiedy używamy aktywatora) ma za zadanie nadać włosom pożądany kształt, a nie głębiej odżywiać włosy. Zatem stylizacja powinna dobrze współgrać z myciem, gdyż składniki zawarte w kosmetykach stylizujących też mają PEH. Dlatego należy brać pod uwagę skład aktywatora/BSa zestawiając je z danym myciem, by uzyskać oczekiwane efekty. Przykładowo robiąc mycie emolientowo-humektantowe można zrezygnować z mocno humektantowych kosmetyków stylizujących, gdyż takie zestawienie może dać nam efekt spuszenia.

8. Cienkie fale a aktywator? Aktywator Cantu spisuje się średnio. 

Aktywator/BS jak najbardziej nadaje się do fal jednak trzeba spróbować zarówno różnych ilości, sposobów nakładania jak i różnych produktów. Aktywator Cantu jest kosmetykiem dość ciężkim w związku z czym może obciążać cienkie fale. W jego przypadku szczególnie warto uważać z ilością – dla cienkich włosów wystarczy ilość wielkości groszku. Jeżeli i ta ilość będzie obciążała włosy warto wybrać lżejsze produkty np. krem Garnier Fructis lub krem BS Hairy Tale Cosmetics Curlmelon. Przy cienkich falach warto też nie zapominać o dodatkowym utrwaleniu włosów porcją żelu lub pianki.

9. Nie mogę z prostych włosów wydobyć skrętu choć są poddatne do układania.

Z włosów prostych niestety nie da się wydobyć mocniejszego skrętu tylko za pomocą aktywatora skrętu. Aby uzyskać skręt na włosach naturalnie prostych można spróbować np. stylizacji na wałek (mamy film na Instagramie z takiej stylizacji) czy pasek od szlafroka. Tak wystylizowane włosy można dodatkowo utrwalić skręt wodą z żelem, pianką czy lakierem. 

10. Czy można łączyć aktywatory czy obciążają one włosy, czy jest sens?

Aktywatory/BSy jak najbardziej można łączyć. Jednak jeżeli zdecydujemy się połączyć dwa aktywatory, które są mocno wygładzające i dociążające to zwiększa się ryzyko, że pojawi się efekt obciążenia włosów. Jeżeli natomiast chcemy połączyć dwa BSy o różnych właściwościach to wówczas może wyjść całkiem fajne połączenie, które nasze włosy polubią. Przykład: Aktywator skrętu Cantu połączony z aktywatorem OnlyBio mogą stworzyć zbyt obciążający duet dla włosów z kolei połączenie jednego z nich z lżejszym BSem np. z kremem BS Garnier Grow Strong może dać bardzo fajne efekty. W przypadku łączenia BSów/aktywatorów należy jednak szczególnie zwracać uwagę na ilości! 

11. Jaki aktywator najlepszy do utrwalenia skrętu?

Aktywatory nie służą typowo do utrwalania skrętu. Do utrwalenia skrętu służy stylizator. Aktywator pełni rolę odżywki bez spłukiwania, a zatem jego zadaniem jest dodać włosom odżywienia, mięsistości i miękkości przed nałożeniem stylizatora (np. żelu czy kremu). Niektóre aktywatory zawierają składniki utrwalające, ale będzie to znacznie delikatniejszy efekt utrwalenia niż za pomocą żelu, pianki czy kremu.

12. Czy aktywator zadziała do wyrównania skrętu?

Niekoniecznie. Aktywator działa tak jak odżywka bez spłukiwania – odżywia, zmiękcza, zabezpiecza i wygładza. Nie powoduje on dodatkowego wyrównywania skrętu. Jeżeli włosy nierównomiernie się falują to warto się przyjrzeć sposobie stylizacji. Zwróć też uwagę na stosowaneym kosmetykom utrwalającym (być może są zbyt mało utrwalające). Nierównomierny skręt może mieć wiele przyczyn, a często to po prostu natura naszych włosów sprawia, że kręcą się bardziej w jednym miejscu, a w innych są tylko lekko falowane lub nawet całkiem proste. Warto postawić tutaj na wczesywanie BSów oraz ewentualnie stylizatorów, dokładne rozprowadzanie produktów po włosach, metodę finger coils lub dokładniejsze ugniatanie.

Aktywatory skrętu z Hebe

aktywatory skrętu hebe rossmann wydobycie skrętu

W Hebe mamy dostępne dwa produkty opisane mianem aktywujących skręt (nie uwzględniamy tutaj różnych kremów do loków ani odżywek bez spłukiwania):

Trust My Sister Curl Activator Cream eH (z gliceryną). Mocno nawilżający produkt, dodaje włosom dużo lekkości, objętości (trochę puszy), mięsistości, lekko utrwala, można stosować solo.

35 zł/150 ml 23,32/100 ml

OnlyBio Hair of the Day Aktywator loków Eh (głównie E). Mocno zmiękcza włosy, wygładza, ogranicza puszenie, zbija loki. Idealnie sprawdza się w duecie z mocnymi żelami.

23 zł/200 ml 11,50/100 ml

Aktywatory skrętu z Rossmanna

Cantu Curl Activator Cream pEh (głównie E, gliceryna). Zmiękcza, dociąża, ogranicza puszenie, świetnie współgra z większością żeli czy pianek.

45 zł/355 ml 12,67 zł/100 ml

Stars from the Stars Aktywator skrętu EH (gliceryna). Czuć jego nawilżające działanie, zmiękcza, dodaje lekkości, nie obciąża, może lekko puszyć.

22,5 zł/200 ml 11,25 zł/100 ml

OnlyBio Hair in Balance aktywator skrętu Eh (głównie E). Nie obciąża, ogranicza puszenie, nawilża, zmiękcza, dobrze łączy się z większością stylizatorów.

25,5 zł/200 ml 12,75 zł/100 ml

Alterra krem aktywujący do loków EH (gliceryna). Nie obciąża, dodaje zmiękczenia włosom, ale i lekkiej puszystości, może puszyć.

23 zł/200 ml 11,5 zł/100 ml

Wierzbicki & Schmidt Krem do loków aktywujący skręt pEH. Zawiera PVP i proteiny, naturalnie lekko utrwalające ekstrakty, może dawać mocniejsze podkreślenie i utrwalenie skrętu.

30 zł/150 20 zł/100 ml

Podsumowanie

Stosujesz aktywatory skrętu, jak Ci się sprawdzają? Daj znać! Jeśli potrzebujesz więcej informacji o wydobyciu skrętu lub zestawu kosmetyków – zobacz nasze produkty:

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.