Odżywka bez spłukiwania, czyli w skrócie BS, to niezwykle istotny element pielęgnacji kręconych i falowanych włosów. Sprawia, że z natury puszące się włosy stają się nawilżone, a naturalny skręt podkreślony. Na rynku pojawia się coraz więcej tego typu kosmetyków i to skierowanych właśnie w szczególności do posiadaczek skrętu na włosach. Warto jednak zwrócić uwagę na cel pielęgnacji i stylizacji włosów, gdyż odpowiednio dobrany BS ma ogromny wpływ na ostateczny efekt. Jaką odżywkę bez spłukiwania wybrać? Przedstawimy kilka istotnych kwestii oraz naszych ulubieńców.

Po co mi odżywka bez spłukiwania?

Po zmyciu odżywki/maski z włosów powstaje pytanie – co dalej? W przypadku prostych włosów często jest to czesanie oraz zabezpieczenie końcówek serum silikonowym lub olejowym. W przypadku włosów falowanych i kręconych jednak czesanie po myciu nie jest wskazane, gdyż może to nie sprzyjać to pasmom, które zbijają się w kręcone pukle. Kręcone włosy są z natury wysokoporowate lub średnioporowate, dlatego najczęściej po takim myciu pojawia się na włosach puch. I w tym celu właśnie używamy odżywki bez spłukiwania – by ujarzmić włosy.

Oczywiście działanie danego BSa będzie zależne od jego składu, jednak już samo nałożenie go może zrobić ogromną różnicę! O odżywkach bez spłukiwania pisałyśmy już rok temu. W tym wpisie znajdziesz m.in. odpowiedzi na pytania:

 • po co komu ten BS?
 • jakie kosmetyki mogą być BS?
 • czego raczej unikać w odżywkach bez spłukiwania?
 • jaką odżywkę bez spłukiwania wybrać?
 • jak dopasować BS do mycia i stylizatora?
 • jak i kiedy nakładać odżywkę bez spłukiwania?

Ważną funkcją odżywki bez spłukiwania będzie także przygotowanie włosów pod stylizator. Dlatego tak istotne jest współgranie tych dwóch elementów stylizacji.

We wpisie znajdują się też nasze ówczesne ulubione BSy. Kilka z nich ciągle stosujemy i bardzo lubimy. Nasze obecnie ulubione BSy znajdziesz w dalszej części tego wpisu.

Kliknij, żeby powiększyć!

Co może służyć jako odżywka bez spłukiwania?

Odżywki bez spłukiwania to kosmetyki jak każde inne. Nie muszą się różnić składem od produktów do spłukiwania. Aczkolwiek jest kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę. Odżywki bez spłukiwania zazwyczaj są lżejsze konsystencją, jako BS nie zastosujesz też raczej odżywczej maski bogatej w proteiny czy odżywki przeznaczonej do mycia, tzw. co-washa.

Typowe odżywka bez spłukiwania mogą mieć formę np. lekkiego kremu do włosów, serum (uwaga na nazewnictwo, zawsze czytaj skład!), sprayu czy tzw. aktywatora skrętu. Angielski odpowiednik odżywki bez spłukiwania to leave-in contitioner. Jako BS można potraktować także np. piankę do włosów, ale nie będzie miała ona aż tak kondycjonującego działania.

Jako BS możesz wykorzystać także odżywkę do spłukiwania (to świetna opcja na start!). Zacznij jednak od roztarcia malutkiej ilości takiej odżywki z wodą w dłoniach, kolejno wgnieć ją we włosy po myciu.

Więcej o pierwszym wydobyciu skrętu w możliwie najprostszy sposób przeczytasz w tym wpisie!

Jeśli nie lubisz mocnego utrwalenia, a jedynie chcesz delikatnie podkreślić naturalny skręt Twoich włosów możesz nawet stosować BS solo, bez stylizatora.

Jak wybrać BS?

Odżywki bez spłukiwania, tak jak każde inne kosmetyki, mają określony skład. W zależności od typu Twoich włosów i preferencji co do ostatecznego efektu stylizacji możesz wybrać różne jej rodzaje. Podzielić można je pod względem składu i formy produktu, jego treściwości.

Pod względem składu będzie to:

 • humektantowy – jeśli masz cienkie i podatne na obciążenie włosy, jeśli lubisz lekkość, objętość, często dobrze sprawdza się delikatniejszym falom,
 • emolientowy – jeśli masz wysokoporowate włosy, które bardzo się puszą, są trudne w zdyscyplinowaniu, lubisz dokładną definicję, dociążenie, także wygładzenie, sprawdza się często przy mocniejszym typie skrętu np. 3B,
 • proteinowy – jeśli lubisz lekkość, objętość, ale związaną z lekkim usztywnieniem,
 • z silikonami – jeśli np. wygładzasz skręt, działasz na włosy temperaturą lub Twoje włosy są bardzo puszące, zniszczone rozjaśnianiem lub innymi zabiegami, bardzo trudno je rozczesać, kołtunią się, są bardzo suche.

Oczywiście składniki te rzadko kiedy występują w jakimś produkcie solo. Zazwyczaj są to ich mieszanki. Warto jednak zwrócić uwagę na przeważające składniki.

Pod kątem formy produktu:

 • spray – będzie najlżejszą formą BSa, będzie raczej wpływał na lekkość i objętość włosów, nie dociąży ich i zazwyczaj bardzo nie zmiękczy,
 • lekka odżywka/krem/serum – nawilży, dociąży, zdefiniuje,
 • żelowy leave-in – niektóre produkty typu leave-in lub aktywator skrętu mają formę żelowej galaretki, mogą służyć też samodzielnie jako stylizator.

Jest to duże uproszczenie, gdyż odżywka bez spłukiwania nie ma zazwyczaj jednej typowe formy, dlatego możesz spotkać się z różnymi jej odmianami.

Jakie odżywki bez spłukiwania lubimy?

Poniżej zaprezentujemy Ci listę kilkunastu produktów, które mogą służyć jako odżywka bez spłukiwania. Część z nich już testowałyśmy, więc jeśli mamy na jego temat jakąś osobistą opinię to się podzielimy.

Cantu Activator

Absolutnie jedna z najlepszych odżywek bez spłukiwania dla kręconych i falowanych włosów. Dostępny w trzech wersjach: klasyczny (shea), awokado i winogronowy. Teoretycznie jest PEHowy i mimo że gliceryna jest dosyć wysoko w składzie, to jego dociążające działanie za sprawą znacznej ilości emolientów jest mocno odczuwalne. Świetnie zmiękcza włosy, definiuje. Idealnie sprawdza się jako podkład pod większość stylizatorów. Szczególnie dobrze współgra z mocno usztywniającymi żelami, jak np. Syoss. Pozbywa uczucia usztywnienia i poklejenia włosów, co często ma miejsce w przypadku stosowania tego żelu solo.

Stosowałyśmy wszystkie trzy wersje i klasyczna jest dla nas w odczucia najcięższa, a winogronowa i awokado są lżejsze. Karolinie najbardziej pasuje wersja awokado, a mi (Asia) najbardziej winogronowa, chociaż uważam, że są dosyć podobne w działaniu na moich włosach. Jest to nasz absolutny must-have w pielęgnacji i stylizacji włosów.

Asia i Karolina
Garnier Aloe Air-Dry

Ta wersja jest już dosyć ciężko dostępna, ale obecnie bardzo podobna wersja pojawiła się w Rossmannie pod nazwą Garnier Grow Strong 10w1. Jest to humektantowy krem bez spłukiwania. Jest lekki, świetnie nawilża włosy, daje piękną objętość. Sprawdzi się nawet na wysokoporowatych włosach. Warto zwrócić uwagę na pozostałe kosmetyki użyte w myciu, by nie dostać efektu spuszenia. Dobrze połączyć go ze stylizatorem z małą zawartością humektantów.

Ja (Asia)uwielbiam ten BS! Stosuję go od dawna i zawsze kiedy zależy mi na objętości i lekkości to po niego sięgam. Genialne efekty dawał też wymieszany z Cantu Activatorem klasycznym. Sprawdza mi się w duecie ze stylizatorami takimi jak Kemon Hair Manya czy Tigi Catwalk Curls Rock Amplifier. Karolina też go bardzo lubi. Daje lekkość, objętość, nie obciąża, co jest istotne przy jej cienkich włosach.

Asia
Creme of Nature Argan Oil Curl Activator Creme

Odżywka bez spłukiwania podobna w odczuciu do Cantu Activatora, nieco gęstsza i cięższa. Mimo że w składzie ma sporo humektantów to jednak odczucie ciężkości przeważa. Trzeba ją dobrze rozetrzeć w dłoniach, żeby dokładnie pokryć włosy. Pięknie pachnie, dają świetną definicję. Jako że jest bardzo treściwa wystarczy malutka ilość, by dokładnie pokryć i dociążyć włosy.

Dla mnie ta odżywka jest podobna do Cantu Activatora klasycznego, tylko nieco gęstsza. Sprawia, że moje włosy są miękkie, dociążone, nawilżone. Mogę dac po niej absolutnie każdy stylizator, aczkolwiek istotne są mniejsze ilości bo zarówno ta odżywka jak i żel stylizujący z tej samej serii są bardzo treściwe i gęste (według producenta przeznaczone są dla grubych, gęstych włosów o mocnym skręcie). Karolina też próbowała tego aktywatora i póki co sprawdził się jej w porządku w duecie z Syossem i Taftem, czyli jej ulubieńcami.

Asia i Karolina
Garnier Żurawina

To odżywka głównie emolientowa, z niewielką zawartością emolientów. Świetnie sprawdza się też jako BS. Dociąża, wygładza. Warto na początek rozcieńczyć ją z wodą.

Ja (Asia) stosowałam tę odżywkę jako BS jedynie kilkukortnie, ale byłam zadowolona. Z kolei Karolinie dłuższy czas się świetnie sprawdzała zarówno jako odżywka do spłukiwania jak i BS.

Asia i Karolina
Cafe Mimi Acai (jasnofioletowa)

Odżywka EH z silikonami pod koniec składu, aczkolwiek tutaj także daje odczucie emolientowej na moich włosach (Asia). Nie jest bardzo ciężka. Często jeśli stosowałam ją w myciu to dawałam także niewielkie ilości jako BS i zazwyczaj byłam bardzo zadowolona z efektu. Włosy były fajnie zmiękczone i dobrze reagowały na stylizatory.

Jakie BSy Wy polecacie?

Zapytałyśmy Was na Grupie na FB i na Instagramie jakie odżywki bez spłukiwania lubicie najbardziej i oto kilka najczęściej pojawiających się odpowiedzi:

 • Cantu Activator klasyczny, Awokado, Winogronowy,
 • Garnier Aloe-Air Dry,
 • Anwen Emolientowy Irys, Emolientowa Róża,
 • Garnier Żurawina,
 • Nivea Curl Defining Creme,
 • Krem do loków Marion,
 • OnlyBio odżywka emolientowa,
 • Hairy Tale Cosmetics Curlmelon,
 • Leave-in BounceCurl,
 • Giovanni La Leave-in,
 • Odżywki bez spłukiwania Ziaja,
 • Garnier Goodbye Damage 10w1,
 • Nature Box odżywka niebieska,
 • Oleokremy.

Weź pod uwagę, że większość odpowiedzi pochodzi od kobiet, które stawiają na wydobywanie skrętu. W kontekście wygładzania skrętu częściej pojawiają się bardziej silikonowe kosmetyki.

Jakie jeszcze BSy są godne uwagi?

Wymienione przez Was kosmetyki to także te, które i my często polecamy. W Rossmannie oprócz kremów bez spłukiwania od Garnier 10w1 (wersja humektantowa z aloesem, zielone opakowanie i wersja PEHowa z olejem kokosowym, pomarańczowe opakowanie) znajdziesz też np. Cantu Activator czy drugi leave-in od Cantu (nie testowałyśmy).

Poza tym znajdziesz tam też:
 • wyżej wymienione kosmetyki Anwen i OnlyBio (E),
 • produkty Nivea np. Curl Defining Creme, Nivea Straight Anti-frizz Creme, pianki sprawdzą się szczególnie w połączeniu z żealami u cienkich, delikatnych fal (głownie EH),
 • Selfie Project krem do stylizacji loków (EH, także jako stylizator solo),
 • Taft krem do stylizacji loków (EH, z silikonami, także jako stylizator solo),
 • Cafe mimi serum do tworzenia loków (PEH),
 • Elseve Dream Long No haircut Cream (PEH, z silikonami),
 • ARTISHOQ Multifunkcyjna kuracja (PEH),
 • Nature Box Avocado Oil krem do włosów (EH),
 • Glisskur Ulimate Repair (w sprayu, z proteinami i silikonami),
 • ISANA Anti-frizz (w sprayu, PEH z silikonami).
Wiele z tych kosmetyków pojawia się w innych stacjonarnych drogeriach. Poza tymi w hebe znajdziesz np.:
 • Sessio multifunkcyjny Vege coctail,
 • HASK Biotyna (PEH z silikonami),
 • Joanna Vegan odżywka octowa w sprayu (z proteinami),
 • odżywki Gosh (w małych ilościach/rozcieńczone).

A przykłady rożnych odżywek bez spłukiwania z drogerii internetowych to np.:
 • odżywki w sprayu od Eco Laboratorie,
 • mgiełki od Anwen,
 • odżywki w sprayu od Ziaja,
 • Natura Siberica Oblephika w sprayu z silikonami (PEH),
 • odżywki bez spłukiwania w sprayu od Nacomi (głównie PEH),
 • Elseve Dwufazowy Eliksir w sprayu (z silikonami)
 • odżywki AS I AM,
 • BounceCurl Moisture Balance (E),
 • odżywki Camille Rose (głównie EH z kokosem),
 • Curls Blueberry Bliss (PEH),
 • Kinky Curly Knot Today (E),
 • leave-in od marek takich jak Jessicurl, Miele, SheaMoisture, Flora Curl, Deva Curl.

Jakie są Wasze ulubione BSy, a jakie w ogóle się Wam nie sprawdziły?

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.