Pora na temat, o który pojawiało się bardzo dużo pytań, mianowicie – odżywki bez spłukiwania, czyli takie, które zostawiamy na włosach. Jak stosować? Co może być b/s? Po co nam w ogóle odżywka bez spłukiwania? Temat co prawda nie jest zbyt zawiły, raczej mocno indywidualny, ale postarałyśmy się zebrać kilka informacji i przedstawić je na prostej grafice.

O co chodzi z tym BS?

Pewnie na początku swojej przygody ze świadomą pielęgnacją nie miałaś pojęcia co to ten BS. Jednak dodanie tego elementu do pielęgnacji dużo zmienia. Na poniższej grafice znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • po co komu ten b/s?
  • jakie kosmetyki mogą stanowić b/s?
  • kto skorzysta, a kto niekoniecznie z używania b/s?
  • czego raczej unikać w odżywkach bez spłukiwania?
  • jaką odżywkę bez spłukiwania wybrać?
  • jak dopasować b/s do mycia i stylizatora?
  • jak i kiedy nakładać odżywkę bez spłukiwania?

Czy odżywka d/s (do spłukiwania) może być b/s?

Tak! Zazwyczaj jednak nie poleca się stosowania mocno proteinowych odżywek czy treściwych masek jako odżywkę bez spłukiwania. Proteiny, podobnie jak duża ilość ziół może usztywniać włosy. Warto też sprawdzić, czy produkt, który chcemy zastosować jako b/s nie zawiera alkoholu wysuszającego.

Komu b/s może służyć, a komu nie?

Odżywka bez spłukiwania z pewnością świetnie sprawdzi się jako podkład pod stylizator u osób z suchymi, wysokoporowatymi włosami. Wygładzi je, ograniczy puch, będzie stanowić świetną bazę pod stylizator. Z kolei u osób z cienkimi włosami z niewielką objętością, dodawanie kolejnego produktu pod stylizator może dodatkowo obciążyć włosy. Warto jednak eksperymentować, bo może okazać się, że dany stylizator solo nie będzie się sprawdzał dobrze, ale z kolei w połączeniu z odżywką bez spłukiwania da super efekty. Nie ma jednej recepty 🙂

Jak dopasować b/s do mycia?

Na początek zastanów się, jaki jest stan Twoich włosów i co jest Twoim celem. Jeśli chcesz dodać im objętości, to po emolientowym myciu dobrze sprawdzi się humektantowy bs w połączeniu ze stylizatorem, który niekoniecznie jest ciężki. Jeśli jednak zależy Ci na definicji i wygładzeniu, to tak naprawdę po dowolnym myciu zastosowanie emolientowego bs, a potem cięższego stylizatora powinno dać oczekiwany efekt.

Jakie odżywki bez spłukiwania polecamy?

Mamy kilka swoich ulubieńców, których znajdziecie poniżej.

Asia (curly):
Moim ulubieńcem jest Cantu Activator, po którym praktycznie każdy stylizator lepiej definiuje loki, sprawia, że są bardziej zbite. Za to Cantu w połączeniu z Aloe Air Dry jako b/s plus jakiś krem stylizujący, np. Tigi Catwalk Curls Rock Amplifier daje niesamowite efekty na moich włosach. Jest i objętość i cudowna definicja. Nie stosuję rozwodnionych masek, aczkolwiek przymierzam się do spróbowania. Bounce Curl Leave-in też jest ciekawą odżywką, ale efekty po niej są różne w zależności od stylizatora. Ma bardzo mocno zapach, włosy wydają się być wyperfumowane. B/s stosuję zawsze jako podkład pod stylizator (w minimalnym myciu kończę stylizację na samym b/s), po zmyciu maski zostawiam mokre włosy i b/s odgniatam wodę, a dopiero na tak odgniecione włosy nakładam stylizator.

Karolina (wurly):
Od kilku lat używam odżywek bez spłukiwania i fajnie mi się sprawdzają. Stosuję odrobinę rozwodnionego i roztartego w dłoniach Kallosa Multivitamin, od jakiegoś czasu też Cantu Activator. Bardzo lubię też olejek w kremie od Garniera, świetnie wygładza włosy i ogranicza puszenie. B/s stosuję na włosy lekko odciśnięte z wody, delikatnie wgniatam, a potem nakładam stylizator. Czasami jednak, kiedy dam więcej maski lub jest ona treściwsza, to pomijam b/s, lub nakładam tylko b/s bez stylizatora.

A Ty?

Stosujesz odżywki bez spłukiwania, czy raczej nie? Może polecisz coś, co Ci się sprawdza?

Chcesz więcej?

Potrzebujesz indywidualnej pomocy w przeanalizowaniu Twoich kosmetyków i problemów z włosami? Przygotujemy dla Ciebie plan pielęgnacji i konsultację zgodnie z Twoimi preferencjami i celami!

…………

Chcesz zobaczyć, czy świadoma pielęgnacja włosów i wydobywanie skrętu w ogóle jest dla Ciebie? Pobierz za darmo nasze przykładowe plany pielęgnacji i zobacz, jak mogą wyglądać Twoje włosy!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.