Wyraźnie zaznaczone loki zbite w piękne pukle. Każda kręconowłosa marzy o takich włosach. Jednak w zderzeniu z rzeczywistością często trzeba wybrać między większym skupieniu się na dodaniu włosom objętości lub wydobyciu większej definicji. Dzisiaj krótko opowiemy o tym drugim celu.

Co to znaczy „definicja”?

Jeśli już trochę jesteś we włosowym świecie to to pytanie wyda Ci się oczywiste. Jednak nie dla każdego. Szczególnie początkujący mogą mieć problem ze zrozumieniem, co to znaczy mieć „zdefiniowane loki”. Ja (Asia) sama kiedy pierwszy raz usłyszałam od siostry „Ale masz definicję!” zapytałam „Co mam?” 😀

Definicja to wyraźne zaznaczenie skrętu włosów.

Zdefiniowane loki to takie, gdzie każde skręcone pasmo jest dokładnie zbite oraz utrwalone. A niezdefiniowane loki to takie, które są spuszone, niezbite w pojedyncze pasma, nierówne, wykrzywione.

Jakie są typy kręconych włosów?

Jeśli już wiesz (lub czujesz), że Twoje włosy chcą się kręcić to warto spojrzeć na nie i ocenić ich typ skrętu.

Typ skrętu to sposób, w jaki skręcają się włosy.

Określenie typu skrętu będzie dla Ciebie pomocne w dobraniu odpowiednich metod stylizacji oraz uświadomieniu sobie jakie nasze włosy mogą. Nie warto zamartwiać się tym, że Twoje fale 2B nigdy nie będą burzą loków 3C. Poznanie swoich włosów pomoże Ci skupić się na wydobyciu z nich tego, co najlepsze! Poznanie Twojego typu skrętu przyda się też w rozmowach z innymi dziewczynami o podobnym rodzaju włosów.

Każdy może mieć na głowie różne typy skrętu, ale za swój typ skrętu uznaj ten, który przeważa.

Na poniższej animacji zebrałyśmy dwie grupy z podtypami skrętu. Głównie grupy to włosy falowane i włosy kręcone.

Włosy falowane dzielą się na typy:

 • 2A – najdelikatniej zaznaczona fala na włosach
 • 2B – wyraźniej zaznaczone fale, włosy zazwyczaj proste u nasady
 • 2C – wyraźnie zaznaczone fale, włosy zaczynają się skręcać nawet wyżej niż wysokość ucha

Połączenie typu 2C i 3A to takie faloloki (wurly). Włosy te są falowane ale bardzo często przechodzą w loki, najczęściej na końcach lub przy krótszych pasmach.

Włosy kręcone dzielą się na typy:

 • 3A – zazwyczaj duże loki, skręcają się w duże oczka
 • 3B – loki skręcają się jak sprężynki, często są skręcone już od nasady, oczka są drobniejsze niż przy typie 3A
 • 3C – sprężynki o małych oczkach.

Kolejna grupa (4) to włosy afro, ale są one rzadko spotykane szczególnie w Polsce, dlatego skupimy się tutaj na dwóch najpopularniejszych w naszym otoczeniu typach włosów.

Jakie są sposoby na zdefiniowane włosy?

Mamy swoje sprawdzone sposoby na zdefiniowane włosy. Osiągnięcie jak największej definicji dotyczy głównie sposobu stylizacji, doboru odpowiednich kosmetyków oraz… dokładności. Jeśli bardzo zależy Ci na wydobyciu definicji spróbuj:

 • dzielić włosy na kilka partii podczas stylizacji
 • dokładnie rozprowadzać po każdym paśmie stylizator
 • zakręcać włosy na palec
 • stosować metody stylizacji podkreślające definicję
 • wczesywać kosmetyki we włosy szeroko rozstawionymi palcami
 • wczesywać bs i stylizator na szczotce do stylizacji (np. Denman)
 • nakładać dodatkowo mocny żel (hold) do podtrzymania skrętu
 • nie zapominać o włączaniu w pielęgnację podbijające skręt proteiny.

Stosowanie dyfuzora także może podbić skręt i objętość, ale suszeniem naturalnym także można uzyskać zdefiniowane włosy.

Metody stylizacji wydobywające skręt

Wybrałyśmy kilka metody stylizacji, które podkreślają definicję włosów. Często metody stylizacji są do siebie podobne i każdy modyfikuje je zgodnie ze swoimi potrzebami. Stąd słówko „a la” przy nazwie metody, gdyż pokazałyśmy jak my je interpretujemy i stosujemy.

Kliknij, żeby powiększyć!

Jakie metody stylizacji stosujemy najczęściej?

Karolina:

Aby uzyskać większą definicję zawsze wybieram mocniejsze żele typu Syoss czy Taft (pomarańczowy). Przy takim myciu używam zazwyczaj odżywki emolientowej aby wygładzić i zmiękczyć włosy przed użyciem mocnego żelu.

Włosy stylizuje następująco: po spłukaniu odżywki ociekające wodą włosy rozdzielam palcami na wiele mniejszych sekcji i wgniatam w nie malutką ilość odżywki bez spłukiwania. W przypadku Syossa czy Tafta najlepiej sprawdza mi się ich połączenie z Cantu Activatorem. Niewielką ilość odżywki bez spłukiwania wgniatam w ociekające wodą pasma włosów, a następnie porcjami nakładam stylizator ugniatając po dodaniu każdej części żelu. W celu uzyskania większej definicji najlepiej sprawdza mi się właśnie użycie kilka mniejszych porcji żelu i dokładne ugniatanie włosów.

Drugim moim sposobem na uzyskanie większej definicji w przypadku cienkich fal, jakich jestem posiadaczką, jest ich delikatne zakręcanie wokół własnej osi podczas stylizacji. Podczas takiego mycia po spłukaniu odżywki rozdzielam włosy na około 5 partii po czym każdą z partii delikatnie okręcam wokół własnej osi starając się robić to jak najwyżej od nasady. W takie zawinięte rulony następnie aplikuję niewielkie ilości stylizatora i delikatnie ugniatamy tam czasami dodając jeszcze na dłonie trochę wody. Lekko odgniecione z wody i stylizatora turbanem włosy suszę, następnie dyfuzorem partiami po 1- 2 pasma.

Asia:

U mnie najlepiej sprawdza się dokładne rozdzielanie włosów palcami. Wczesuję w ten sposób zarówno maski jak i BS oraz stylizator, dokładnie pokrywam pasma. Dbam też o to, by włosy miały odpowiednio dużo wody i zbiły się w ładne loki. Moja standardowa stylizacja to rozdzielanie palcami i ugniatanie w koszulkę.

Jeśli chcę poświęcić więcej czasu na wydobycie definicji to z pewnością użyję szczotki do stylizacji Denman, robi mi idealne spiralki w typie 3C.

Zawsze zauważam większą definicję i podbicie skrętu po zastosowaniu protein wielkocząsteczkowych, dlatego też zawsze dbam o to, by regularnie pojawiały się w mojej pielęgnacji.

Plan pielęgnacji DEFINE ME

Przygotowałyśmy kolejny plan pielęgnacji. Tym razem skupiłyśmy się na podkreśleniu definicji włosów.

Ten plan obejmuje następujące kryteria:

 • POROWATOŚĆ: wysoka
 • SKRĘT: loki typu 3
 • GRUBOŚĆ: średnia i duża
 • PRBLEM: brak wyraźnie zaznaczonego skrętu
 • METODA: OMO
 • SKLEP: Loczek.pl
 • CG: niezgodna

Plan jest przygotowany na pięć myć.

Żeby otrzymać plan napisz do nas:

maila (curlywurlysistas@gmail.com) lub chociażby daj znać tutaj w komentarzu, że chcesz otrzymać plan. Plan opublikujemy także w naszej grupie na Facebooku, więc jeśli chcesz to dołączaj i stamtąd go pobierz 🙂

Chętnie się z Tobą nim podzielimy i będziemy czekały na Twoje efekty, na które mocno liczymy! Chętnie też porozmawiamy z Tobą jak ewentualnie dostosować plan do Twoich włosów i Twoich kosmetyków 🙂

A jakie są Twoje sposoby na definicję włosów?

Asia i Karolina

Similar Posts

11 Comments

  1. Cześć, Sara! Na razie ten plan jest niedostępny, ale poniżej znajdziesz formularz zapisu do newslettera i po zapisie otrzymasz na maila dwa gotowe plany pielęgnacji – jedna na ograniczenie puchu dla loków o wysokiej porowatości, a drugi dla cienkich fal na uzyskanie objętości, aczkolwiek możesz skorzystać ze wskazówek podanych w obu <3

  1. Hej, na razie dostępne są dwa darmowe plany do pobrania po zapisie na newsletter (zobacz na dole strony), ale w kolejnym miesiącu dostępne będą z powrotem wszystkie 4 plany. Jeśli zapiszesz się na newsletter to dostaniesz o tym znać na maila, zapraszamy! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.