Spotkałaś się kiedyś z poradą, że warto zastosować jakąś bardziej treściwą maskę? Na pewno! Co to jednak oznacza? Można interpretować to określenie na różne sposoby. Przedstawimy Ci nasze spojrzenie na treściwość kosmetyku. Więcej o różnicy między maską a odżywką, lekkich a ciężkich produktach, jak je rozpoznać i kiedy stosować znajdziesz w tym wpisie.

Czym się różni maska od odżywki?

Maska i odżywka – te określenia stosuje się często zamiennie. Jednak zasadniczo maska jest bardziej odżywcza, zawiera więcej składników, które wnikają we włos, odbudowują go, wzmacniają od wewnątrz. Maskę zazwyczaj stosuje się na dłużej na włosach i nie na każdych włosach jej stosowanie będzie niezbędne co mycie. Często wystarczy użyć jej raz lub dwa w tygodniu (w zależności od potrzeb włosów, ich porowatości i stopnia zniszczenia).

Z kolei odżywka teoretycznie powinna mieć mniej odżywcze działanie, a bardziej kondycjonujące, czyli zmiękczające, ułatwiające rozczesywanie. Należy ją stosować co mycie.

Często jednak kosmetyki określane maską mają ubogie odżywczo składy, a niektóre odżywki zawierają sporo składników aktywnych i poza kondycjonowaniem potrafią intensywnie odżywić włosy. Dlatego też nie należy sugerować się samą nazwą kosmetyku, a zwracać uwagę na skład.

Ważny będzie też sposób zastosowania danego kosmetyku. Odżywka nałożona na dłużej, np. pod czepek lub turban na 10 minut, może odżywić włosy jak maska, a maska wgnieciona we włosy po myciu i zostawiona na 2 minuty będzie mieć działanie kondycjonujące.

My zazwyczaj stosujemy określenie „odżywka” właśnie na lżejszy produkt, częściej stosowany, a „maska” na cięższy, bardziej odżywczy, stosowany rzadziej, ale bardziej regenerujący. Jednak nie zawsze tego pilnujemy. Czasami odruchowo nazywamy dany kosmetyk tak czy inaczej.

Asia i Karolina

Co to znaczy, że kosmetyk jest treściwy?

Zapytałyśmy na Instagramie o Wasze skojarzenia z określeniem „treściwy” i najczęściej pisałyście, że dla Was to kosmetyk gęstszy, cięższy, bogaty w różnego rodzaju składniki odżywcze, składniki aktywne, bogaty w oleje, w nadmiarze obciążający.

I to są bardzo słuszne skojarzenia! Pokazują one, że treściwość kojarzy nam się właśnie z maską, czyli kosmetykiem odpowiedzialnym za dogłębne odżywienie, regenerację włosa.

Na treściwość można spojrzeć z dwóch perspektyw – pod względem bogatości składu w substancje odżywcze i pod względem konsystencji.

Kosmetyk treściwy to kosmetyk bogaty w substancje odżywcze oparty głównie na emolientach. Może oczywiście zawierać też zarówno substancje nawilżające jak i proteiny. Tego typu substancji będzie w takim kosmetyku dosyć sporo. Kosmetyk może też zawierać bazy odżywkowe, emulgatory (mają typowo kondycjonujące działanie), ale znajdują się one właśnie w obecności innych intensywnie regenerujących włos składników odżywczych.

Konsystencja może (ale nie musi) bardziej gęsta, zbita, ciężka. Także lekka konsystencją odżywka może intensywnie działać na włosy, np. je nawilżać. Treściwość kojarzy nam się jednak najbardziej z obecnością emolientów w składzie. Odżywki typowo nawilżające nawet jeśli zawierają bardzo cenne składniki to zazwyczaj będą miały lżejszą konsystencję.

Treściwa maska nie musi obciążać włosów. Jej zadaniem jest regeneracja włosa od wewnątrz. Kluczowe będzie dostosowanie maski lub odżywki do porowatości, grubości i stanu Twoich włosów.

Jak rozpoznać, czy dany kosmetyk jest treściwy?

W składzie treściwego kosmetyku znajdziesz sporo olejów (-Oil) oraz innych emolientów (np. maseł, alkoholi tłuszczowych czy silikonów). Poza tym mogą się w nim znaleźć też różnego rodzaju humektanty czy proteiny (-Protein). Podstawę oczywiście mogą stanowić też bazy odżywkowe (np. –Chloride), ale zawsze będą stanowić tylko część składu, a nie jego główną część. Większość składników aktywnych będzie znajdować się przed zapachem (-Parfum), konserwantami czy substancjami zapachowymi.

Przykładem mało treściwego (pod kątem obecności substancji odżywczych) kosmetyku będą np. maski Kallos. Przykładowo skład maski Kallos Color wygląda następująco:

Aqua, Cetearyl Alcohol, Cetrimonium Chloride, Linum Usitatissimum Seed Oil, Citric Acid, Benzophenone-3, Propylene Glycol, Parfum, Benzyl Alcohol, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone.

skład INCI maski Kallos Color

Jak widzisz, maska zawiera alkohol tłuszczowy (emolient), emulgator oraz olej lniany, które są głównymi składnikami aktywnymi w tym produkcie. Pozostałe składniki to w przewadze konserwanty i tym podobne substancje. Maska ta będzie zatem słabo odżywcza. Będzie miała raczej działanie kondycjonujące, nie odżywi dogłębnie włosów.

Z kolei porównaj skład maski Anwen Winogrona i Keratyna:

Aqua, Cetearyl Alcohol, Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil, Behentrimonium Chloride, Glycerin, Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Silk, Maris Sal, Silica, Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder, Panthenol, Phenoxyethanol, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Parfum, Hexyl Cinnamal, Butylphenyl Methylpropional, Limonene.

skład INCI maski Anwen Winogrona i Keratyna

Zauważ, jaki duży odsetek składu stanowią składniki odżywcze w porównaniu do pozostałych substancji. Maska zawiera emolienty, glicerynę (która dodatkowo jest nośnikiem substancji aktywnych), proteiny oraz składniki nawilżające. Intensywnie zregeneruje włosy od środka.

Z kolei np. maska lniana od Sylveco jest przykładem maski o mniej treściwej konsystencji, ale bogatym w składniki odżywcze (akurat nawilżające) składzie:

Aqua, Linum Usitatissimum Seed Extract, Cetyl Alcohol, Cocos Nucifera Oil, Sucrose, Glycerin, Vitis Vinifera Seed Oil, Stearic Acid, Panthenol, Decyl Glucoside, Lactic Acid, Glyceryl Oleate, Cyamopsis Tetragonoloba Gum, Tocopheryl Acetate, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Benzoate.

skład INCI maski lnianej do włosów od Sylveco

Jak widzisz maska ta zawiera mnóstwo składników nawilżających oczywiście w obecności emolientów.

Lekkie odżywki będą zazwyczaj miały w składzie mało emolientów, a przewagę ekstraktów i humektantów.

Czy mało treściwe kosmetyki są złe?

Absolutnie nie! To wszystko zależy od celu, w jakim używamy danej odżywki. Jeśli chcesz nawilżyć włosy to mocno humektantowa odżywka nie musi być ciężka i treściwa, by właściwie spełnić swoją rolę, czyli nawilżenie włosów.

Jeśli nie chcesz mocno dociążać swoich włosów, potrzebujesz więcej lekkości możesz także stosować mniej treściwe maski czy odżywki. Raz na jakiś czas warto jednak mocniej odżywić włosy, nawet cięższą pod względem konsystencji maską. Jeśli źle reagują na zbyt ciężkie, bogate w wiele składników maski, możesz spróbować nakładać lżejsze odżywki na dłużej lub nakładać mniejsze ilości masek od ucha w dół. Możesz też wybierać maski z mniejszą ilością emolientów.

Komu sprawdzą się treściwsze maski, a komu lżejsze?

Bogate w oleje lub inne składniki odżywcze, cięższe maski sprawdzą się przede wszystkim u osób z włosami o wysokiej porowatości, które np. były rozjaśniane lub długi czas traktowane prostownicą. Wysokoporowate włosy będą wręcz pochłaniały substancje odżywcze z takich masek, gdyż niezwykle potrzebują dogłębnej regeneracji. Często są to włosy kręcone (typ wurly i 3A+) o średniej grubości lub grube.

Jeśli maska jest treściwa, bogata w oleje, ciężka to może obciążać włosy cienkie czy delikatne fale, dlatego należy zadbać o jej odpowiednią ilość.

Lżejsze maski czy odżywki z mniejszą zawartością olejów sprawdzą się włosom nisko i średnioporowatym, w szczególności cienkim i delikatnym, skłonnym do obciążenia u nasady. Będą to najczęściej włosy o delikatniejszym typie skrętu (2A-wurly).

Nie znaczy to oczywiście, że mając włosy cienkie czy delikatne nie możesz stosować treściwych masek. Jak najbardziej Twoje włosy będą potrzebować regularnego odżywienia. Warto tutaj zwrócić uwagę na częstotliwość stosowania takich masek oraz ilość, jaką stosujemy. Przy cienkich i delikatnych włosach te ilości będą mniejsze aniżeli przy włosach grubszych i gęstszych. Dodatkowo zwracaj uwagę na składy. Może zamiast czysto emolientowej odżywki sprawdzi Ci się w jej miejscu odżywka emolientowa z niewielką zawartością humektantów? A maska niekoniecznie musi być bardzo bogata w oleje – Twoim włosom może wystarczać ich niewielka zawartość w kosmetykach.

Jak i kiedy stosować maski treściwsze, a jak te lżejsze?

Maskę dobierasz do swoich włosów – ich porowatości, stopnia zniszczenia, aktualnych potrzeb, ale też grubości czy skłonności do obciążenia (często wiąże się ona z typem skrętu).

Treściwe, bogate w emolienty maski, można spokojnie stosować częściej na włosach wysokoporowatych, zniszczonych (np. nawet raz na 2 mycia). Także włosy o porowatości średniej+ mogą skorzystać z regularnego nakładania treściwszych masek. Włosy wysokoporowate nie powinny tak łatwo dawać się obciążyć, gdyż będą chłonąć składniki odżywcze do środka, a nie pozostawać na nim.

Z kolei osoby o włosach nisko i średnioporowatych mogą stosować treściwe maski ok. 1 raz 2 tygodnie (raz na 5-6 myć) w zależności od potrzeb. Przy tego typu włosach, które są w dobrym stanie, odżywki stosowane co mycie powinny na bieżąco wystarczać.

Trudno jednoznacznie określić częstotliwość stosowania treściwych masek, gdyż zależy to od wielu czynników jak np. stopień zniszczenia włosów, rodzaj i skład maski, Twoja równowaga PEH, skłonność do obciążania, aktualne potrzeby włosów. Dlatego też nasze rady są mocno orientacyjne. Jeśli masz jednak problem z ciągłym obciążeniem lub odwrotnie – z niedociążonymi włosami – może to być kwestia nadmiaru lub braku treściwszych produktów.

Asia i Karolina

Lżejsze odżywki należy stosować co mycie. Zazwyczaj wystarczy 2 minuty, by odżywka zadziałała. Możesz wczesać ją we włosy palcami lub grzebieniem. Dotrze wówczas dokładniej do do wszystkich włosów, a jej działanie odczujesz już w czasie wczesywania jej we włosy. Dlatego też zaraz po tym możesz ją spłukać. Możesz też lekko powgniatać odżywkę we włosy i zostawić na 2 minuty – to pozwoli jej nieco bardziej odżywić włos.

Treściwsza maska zadziała najlepiej wczesana i lekko wgnieciona we włosy, a kolejno zostawiona na nich na kilkanaście minut. Możesz związać włosy w koka u dołu głowy, nałożyć czepek lub turban, a nawet lekko podgrzać turban suszarką. Składniki odżywcze mogą lepiej zadziałać pod wpływem ciepła.

Uwaga! Nie przetrzymuj masek zbyt długo na głowie pod czepkiem (30 minut będzie wystarczające), szczególnie jeśli masz problemy ze skórą głowy.

Przykłady kosmetyków mniej i bardziej treściwych

Tak jak pisałyśmy wcześniej – zazwyczaj odżywki bardziej treściwe mają więcej emolientów, a mniej treściwe są oparte w większości i na humektantach, ekstraktach. Poniższe propozycje produktów to nasz subiektywny podział.

Treściwsze maski pod względem składu i konsystencji to np.:

Niezbyt bogaty w składniki odżywcze skład ale treściwa konsystencja to np.:

Lżejsze konsystencją produkty to:

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.