Łysienie androgenowe to łysienie o podłożu hormonalnym i często określane jest jako łysienie typu męskiego. To rodzaj łysienia związany z postępującą miniaturyzacją mieszka włosowego. Jest to jednak taki rodzaj łysienia, który dotyczy nie tylko mężczyzn ale i kobiet (kobiety także posiadają pewne ilości androgenów). W tym artykule przedstawimy kilka najważniejszych informacji dotyczących tego typu łysienia.

Jak zachodzi proces łysienia androgenowego?

O nadmiernym wypadaniu włosów oraz pobudzaniu porostu już pisałyśmy na blogu. Jednak łysienie jest już kwestią podlegającą leczeniu. Nadmierne wypadanie może mieć różne przyczyny, niekiedy jest sezonowe lub związane z niedoborami. Długotrwałe nadmierne wypadanie (np. trwające dłużej niż miesiąc lub dwa) powinno być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym, że w Twoim organizmie dzieje się niedobrze. Łysienie androgenowe związane jest zazwyczaj z brakiem równowagi hormonalnej, zmianami w tej sferze.

Do androgenów zaliczamy m.in testosteron oraz jego aktywną formę czyli dihydrotestosteron (DHT), które odgrywają kluczową rolę w przypadku tego rodzaju łysienia. Testosteron przekształcany jest do dihydrotestosteronu za pomocą 5-alfa reduktazy (jest to enzym produkowany przez gruczoły łojowe znajdujące się przy mieszkach włosowych).

Proces łysienia androgenowego ma miejsce wówczas gdy w organizmie występuje nadwrażliwość na hormon DHT. Dochodzi wówczas do wcześniej wspomnianej miniaturyzacji mieszka włosowego (jest to proces odwracalny jednak tylko pod warunkiem wczesnego rozpoczęcia leczenia). Proces ten polega na powolnym obkurczaniu się ścian mieszka włosowego, a w konsekwencji osłabieniu i pomniejszeniu brodawki włosowej.

W łysieniu androgenowym skróceniu ulega faza wzrostu włosa (anagenu). W wyniku zmian w cyklu włosowym włos staje się cieńszy i delikatniejszy i słabiej zabarwiony. Co ważne, proces ten nie dotyczy włosów na całej głowie.

Utrata włosów jest nieco inna u kobiet i u mężczyzn. W przypadku kobiet miniaturyzacja mieszka włosowego i związane z tym łysienie najczęściej zlokalizowane jest wzdłuż lini przedziałka, zaś u mężczyzn w okolicach czołowo-skroniowych.

Kliknij, żeby powiększyć!

Jak określić stopień zaawansowania łysienia?

Istnieją skale pomocne w charakteryzowaniu stopnia i rodzaju łysienia. Stopień łysienia androgenowego zależy od ekspresji genowej zatem jego nasilenie może być różne u różnych osób. W niektórych przypadkach ryzyko wystąpeinia tego rodzaju łysienia jest większe i w przypadku mężczyzn będą to m.in choroby takie jak cukrzyca czy choroba niedokrwienna serc, a także przerost prostaty. W przypadku kobiet minituruzacja mieszka włosowego często ma podłoże genetyczne oraz współtowarzyszy zespołowi policystycznych jajników.

Jak rozpoznać ten typ łysienia?

Jeżeli podejrzewamy u siebie problem (długotrwałe wypadanie, ścieńczenie włosa, przerzedzenie włosów, prześwity na głowie) to warto wybrać się na konsultację do dermatologa bądź jeśli mamy możliwość to do sprawdzonego trychologa, który zidentyfikuje problem i pomoże w ustaleniu dalszych działań.

Często pomocne będzie również wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych (morfologia, żelazo, ferrytyna, TIBC, androgeny (testosteron, wolny testosteron, DHT, androstendion, DHEA, DHEA SO4) TSH, fT4, fT4, prolaktyna, LH/FSH, estradiol (androgeny i estradiol w fazie follikularnej cyklu). Wszelkie nieprawidłowości w wynikach badań powinny być konsultowane z odpowiednim specjalistą np. endokrynologiem czy ginekologiem.

Może się jednak zdarzyć tak, że wyniki będą w normie a łysienie androgenowe będzie miało miejsce więc istotna wówczas będzie ocena obrazu klinicznego.

Od czego zacząć?

Znalezienie przyczyny problemów będzie kluczowe aby pomóc sobie zminimalizować proces łysienia. Działanie na oślep stosując zewnętrznie tylko np. wcierki w większości przypadków nie przyniesie odpowiednich efektów gdyż dalej będzie istniał problem wewnątrz organizmu.

W przypadku zdiagnozowania łysienia androgenowego ważne będzie też zidentyfikowanie czynników współistniejących, które mogą wręcz nasilać proces łysienia. Dopiero zidentyfikowanie wszystkich problemów i działanie holistyczne może przynieść efekty. Warto jednak pamiętać, że będzie to proces długotrwały i nie zawsze uda się doprowadzić włosy do wcześniejszego wyglądu.

Kluczowe będzie więc wyrównanie stężeń hormonów, uzupełnienie niedoborów oraz odpowiednio bogato odżywcza dieta. Przykładowo przy wysokim poziomie DHT (dihydrotestosteronu) pomóc mogą m.in.:

Aby obniżyć jego stężenie potrzeba jednak będzie trochę czasu.

Warto przy tym pamiętać, aby pozostałe elementy zdrowego stylu życia zostały zachowane (aktywność fizyczna, redukcja stresu, odpoczynek, odpowiednia ilość snu, właściwa dieta).

Hormony u kobiet, m.in. właśnie DHT, są czułe na wszelkie wahania, wpływ stresu i złego odżywiania. Nasze ciało potrzebuje dobrego paliwa, by sprawnie funkcjonować. Jeśli potrzebujesz wyciszenia, uspokojenia gonitwy myśli, wsparcia swojego układu nerwowego zadbaj o te wymienione wyżej czynniki.

Jeśli potrzebujesz wsparcia suplementami niezmiennie polecamy Ci produkty Healthlabs, z których same korzystamy. Marka posiada unikalną na rynku linię wspierającą umysł – 4 Mind i 4Soul. My uwielbiamy grzyby adaptogenne jako dodatek do kawy. Z kodem CURLYWURLY10 masz 10% rabatu. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Asia i Karolina

Jak leczyć łysienie androgenowe?

W zależności od przyczyny wystąpienia łysienia androgenowego zastosowanie znajduje tutaj zarówno terapia hormonalna (np. w przypadku występowania PCOS), jak i preparaty do stosowania zewnętrznego (wcierki i wcierki lecznicze). Złagodzić problem (na wczesnym etapie) może także odpowiednia dieta i suplementacja. Oczywiście także odpowiednia pielęgnacja skóry głowy, regularne oczyszczanie, peelingowanie.

Preparaty lecznicze i substancje, które znajdują zastosowanie w przypadku łysienia androgenowego to m.in.:

 • minoksydyl,
 • spironolakton,
 • cyproteron,
 • inhibitory 5-alfa reduktazy (finasteryd),
 • Alpicort,
 • Alpicort E.

W zależności od rodzaju mogą jednak powodować mniej lub bardziej nasilone skutki uboczne. Są to także w większości preparaty wydawane na receptę. Dlatego tak istotna jest konsultacja z lekarzem.

Melatonina w walce z łysieniem androgenowym

Preparatem (wcierką) dostępną bez recepty, ograniczającą wypadanie oraz wspomagającą porost włosów jest wcierka Hairgen, której recenzję publikowałyśmy ostatnio na Instagramie. Wcierkę stosowałyśmy już wcześniej, kilka miesięcy temu i wówczas głównie u Asi dała mnóstwo baby hair.

Kliknij, żeby powiększyć!
Kliknij, żeby powiększyć!

W składzie znajdziemy m.in melatoninę, która coraz częściej znajduje miejsce w terapii łysienia androgenowego.

Niedawno udowodniono, że fibroblasty warstwy brodawkowatej skóry głowy wykazują zwiększoną wrażliwość na stres oksydacyjny w przypadkach łysienia androgenowego, i że jest w stanie temu przeciwdziałać melatonina, która posiada właściwości antyoksydacyjne.

Opracowanie na temat badań klinicznych nad wpływem melatoniny na łysienie androgenowe

Oprócz melatoniny wcierka zawiera także kopexil, czyli składnik aktywny działający przeciwko wypadaniu włosów. Efektem jego działania jest spadek odsetka włosów w fazie wypadania (telogenowej), a wzrost udziału włosów w fazie wzrostowej (anagenowej).

Kolejnymi składnikami obecnymi we wcierce są:

 • witamina B3,
 • ekstrakt z palmy sabałowej,
 • ekstrakt z miłorzębu japońskiego,
 • proteiny mleka,
 • aminokwasy.

Wszystkie te składniki także mają istotne znaczenie w walce z nadmiernym wypadaniem włosów oraz ich przerzedzeniem. Oprócz wcierki warto także spróbować szamponu z tej samej serii (o podobnym składzie). Jest to mocny szampon (zawiera SLeS), zatem dla osób, które unikają na co dzień mocnych szamponów nie będzie dobrym wyborem. Osoby, które borykają się z nadmiernym wypadaniem i dopuszczają częstsze stosowanie mocniejszych szamponów powinny być zadowolone.

Najlepszy efekty ma szansę przynieść dłuższa kuracja np. 3-4 miesięczna. Wcierka rekomendowana jest nie tylko osobom borykającym się z łysieniem androgenowym, lecz także w przypadku łysienia rozlanego oraz problemów z nadmiernym wypadaniem i przerzedzeniem.

Ja (Asia) na przełomie stycznia i lutego zauważyłam wzmożone wypadanie włosów. Przez cały luty wypadanie nie ustawało i nasilone właśnie głównie na czubku głowy i skroniach. Wybrałam się do endokrynologa i dermatologa. Okazało się m.in. że mam bardzo wysoki poziom androgenów, w tym DHT. Dosłownie tydzień przed wizytą rozpoczęłam kurację wcierką Hairgen, gdyż wiedziałam, że poprzednio pomogła mi na wypadanie. I jak się okazało, po wstępnym stwierdzeniu łysienia androgenowego – oprócz preparatu z mikosydylem – pani dermatolog poleciła mi stosowanie preparat Hairgen. Najlepsze efekty mają być widoczne po ok. 3-4 miesiącach, gdyż w takich blokach zazwyczaj prowadzi się terapię w tym schorzeniu.

Asia

Preparat Hairgen kupisz TUTAJ.

Żródła:

Wiedzę do tego posta zdobyłam podczas kursu trychologicznego oraz podczas wielu szkoleń dietetycznych. Dodatkowo, korzystałam z poniżej wymienionych źródeł.

Karolina
 1. http://www.joannakozera.pl/o-mnie/item/30-lysienie-androgenowe-u-kobiet
 2. https://dermaprofil.pl/kategoria-produktu/hairgen/
 3. Agata Suska „Wypadanie włosów. Co robić?”
 4. Profil @TrychologiaKosmetyczna na Facebooku

Wpis powstał w nawiązaniu do współpracy z Derma Profil – dystrybutorem preparatu Hairgen.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.