Maski i odżywki przeznaczone są standardowo do długości włosów, czyli ich martwej części. Możesz spotkać się jednak z maskami przeznaczonymi… do skóry głowy. Co to za produkty, kiedy i jak je stosować oraz komu sprawdzą się najlepiej? Dowiesz się z tego wpisu.

Jakie maski do skóry głowy wybrać?

Oczywiście najpewniejszym wyborem będą maski typowo skierowane do skóry głowy i tak też opisane przez producenta. Zazwyczaj są to maski z odżywczymi składnikami, nawilżające, wzmacniające, kojące albo też pobudzające włosy do wzrostu. Niemniej jednak zawsze warto sprawdzić skład maski pod kątem jej dopasowania do swoich potrzeb.

Jako maskę do skóry głowy rozumiemy tutaj produkt o konsystencji maski/odżywki, zawierający bazę odżywkową i dodatkowe składniki odżywcze. Możesz się spotkać z wcierkami olejowymi (mieszankami olejów i ewentualnie dodatkowo ekstraktów), które określane są mianem „maski” do skóry głowy. Chodzi tutaj po prostu o swego rodzaju kurację (kompres) dla skóry głowy. Takie produkty to np.:

Są to dobre produkty, ale my określiłybyśmy je po prostu jako wcierki olejowe, a nie maski do skóry głowy.

Asia i Karolina

Przykładowe maski głównie dedykowane do skóry głowy:

Czy zwykłe maski do włosów sprawdzą się do skóry głowy?

Jest jednak wiele klasycznych masek do długości włosów, które mogą nadawać się do skóry głowy. Należy jednak koniecznie zwrócić uwagę na ich skład, bo nie każda będzie możliwa do zastosowania na skórę głowy. Maska nie będzie nadawała się do skóry głowy jeśli:

 • zawiera silikony (w składzie INCI podanym na opakowaniu to m.in. składniki z końcówkami -cone -conol lub -siloxane)
 • zawiera składniki, na które normalnie masz uczulenie lub wywołują u Ciebie reakcję alergiczną,
 • jest przeznaczona do nadania włosom konkretnego koloru, ochłodzenia odcienia blondu lub brązu,
 • jest specjalistyczną kuracją zawierającą składniki typowo do długości włosów, np. Olaplex no. 3,
 • jest oparta głównie na emulgatorach i nie zawiera zbyt dużo substancji odżywczych, które mogłyby wesprzeć skórę głowy.

Do skóry sprawdzą się zatem maski z prostymi składami, często określane jako „naturalne” przez producentów. Będą zawierały sporo składników aktywnych, pobudzających lub nawilżających ekstraktów, które mogą być wartościowe dla skóry głowy. Jej klasyfikacja PEH nie jest aż tak ważna, chociaż jeśli Twoje włosy są wrażliwe na działanie protein to po masce z ich zawartością mogą być nieco sztywniejsze i suchsze u nasady. Podobnie z humektantami. Jednak jeśli maska jest bogata w składniki PEH to prawdopodobnie będzie też dobrym wyborem do skóry głowy, gdyż będzie miała odżywcze działanie.

Przykładowe standardowe maski, które sprawdzą się do nakładania na skórę głowy:

Te maski z kolei nie będą dobrym wyborem:

Dobrą praktyką jest wcześniejsze przeprowadzanie próby uczuleniowej. Minimalną ilość maski nałóż na skórę za uchem i zaobserwuj reakcję skóry po 12 godzinach. Jeśli nie wystąpiło zaczerwienienie, swędzenie ani żadne inne niepożądane reakcje to oznacza, że możesz zastosować ten produkt na skórę głowy.

Asia i Karolina

Kiedy stosować maskę do skóry głowy?

Maski do skóry głowy nie każdemu podpasują. Ich użycie może wiązać się z obciążeniem włosów u nasady, nasileniem przetłuszczania, a nawet spowodowaniem wypadania. Dlatego konieczna jest znajomość swojej skóry głowy i jej reakcji.

Maski do skóry głowy mogą mieć różne przeznaczenie w zależności od składu. Dobrze powinny sprawdzić się szczególnie przy:

 • suchej, łuszczącej się skórze głowy,
 • ale także przy skórze głowy potrzebującej ukojenia. Maska zmiękczy skórę głowy, wesprze jej pracę, wzmocni cebulki włosów, doda im odżywienia.
 • Nałożenie maski może być też dobrym wyborem w przypadku pobudzania porostu.

Taki zabieg nie powinien być jednak stosowany zbyt często – 1 raz w tygodniu wystarczy, żeby zauważyć efekty. Nie musisz też robić tego regularnie, a jedynie doraźnie wtedy, kiedy tego potrzebujesz.

Maskę na skórę głowy najlepiej stosować w standardowych myciach z łagodnym bądź średnim szamponem. Jeśli maska ma dodatkowo działanie złuszczające to można użyć jej w myciu z mocniejszym szamponem, by dodatkowo oczyścić skórę głowy, ale też i nie pozbawić jej nawilżenia.

Jak nakładać maskę na skórę głowy?

Jeśli jest to typowo maska do skóry głowy – kieruj się wskazaniami producenta na opakowaniu. Zazwyczaj nakłada się ją na oczyszczoną szamponem, wilgotną skórę głowy.

Nakładaj ją małymi porcjami wmasowując w skórę głowy i nasadę włosów. Jeśli nie masz nasilonego przetłuszczania lub stwierdzonych stanów chorobowych skóry głowy możesz dodatkowo nałożyć na włosy czepek foliowy lub turban. Taką maskę trzymaj na skórze głowy kilka-kilkanaście minut.

Nigdy nie kładź się spać z tak nałożoną maską! Po upływie określonego czasu spłucz maskę ze skóry głowy i dokończ pielęgnację. Wybierz metodę mycia w dopasowaniu do Twojej skóry głowy i włosów. Może to być np.:

 • MMOMyjesz skórę głowy szamponem, nakładasz maskę na skórę głowy, a kolejno ją spłukujesz i ponownie Myjesz skórę głowy szamponem, spłukujesz, nakładasz Odżywkę/maskę na długość włosów i ją także po określonym czasie spłukujesz. Następnie możesz przejść do stylizacji lub samego zabezpieczenia włosów.
 • MMOO – podobnie jak w poprzednim przypadku, tylko na koniec stosujesz dwie maski jedna po drugiej.
 • OMO – nakładasz Odżywkę na mokre włosy (rozczesujesz na niej włosy lub nie), kolejno Myjesz skórę głowy, nakładasz maskę na skórę głowy i po jej spłukaniu nie myjesz już dodatkowo skóry głowy szamponem – opcja dla osób, których włosy nie są skłonne do obciążania. Następnie nakładasz Odżywkę i spłukujesz.

I jak? Myślisz, że maski do skóry głowy to coś dla Ciebie?

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.