Jeśli zaczęłaś powoli zgłębiać się w świat włosomaniactwa i wydobywania skrętu, to z pewnością natknęłaś się na określenie „sucharki”. Z tego wpis dowiesz się co to takiego, co nam dają, jak je uzyskać i czym odgniatać.

Co to są sucharki?

Sucharki to nieprzypadkowe określenie.

To twarde, suche, zbite pasma, które powstają po stylizacji włosów (zazwyczaj) mocno utrwalającymi stylizatorami.

Początkujące mogą nieraz być przerażone tym efektem, uznać to za nieudaną pielęgnację, określić się mianem „mokrej Włoszki” i poddać. Ale uzyskanie suucharków, to dobry znak! To oznacza, że loki zbiły się w pasma i po ich odgnieceniu naszym oczom ukażą się piękne, utrwalne, podkreślone loki lub fale! Dlatego też uzyskanie sucharków jest później już dobrym znakiem w trakcie pielęgnacji.

Oczywiście nie każdy lubi ten efekt. Niektórzy wolą mieć lekkie fale czy loki, z delikatnie podkreśloną definicją, bez tego efektu „twardości”. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Kliknij, żeby powiększyć!

Jak uzyskać sucharki?

Z naszych obserwacji wynika, że sucharki najczęściej pojawiają się po użyciu mocno utrwalającego stylizatora (zazwyczaj żelu), takiego jak Syoss Men Power Hold czy Taft (w zależności od mocy).

Aby określić czy stylizator będzie mocno utrwalał, warto zwrócić na obecność w jego składzie powlekających i utrwalających składników, takich jak:

 • (np. Acrylates, VP/VA) -Copolymer
 • PVP
 • Carbomer
 • -Guar- (pochodne Gumy Guar)
 • -Cellulose
 • Polyquaternium- (działanie filmotwórcze)

Także składniki cukrowe mogą usztywniać, np. Sorbitol czy miód.

Im większe nagromadzenie tego typu składników i im wyżej w składzie się znajdują tym większe prawdopodobieństwo, że kosmetyk będzie robił sucharki.

Należy także zwrócić uwagę na obecność innych składników w składzie stylizatora. Nawet jeśli zawiera on powyższe substancje, ale znajdują się one w otoczeniu wielu olejów lub innych zmiękczających substancji to stylizator niekoniecznie będzie zbijał włosy w mocne suchary, gdyż oleje złagodzą usztywniające działanie kosmetyku.

Sucharki można uzyskać także przy użyciu żelu lnianego, który jest humektantem, czyli nawilżaczem. Jednak jest on zazwyczaj stosowany solo, przez co intensywnie działa na włos, usztywnia go, tworząc sucharki.

Jeśli chcesz uzyskać sucharki, ale Twoje włosy są oporne spróbuj jako podkład pod stylizator zastosować piankę do stylizacji, np. Nivea Curl Plumping Mousse lub Pantene Curls. Pianka często ma działanie usztywniające.

Kolejnym sposobem na uzyskanie sucharków jest połączenie kilku różnych stylizatorów. Możesz wypróbować np. metodę trzech żeli lub nałożyć kolejno BS+pianka+stylizator.

Jeśli ciągle nie uzyskujesz sucharków to być może dajesz zbyt małe ilości stylizatora. Sporo jest odciskane być może w koszulkę lub rozcieńczane z wodą przez co sucharki nie powstają. Spróbuj dać większe ilości stylizatora lub nakładać go porcjami przeplatając to ugniataniem.

Jak i czym odgniatać sucharki?

Ważne, żeby odgniatać sucharki, kiedy będą już w 90-100% suche, gdyż wcześniejsze dotykanie i odgniatanie ich może powodować puszenie.

Odgniatać możemy je samymi rękami i efekty mogą być zadowalające. Jednak najlepiej robić to:

 • śliskim materiałem, np. satyną jedwabną
 • lekkim olejem, np. z pestek malin lub śliwki
 • serum silikonowym, zawierającym wyłącznie silikony lub mieszankę silikonów z olejami i innymi subtacnajmi
 • olejkami, tj. mieszanką olejów lub olejów z innymi substancjami.

Odgniatanie łączy się zatem z zabezpieczaniem końcówek. Ważne, żeby do odgniatania unikać używania wysuszających substancji, czyli np. kosmetyków z wysuszającymi alkoholami w składzie, np. Isopropyl Acohol lub Alcohol Denat.

Jakie produkty do odgniatania stosujemy i polecamy?

Stosujemy różne produkty do odgniatania sucharków. Zazwyczaj są to lekkie oleje lub sera silikonowe:

 • olej z pestek malin
 • Ecolab Macadamia Spa Fluid
 • Davines Oi Oil
 • Joanna Argan Oil
 • Marion Olejki Orientalne

Sprawdzić mogą się też sera z Isany, Bioelixire i… czekamy na Twoje propozycje! Będziemy uzupełniać o nie listę 🙂

Czy można odgniatać sucharki olejem kokosowym?

Jeśli masz niskoporowate włosy lub jeśli kokos nie robi Ci krzywdy to oczywiście! Rozetrzyj odrobinkę w dłoniach i ugniataj. Warto zwrócić uwagę na ilość, gdyż zbyt dużo może doprowadzić do strączkowania.

Często olejki do zabezpieczania końcówek są oparte na oleju kokosowym.

Czy sucharki trzeba zawsze odgniatać?

To zależy od Twoich preferencji. Jeśli sucharki są delikatne nie musisz tego robić. Jednak efekt zazwyczaj jest dużo ładniejszy po odgnieceniu sucharków.

Nieodgniatanie sucharków przed snem może być dobrym sposobem, na trwałość skrętu. Wówczas w tej metodzie stylizujesz i suszysz włosy przed snem, ale nie odgniatasz sucharków tylko idziesz w nich spać. One i tak przez noc lekko się wygniotą. Na noc możesz zabezpieczyć je czepkiem lub turbanem z satyny jedwabnej, bardzo luźno związać lub zarzucić rozpuszczone nad poduszkę (najlepiej śliską). To wszystko zależy m.in. od Twojego typu skrętu i długości włosów.

Dlaczego sucharki raz się pojawiają, a raz nie?

Powodów może być kilka:

 • użyłaś dużej ilości mocno zmiekczającego BSa (np. Cantu Activatora), co za bardzo zmiękczyło włosy
 • robisz któreś z kolei mycie emolientowe, przez co włosy są mocno zmiękczone i usztywniają się po stylizatorze
 • stosujesz zbyt mało stylizatora
 • niedokładnie rozprowadzasz stylizator po włosach lub za krótko wgniatasz
 • stylizator, którego używasz ma dużo składników zmiękczających (m.in. olejów)
 • użyłaś podczas stylizacji za dużo wody (lub Twoje włosy były za mokre) i stylizator się rozcieńczył
 • masz grube i gęste włosy z delikatnymi falami, które są ciężkie w utrwaleniu.

Czy odgniatanie sucharków niszczy włosy?

Absolutnie nie! Oczywiście jeśli nie robisz tego zbyt agresywnie. Szarpanie włosów, szybkie i gwałtowne ugniatanie, szczególnie blisko nasady może je łamać. Zrób to delikatnie i cierpliwie! 🙂

Dodatkowo, odgniatanie serum silikonowym lub olejkiem pozawala na zabezpieczanie końcówek włosów.

Dlaczego po odgniataniu sucharków włosy się spuszyły?

To częsty problem. Po umyciu i stylizacji wydaje się, że wszystko jest ok, ale po odgnieceniu sucharków nagle pojawia się puch. Powodów może być kilka:

 • równowaga PEH w myciu jest niezachowana
 • użyłaś nieodpowiedniego oleju dla Twojej porowatości (zarówno przed myciem jak i jako zawartość któregoś z kosmetyków pod koniec pielęgnacji)
 • nadmiernie dotykałaś włosów podczas suszenia lub schnięcia
 • podczas schnięcia włosy ocierały się o ubranie
 • odgniotłaś sucharki samymi rękami (a był na nich np. pot)
 • suszyłaś i odgniatałaś włosy w łazience, gdzie było pełno pary wodnej.

Jak odgniatać sucharki?

Rozetrzyj w dłoni odrobinkę kosmetyku, którym będziesz odgniatać sucharki lub weź do rąk śliski materiał. Przekręcaj głowę na boki delikatnie ujmując pasma w dłoń i wykonując pulsacyjny ruch dłonią, lekko ugniataj aż do nasady. Możesz też robić to głową w dół i wtedy również przekręcać ją na boki. To pozwoli Ci dotrzeć do wszelkich nawet trudno dostępnych miejsc.

Podsumowanie

A jak jest u Ciebie z sucharkami? Lubisz je mieć? Jeśli tak, to poleć czym je odgniatasz!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.