Dla wielu, a w szczególności dla osób zaawansowanych, pytanie „Co to znaczy mycie emolientowe, humektantowe, proteinowe czy oczyszczające?” wydaje się być banalne. Jednak nie dla wszystkich odpowiedź na to pytanie jest tak banalna. A warto ją znać, by właściwie rozumieć zalecenia do pielęgnacji i być świadomym, co może być nie tak w naszych myciach.

Od czego zacząć?

Oczywiście punktem wyjścia w tym temacie jest umiejętność czytania składów. Aczkolwiek w tym wpisie nie będziemy się na tym skupiać, bo to znacznie szerszy temat. Wszystko na temat czytania składów znajdziecie w naszym Workbooku o czytaniu składów.

W tym wpisie skupimy się na tym jakie zestawienia odżywek i masek określane są mianem jakiego typu mycia.

Kliknij, żeby powiększyć!

Mycie emolientowe

Mycie emolientowe, to mycie, w ramach którego używasz wyłączanie odżywek/masek opartych na emolientach.

W zależności od Twojego typu włosów za odżywkę lub maskę emolientową możesz uznać także odżywkę z niewielką ilością humektantów.

W ramach tego mycia stosujesz maskę emolientową zarówno na 1.O jak i na 2.O (E+E), oczywiście mowa tutaj o metodzie OMO (Odżywka-Mycie-Odżywka). Jeśli stosujesz metodę MO lub OM to wówczas również „O” powinno być emolientowe. Możesz zrobić także olejowanie na sucho. Nie powinnaś przemycać w takim myciu większych ilości humektantów, ani protein.

Mycie humektantowe

Mycie humektantowe, to mycie, w ramach którego stosujesz odżywkę humektantową lub humektantowo-emolientową. Odżywkę humektantową lub emolientowo-humektantową możesz użyć na 1.O lub 2.O. Mycie nawilżające to także takie, które oparte jest na olejowaniu na podkład nawilżający (np. odżywkę humektantową).

W ramach tego mycia możesz (a nawet powinnaś) zastosować emolienty, które będą świetną bazą dla humektantów. Często też odżywki nawet z dużą ilością humektantów zawierają w składzie emolienty. W tym myciu żadna z Twoich odżywek nie powinna zawierać protein.

Możliwości połączeń odżywek na 1.O i 2.O przy stosowaniu metody OMO:

 • EH + E
 • EH + E
 • H + E
 • E + H
 • H (w podkładzie pod olej) + E

Przy stosowaniu metody OM lub MO należy używać najlepiej odżywki EH w miejscu „O”.

Mycie proteinowe

Mycie proteinowe to takie, w ramach którego na 1.O lub 2.O zastosujesz odżywkę, która ma w składzie proteiny lub proteiny i emolienty. Jeśli stosujesz olejowanie na podkład proteinowy, to takie mycie również uznaj za proteinowe. W ramach tego mycia nie powinny się w składach odżywek pojawiać się większe ilości humektantów.

Możliwości połączeń odżywek na 1.O i 2.O przy stosowaniu metody OMO:

 • P + E
 • E + P
 • PE + E
 • E + PE

Mycie PEHowe

Mycie PEHowe jest także sposobem na dostarczenie włosom protein. Jednak w tym wypadku włosy otrzymują pełen arsenał substancji odżywczych. Takie mycie dobrze sprawdzi się osobom, które znają potrzeby swoich włosów. My często wykonujemy jako sposób na dostarczenie włosom protein albo jako głębsze odżywianie po myciu oczyszczającym (definicja poniżej).

Mycie PEHowe może wyglądać następująco:

 • mycie oczyszczające + maska PEH
 • EH + P(E)
 • P(E) + EH

Mycie oczyszczające

Mycie oczyszczające to mycie, w ramach którego, oczyszczasz zarówno skórę głowy jak i długość włosów. W tym myciu stosujesz mocny szampon, czyli taki zawierający surfaktanty anionowe (zazwyczaj z końcówką -Sulfate).

Oczyszczanie mocnym szamponem wykonaj na początku mycia, nawet jeśli stosujesz metodę OMO to pomiń pierwsze O – chodzi o dokładne oczyszczenie włosów. Jeśli czujesz taką potrzebę to umyj włosy i skórę głowy dwa razy. Niekoniecznie sprawdzi się wykonywanie olejowania przed tym myciem. W myciu oczyszczającym fajnie jest dostarczyć włosom substancji odżywczych w postaci maski PEHowej. Niekoniecznie jednak musi być to ta maska. Możesz zastosować dowolną maskę wynikającą z Twojej równowagi PEH.

Mycie to dobrze jest wykonywać raz na jakiś czas, by oczyścić potencjalną nadbudowę substancji na włosach. W ramach tego mycia możesz włączyć także peeling skóry głowy.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.