Bez względu na to, czy jesteś początkującą czy zaawansowaną włosomaniaczką temat olejowania ciągle będzie Cię dotyczył. Dlaczego? Bo to jeden z prostszych, a jednocześnie bardziej wartościowszych domowych zabiegów na włosy. Jednak o olejowanie ciągle pojawia się wiele pytań. Postanowiłyśmy je zebrać i odpowiedzieć na nie w tym wpisie.

Co to jest olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to nic innego jak nakładanie oleju na długość włosów. Olej można nakładać także na skórę głowy, ale tę kwestię poruszymy w dalszej części wpisu. Na naszym blogu pojawiał się już wpis o olejowaniu oraz trzy grafiki na ten temat.

We wpisie znajdziesz odpowiedzi na pytania:

 • Dlaczego warto olejować?
 • Jakie są sposoby olejowania?
 • Co to jest olejowanie na sucho?
 • Co to jest olejowanie na podkład?
 • Jak zrobić olejowanie w misce?
 • Co to znaczy emulgować?
 • Jak długo trzymać olej na włosach?
 • Jak jeszcze wykorzystać oleje w pielęgnacji włosów?
 • Czym się różni olej od olejku?

Jak zmyć olej?

Olej najlepiej zmyć odżywką. Ten proces nazywamy emulgowaniem oleju. Odżywki zazwyczaj zawierają emulgatory, które łączą fazę olejową z fazą wodną zmywając tym samym olej. Jeżeli stosujemy małe ilości oleju to równie dobrze może wystarczyć piana z delikatnego szamponu, którym będziemy myć skórę głowy.

Jak wyglądają etapy mycia (OMO) kiedy olejujemy?

Olejowanie robimy zazwyczaj przed myciem lub między myciami. Olejowanie przed myciem możemy traktować jako 1.O. Wówczas etapy mycia wyglądają następująco:

 • nałożenie oleju na sucho lub na podkład (1.O), odczekanie
 • zmoczenie włosów wodą
 • umycie skóry głowy szamponem
 • zmycie wszystkiego
 • nałożenie maski 2.O i wgniecenie jej lekko we włosy, można zostawić pod czepkiem, czas w zależności od preferencji, my zalecamy zazwyczaj do 15 minut
 • zmycie i stylizacja.

Możemy także olejowanie traktować jako osobny zabieg przed myciem. Wówczas 1.O będzie równało się emulgowaniu:

 • nałożenie oleju na sucho lub na podkład
 • zmoczenie włosów wodą
 • nałożenie na długość włosów maski (1.O), można lekko wgnieść ją we włosy
 • nałożenie szamponu na skórę głowy, umycie jej
 • spłukanie wszystkiego (możesz lekko pougniatać włosy w momencie spłukiwania)
 • nałożenie maski (2.O), odczekanie
 • spłukanie maski i stylizacja.

My stosujemy te dwa sposoby i uważamy je najbardziej optymalne. Wiemy jednak, że niektórzy jeszcze inaczej wprowadzają olejowanie do swojej pielęgnacji. Przykładowo nakładają olej na mokre, oczyszczone mocnym szamponem włosy traktując olejowanie jako 2.O. Jeżeli nie sprawdza Ci się olejowanie, a mimo wszystko chcesz dalej próbować to może poeksperymentuj z umieszczeniem olejowania w innym miejscu Twojej rutyny pielęgnacyjnej.

Czy olej trzeba emulgować maską emolientową?

Nie ma takiej zasady. W naszym przypadku bardzo często nawet nie jest to odżywka emolientowa. Nie musisz też absolutnie kupować oddzielnej odżywki do emulgowania. Możesz w tym celu wykorzystać np. odżywkę, która Ci się nie sprawdza. Ważne by miała w składzie emulgatory, czyli np. alkohole tłuszczowe (to te dobre, zazwyczaj mają końcówkę –yl Alcohol) lub substancje myjące (często końcówka -Chloride).

Czego można używać jako podkład?

Podkład pod olej to substancja, którą nakładamy na suche włosy, a dopiero na to kolejno olej. Podkładem pod olej zazwyczaj jest substancja nawilżająca, by olejem (emolientem) zamknąć nawilżenie we włosie. Jednak jako podkład sprawdzić mogą się także proteiny. Tutaj można eksperymentować i sprawdzać, co akurat podpasuje naszym włosom. Proteiny wielkocząsteczkowe (np. keratyna) mogą na niektórych włosach mieć działanie powlekające podobnie jak emolienty. Stąd też warto dostosować proteiny do swojej porowatości. O tym jakie proteiny sprawdzą się przy danych porowatościach przeczytasz w naszym Workbooku o czytaniu składów.

Jeśli chodzi o stosowanie masek lub odżywek jako podkład to zarówno te humektantowe jak i proteinowe zazwyczaj zawierają w sobie jakieś emolienty lub substancje podobne działaniem do emolientów. Dlatego też stosowanie odżywek czysto emolientowych jako podkład pod olej niekoniecznie jest sensowne – olej jest emolientem. Taki zabieg może sprawdzić się w przypadku mocno zniszczonych, przesuszonych, bardzo łamliwych włosów. Wówczas naszym celem będzie ich zmiękczenie i dodanie elastyczności, w czym z pewnością pomogą emolienty.

Podkłady pod olej to np.:

 • woda (zmocz włosy, najlepiej wodą z atomizera)
 • mgiełki, np. woda z miodem lub cukrem (nawilżająca)
 • hydrolaty roślinne (mogą być także w formie mgiełek)
 • żel aloesowy (nawilży)
 • żel lniany (nawilży)
 • pantenol (nawilży)
 • maski DIY, np. z żółtka lub jogurtu (proteinowe wielkocząteczkowe)
 • maski proteinowe
 • maski humektantowe (np. z aloesem, pantenolem, miodem)

Czy nakładać olej także na skórę głowy?

Olej można nakładać na skórę głowy, ALE ten temat dotyczy już oddzielnej kwestii jaką jest pielęgnacja skóry głowy. Kiedy mówimy o olejowaniu zazwyczaj mamy na myśli nakładanie oleju na długość włosów.

Na skórę głowy można nakładać czysty olej lub wcierkę na bazie oleju (mieszankę olejów, mieszankę oleju z olejkiem eterycznych lub mieszankę olejów z ekstraktami). Przykładowo popularny do wcierania w skórę głowy jest chociażby olej musztardowy, a popularna wcierka na bazie oleju to Sesa.

Oleje są niezwykle cenne dla naszej skóry głowy, jednak nie każdemu odpowiada ich stosowanie. U niektórych mogą powodować większe przetłuszczanie lub brak objętości. Najlepiej przetestować u siebie chociażby zwykły olej i zobaczyć jakie będą efekty. Nakładanie oleju na skórę głowy zazwyczaj wiąże się z robieniem tego przed myciem. Nasze włosy raczej nie będą wyglądały dobrze z tłustą skórą głowy.

Należy pamiętać o tym, że bardzo często w przypadku bardzo suchej, łuszczącej się i problematycznej skóry głowy natłuszczanie skóry głowy olejem może być dla niej bardzo korzystne. Działaniem kierunkowym olejów jest zmiękczanie, dlatego może sprawdzić się na suchej skórze głowy. W przypadku jednak bardziej złożonych problemów ze skórą głowy najlepiej dobierać metody leczenia i pielęgnacji indywidualnie do swoich potrzeb.

Bardzo ważne – zdrowe i piękne włosy to przede wszystkim zdrowa skóra głowy! Żadna, nawet najlepsza pielęgnacja samej długości włosów nie pomoże, jeśli nasza skóra głowy będzie podrażniona i niezaleczona.

Czy olejowanie sprawdzi się na przetłuszczające się włosy?

Wbrew pozorom przy nasilonym przetłuszczaniu się skóry głowy olejowanie może się sprawdzić. Najpierw warto jednak dowiedzieć się, co jest powodem Twojego przetłuszczania, a kolejno rozpocząć leczenie. Może się okazać, że masz może łojotok, a wówczas niezbędne będzie wprowadzenie specjalnej pielęgnacji.

Jeżeli jednak przetłuszczaniu nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy może okazać się, że powodem nadmiernego wydzielania sebum przez skórę głowy jest przykładowo zbyt częste jej dotykanie lub zbyt agresywne oczyszczanie. Skóra zbyt mocno oczyszczona staje sucha, napięta, a dodatkowo jej reakcją obronną może być… nadmierne wydzielanie sebum. Wówczas wpadamy w błędne koło: skóra głowy jest tłusta-myjemy mocnym szamponem-skóra jest całkowicie pozbawiona sebum-skóra głowy wydziela jeszcze więcej sebum i jest tłusta. Dlatego też regularne olejowanie skóry głowy w szczególności olejami o odpowiednich w tym celu właściwościach, np. olejem neem lub olejem z czarnuszki pomoże uelastycznić skórę głowy i uregulować wydzielanie sebum.

Jak często powinno się olejować włosy?

To zależy od Twoich potrzeb. Możesz to nawet robić co mycie, jeśli widzisz, że daje Ci to dobre efekty. Nie zapominaj jednak o regularnym mocniejszym oczyszczaniu włosów.

Jak olejować włosy z użyciem masek?

Maski traktujemy jako podkład pod olej. Wówczas nakładamy maskę na suche (rozczesane lub nie) włosy i kolejno nakładamy na włosy olej. Potem postępujemy zgodnie z metodą OMO lub stosowaną przez Ciebie. Jako podkład najczęściej nakłada się maski nawilżające lub proteinowe. Wypróbuj i zobacz, po czym pojawią się u Ciebie najlepsze efekty.

Czy olejowanie co mycie doprowadzi do przeemolientowania?

To zależy od Twojej równowagi PEH. Jeżeli masz zniszczone i wymagające włosy to olejowanie nawet co mycie nie powinno przeprowadzić do przeemolientowania. Jeśli jednak przesadzisz z częstotliwością olejowania, ilością nakładanego oleju i zapomnisz o regularnym oczyszczaniu to może się pojawić przeemolientowanie.

Jak długo trzymać olej na włosach?

To także jest kwestią indywidualną. Zależy to od ilości oleju, stopnia porowatości naszych włosów oraz metody olejowania. Włosy wysokoporowate będą szybciej wchłaniały olej, więc posiadaczki tego typu włosów szybko zauważą, że włosy przykładowo wypiły już cały olej. Z kolei na włosach zdrowszych lub o niższej porowatości olej może wchłaniać się dłużej.

Czy można olejować włosy i skórę głowy zwykłym olejem do smażenia?

Na początek jak najbardziej tak! Wykorzystaj to, co masz w kuchni. Pamiętaj o tym, żeby obserwować swoje włosy, a następnie wyciągać wnioski. Jeśli sprawdziła Ci się np. oliwa z oliwek, to sprawdź jaki to rodzaj oleju, jaki ma stosunek kwasów tłuszczowych i w dalszych wyborach olejów tym się kieruj. Prawdopodobnie sprawdzą Ci się oleje z tej samej grupy.

Jeżeli chodzi o nakładanie oleju na skórę głowy to raczej lepiej wybrać olej, który będzie miał odżywcze właściwości dla skóry głowy, bo taki zwykły olej np. słonecznikowy oczywiście krzywdy nam nie zrobi, ale możliwe, że też nie da jakiś spektakularnych efektów. Oleje pozytywnie wpływające na skórę głowy np. olej neem, olej z czarnuszki, olej konopny lub olej z nasion kozieradki. W celu pobudzania porostu sprawdzi się też chociażby olej musztardowy.

Jak połączyć olejowanie z wcieraniem i innymi zabiegami?

Możesz spokojnie nakładać olej na długość włosów, a na skórę głowy wcierkę. Dobrym połączeniem jest nakładanie oleju na podkładzie np. na 1 godzinę przed myciem i w tym samym czasie na skórę głowy wcierkę, która musi być zmyta (np. jakaś olejowa lub alkoholowa, przykładowo Banfi powinna być nakładana zgodnie z radą producent na 40 minut przed myciem).

Czy warto olejować w myciu mocno oczyszczającym?

Jeżeli stosujesz metodę olejowania, że najpierw dokładnie oczyszczasz całe włosy i skórę głowy, a dopiero potem nakładasz olej to tak, jak najbardziej. Jeśli jednak olejujesz włosy przed myciem to trochę nie ma sensu, gdyż zadaniem mocnego mycia oczyszczającego jest pozbycie się potencjalnej nadbudowy na włosach. Stąd jeżeli masz zaplanowane mycie oczyszczające to prawdopodobnie czujesz, że Twoje włosy mają już na sobie zbyt dużo substancji. Dlatego też dodatkowe nakładanie oleju przed takim myciem sprawi, że nie wykorzystamy w pełni jego właściwości.

Jeśli jednak korzystasz z mocnego szamponu na co dzień (niektórzy tak potrzebują) to jak najbardziej możesz olejować włosy. Pamiętaj tylko, żeby nie szorować ich na długości, a myć jedynie skórę głowy. Pozwól, żeby piana delikatnie zmyła to, co jest na zewnątrz włosa (olej i potencjalne inne substancje).

Czy olej trzeba nakładać tylko na rozczesane włosy?

Niekoniecznie. Oczywiście jeśli rozczeszesz włosy na sucho przed myciem to olej będzie miał szansę dokładniej pokryć włosy. Ale spokojnie możesz nakładać olej także na nierozczesane włosy.

Czy olej należy wczesywać?

Jeżeli rozczesujesz włosy przed olejowaniem to możesz wczesać olej we włosy. Podobnie jeśli olejujesz na podkład z maski to możesz najpierw rozczesać włosy na sucho, następnie nałożyć maskę (ewentualnie wczesać), a kolejno olej i także wczesać. Jeśli nakładasz olej na nierozczesane włosy to nie wczesuj oleju we włosy, bo możesz zbyt mocno je poszarpać i wyrywać.

Co to znaczy, że włosy „piją olej”?

To oznacza, że włosy polubiły się z danym olejem i mocno go chłoną. Często dzieje się tak w przypadku włosów wysokoporowatych, które bardzo lubią się z olejami. Po włosach wysokoporowatych nieraz nawet nie widać, że były olejowane, gdyż tak mocno wchłaniają olej.

Jak wybrać odpowiedni dla moich włosów olej?

Teoretycznie pierwszym kryterium doboru oleju jest porowatość Twoich włosów. Jeśli nie znasz swojej porowatości to na stronie sklepu Loczek zrobisz prosty test na porowatość. Jeśli jesteś już bardziej zaawansowaną włosomaniaczką to taki test znajdziesz także u Anwen. Oleje dostosowuje się do porowatości na podstawie ich budowy chemicznej, czy są wnikające czy nie.

Włosom niskoporowatym sprawdzą się oleje z przewagą kwasów nasyconych w składzie (małe, wnikające cząsteczki). Włosom średnioporowatym sprawdzą się oleje półwnikające (przewaga kwasów jednonienasyconych). Z kolei włosom wysokoporowatym sprawdzą się oleje z przewagą kwasów wielonienasyconych (mają największe cząsteczki, nie wnikają, pokrywają włos, wygładzają).

W naszym wpisie o olejowaniu znajdziesz podział olejów ze względu na porowatość. Pamiętaj jednak, że nie zawsze sprawdzi Ci się olej przeznaczony dla Twojej porowatości! Przykładowo, my uwielbiamy masło shea, które jest przeznaczone dla włosów nieskoporowatych (nasze porowatości to średnia i wysoka). Testuj, eksperymentuj, łącz!

Czy olejowanie ma wpływ na kolor włosów?

Tak, regularne olejowanie olejem o ciemnym, intensywnym kolorze lub zielonym zabarwieniu może powodować zmianę odcienia włosów, w szczególności u blondynek. Olejowanie może nadawać głębi kolorowi, jednak do tego potrzeba systematyczności. Przed wyborem oleju zrób research, czy dany olej będzie współgrał z Twoim kolorem włosów.

Co zrobić, kiedy olej się nie zmyje?

Może się tak zdarzyć, że po zakończeniu mycia poczujesz, że na włosach zostało trochę oleju, że się nie domył. Jeżeli jest to bardzo widoczne to możesz spróbować zrobić reanimację, ewentualnie jeśli jest bardzo źle to po prostu ponownie umyć włosy i dokładnie zemulgować olej w kłopotliwym miejscu. Jeżeli jednak niedomyty olej nie jest bardzo widoczny i Ci nie przeszkadza, to po prostu przy kolejnym myciu pamiętaj, żeby dokładnie oczyścić to miejsce odżywką.

Po jakim czasie widać efekty olejowania?

Nie ma tutaj jednej reguły. U niektórych pierwsze efekty widoczne już po pierwszym olejowaniu, a u innych na efekty trzeba będzie dłużej poczekać. Efekty zależą też od aktualnego stanu włosów. Przy regularnym olejowaniu co mycie lub co drugie mycie można spodziewać się w przeciągu kilku miesięcy.

Czy olej sprawdzi się na każdym typie włosów?

Olejowanie najlepiej sprawdzi się:

 • włosom wysokoporowatym, gdyż one kochają emolienty,
 • innym porowatościom też jak najbardziej!
 • włosom po przejściach, zniszczonych, łamliwym,
 • włosom traktowanym prostownicą, rozjaśnianiem i innymi zabiegami fryzjerskimi,
 • włosom mało elastycznym, pozbawionym blasku, matowym,
 • każdym, które chcą być zdrowsze!

Czy olejowanie zdrowych włosów ma sens?

Jak najbardziej! Olejowanie nie jest przeznaczone jedynie dla zniszczonych i wymagających włosów. Zdrowym włosom olejowanie doda blasku oraz elastyczności. Pozwoli także zabezpieczyć włosy przed ewentualnym niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych.

Czy produkty użyte w poprzednim myciu mają wpływ na efekty olejowania?

Tak, mogą mieć. Jeżeli w poprzednim myciu stosowałaś maski z silikonami, nakładałaś odżywkę bez spłukiwania, stylizator (lub kilka stylizatorów) i jeszcze serum silikonowe na końców to włosy będą pokryte filmem utrudniającym wnikanie oleju we włos. W szczególności blokować działanie oleju mogą stylizatory oparte na filmotwórczych polimerach i mocno utrwalające. Jeśli między myciami robiłaś dodatkowo reanimację to także może być dodatkowa blokada dla oleju.

Jednak nie ma przeciwskazań, żebyś olejowała włosy nawet jeśli stylizujesz włosy co mycie (a prawdopodobnie tak jest jeśli masz loki lub fale). Stylizator nigdy nie pokrywa włosów w 100% więc olej i tak ma szansę wniknąć we włosy.

Jeżeli jednak czujesz, że na Twoich włosach jest zbyt dużo i olej nie będzie miał możliwości odpowiednio zadziałać, to zrób mycie oczyszczające mocnym szamponem, by pozbyć się nadbudowy substancji na włosie. Wówczas nałóż olej na takie mokre, oczyszczone włosy, a następnie stosuj preferowaną przez Ciebie metodę mycia.

Jakie oleje testujemy ostatnio?

Dzieliłyśmy się już naszymi ulubionymi olejami. Zobacz je na powyższej grafice z serii TOP5. Trudno było wybrać tylko 5, bo używałyśmy wiele różnych olejów i większość nam się sprawdza. Są oczywiście oleje, które dają nam efekt wow, ale są też i takie, które są po prostu ok, bez szału.

Bardzo lubimy olej ze słodkich migdałów, lniany i masło shea. Te oleje sprawdzają się świetnie u nas obu. Ja (Asia) mam włosy wysokoporowate, a fale Karoliny kiedyś było wysokoporowate, a teraz mają średnią porowatość. Zauważ, że masło shea (jak i inne masła) są polecane włosom niskoporowatym, a jak się okazuje u nas daje cudowny efekt! Co prawda, zazwyczaj mieszamy masło shea z innym olejem, np. lnianym (lekko podgrzewamy shea w kąpieli wodnej, by mogło połączyć się z innym olejem).

Ostatnio testowałyśmy kolejne nowe oleje, które wybrałyśmy w ramach współpracy ze sklepem z ze zdrową żywnością oraz naturalnymi kosmetykami Kolejnazdrowie.pl. Zaczęłyśmy używać olejów:

 • macadamia,
 • neem,
 • arganowy,
 • awokado.

Na moich kręconych włosach fajnie sprawdza się olej macadamia, po nim widzę najlepsze efekty. Włosy są elastyczne i błyszczące. Olej arganowy też im służy, ale póki nie było efektu wow. U Karoliny efekty po oleju awokado na razie są takie standardowe, bez jakiejś wielkiej różnicy. Ciągle jesteśmy w trakcie testowania olejów w różnych konfiguracjach. Używamy różnych podkładów, nakładamy olej różnymi metodami, stąd niedługo z pewnością podzielimy się dalszymi efektami!

Plan pielęgnacji SZAJN BRAJT

Przygotowałyśmy już czwarty z cyklu naszych przykładowych planów pielęgnacji. Tym razem mamy plan na wydobycie blasku dla włosów falowanych i wurly.

Ten plan obejmuje następujące kryteria:

 • POROWATOŚĆ: średnia
 • SKRĘT: fale typu 2 i wurly
 • GRUBOŚĆ: średnia
 • PROBLEM: włosy matowe, pozbawione blasku
 • METODA: (O)MO
 • SKLEP: ezebra.pl
 • CG: niezgodna

Plan jest przygotowany na pięć myć.

Żeby otrzymać plan napisz do nas:

maila (curlywurlysistas@gmail.com) lub chociażby daj znać tutaj w komentarzu, że chcesz otrzymać plan. Plan opublikujemy także w naszej grupie na Facebooku, więc jeśli chcesz to dołączaj i stamtąd go pobierz.

Chętnie się z Tobą nim podzielimy i będziemy czekały na Twoje efekty, na które mocno liczymy! Chętnie też porozmawiamy z Tobą jak ewentualnie dostosować plan indywidualnie do Ciebie.

A jakie są Twoje ulubione oleje?

Asia i Karolina

Similar Posts

8 Comments

  1. Niestety plan Szajn Brajt nie jest na razie dostępny, gdyż nieco go przerabiamy. Na naszej stronie głównej (www.curlywurlysistas.pl) zapisując się na newsletter pobierzesz dwa przykładowe plany w nowej odsłonie. Jeśli masz fale to plan PUSZAP powinien być dla Ciebie świetny na początek! 🙂

 1. Ostatnio spodobał mi się sposob olejowania włosów dla Leniwych, czyli dodanie niewielkiej ilości oleju do odzywki, Zostawienie na 30min i spłukanie woda. Czy mogę użyć do tego odzywki peh? Ostatnio użyłam emolientowej ale chciałabym spróbować czegoś nowego 😉

  1. Plan „Szajn Brajt” jest na razie niedostępny. Dwa darmowe plany dla fal i loków trzymasz na maila po zapisaniu się na nasz newsletter na stronie głównej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.