olejki eteryczne

Olejki eteryczne to skryte w malutkich buteleczkach substancje o niezwykle bogatych właściwościach i wielu zastosowaniach. Mogą zostać użyte także w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Wystarczy już jedna kropla! Wzmocnią działanie wcierek oraz innych kosmetyków. Ze wpisu dowiesz się, czym są olejki eteryczne, jak można je zastosować. Dowiesz się też, jakie olejki eteryczne stosowałyśmy i polecamy.

Czym są olejki eteryczne?

olejki eteryczne, jak stosować, czym są, olejki zapachowe, pielęgnacja włosów, włosy
Kliknij, żeby powiększyć!

Olejki eteryczne są to mocno skoncentrowane, ciekłe substancje o intensywnym zapachu, pozyskiwane z świeżych lub suszonych roślin. Olejki eteryczne znane są od dawna jako zapachowe substancje roślinne. Stosowane są do celów kosmetycznych, dezynfekujących oraz leczniczych i przyprawowych. 

Skład chemiczny olejków eterycznych jest zróżnicowany. Są to wieloskładnikowe mieszaniny związków terpenowych, pochodnych fenylopropanu oraz związków zawierających substancje siarkowe, azotowe i inne. 

Olejki eteryczne otrzymywane są w procesie destylacji z parą wodną lub tłoczenia na zimno (nasion, liści, łodyg, kwiatów, korzeni, owoców). Produktem ubocznym powstawania olejków eterycznych są hydrolaty roślinne.

Jakie właściwości mają olejki eteryczne?

Posiadają m.in właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne oraz poprawiają ukrwienie skóry, zatem mogą pozytywnie wpłynąć na porost włosów. Łagodzą stany zapalne skóry głowy, regulują poziom wydzielania sebum oraz wzmacniają cebulki włosowe.

Nie mogą one służyć nam jako oleje do olejowania włosów. Często mówimy np. „olejek rycynowy” czy „olejek ze słodkich migdałów”. Warto jednak pamiętać, że są to oleje, a olejki eteryczne służą nam tylko jako mały dodatek do kosmetyków. A to tylko jedno z ich wielu zastosowań, bo posiadają też szereg innych właściwości.

U kogo sprawdzą się olejki eteryczne? 

olejki eteryczne, z mięty pieprzowej, bergamotowy
Kolejna buteleczka olejku eterycznego z mięty pieprzowej i nowo testowany przez nas olejek bergamotowy.

O osób zmagających się z łupieżem, przetłuszczającą się skórą głowy, wypadającymi włosami czy brakiem objętości.

Osoby mające wrażliwą skórę głowy powinny być ostrożne z ich stosowaniem. Zwłaszcza w przypadku olejku z mięty pieprzowej należy zachować szczególną ostrożność.

Sprawdzą się też zdecydowanie u osób, które lubią otaczać się pięknymi zapachami pod prysznicem :). My osobiście jesteśmy fankami zapachów większości wymienionych przez nas olejków i z tego też powodu często po nie sięgamy. Olejek z mięty pieprzowej to już nasza druga buteleczka, a bergamotę testujemy dopiero od niedawna. Poza tym przewinęło się już u nas wiele innych olejków eterycznych, z których jesteśmy bardzo zadowolone.

Jakie olejki eteryczne wyprobować?

Przykładowe olejki eteryczne w pielęgnacji naszych włosów i ich niektóre właściwości i zastosowania:

  • rozmarynowy – łupież, pobudzenie porostu włosów przez poprawę ukrwienia
  • z drzewa herbacianego – łupież, przetłuszczanie
  • z mięty pieprzowej – poprawa ukrwienia, zwiększenie porostu włosów 
  • cynamonowy – poprawa ukrwienia, zwiększenie porostu włosów
  • eukaliptusowy- problemy ze skórą głowy – łuszczyca, łupież
  • bergamotowy – łupież, podrażnienia skóry głowy, elektryzujące się włosy 
  • lawendowy- problemy ze skóra głowy – łuszczyca, łupież.
olejki eteryczne do włosów, rozmarynowy, lawendowy, z drzewa herbacianego, cynamonowy
Kliknij, żeby powiększyć!

Jak stosować olejki eteryczne w pielęgnacji?

Dodatek do szamponu

Do szamponu należy dodać kilka kropel olejku eterycznego w zależności od rodzaju olejku* i tolerancji skóry głowy. Następnie należy wymieszać i nakładać na skórę głowy delikatnie ją masując (warto tutaj poświęcić kilka minut na taki masaż :)). Powinniśmy raczej zaczynać od mniejszych ilości i sprawdzić jak zareaguje nasza skóra głowy. My często używamy spieniacza do szamponów który świetnie łączy nam szampon z olejkiem. 

W przypadku dodatku olejku rozmarynowego, lawendowego i bergamotowego często udawało mi (Karolina) się uzyskać lepszą objętość włosów przy nasadzie. 

* w przypadku olejku cynamonowego czy z mięty pieprzowej jest to ilość ok. 2-3 kropel. W przypadku rozmarynowego, z drzewa herbacianego czy lawendowego – nawet do 5.

Dodatek do wcierki

Najlepiej sprawdzi się w połączeniu z wcierką olejową. Może być to także czysty olej np. z czarnuszki czy lniany, który nakładamy na skórę głowy. Dodatek olejku eterycznego do porcji oleju czy mieszanki olejów przed myciem ma szansę wpłynąć np. na pobudzenie porostu włosów. Do takich olejków należą m.in. olejek z mięty pieprzowej, olejek cynamonowy, rozmarynowy. My olejki te często mieszamy z mieszanką olejów od Orientany (Amla i Bhringraj, Ajurwedyjska Terapia do włosów) lub Sattvy (olejek na wzmocnienie cebulek włosowych). Sposób podpatrzony u Marty z bloga Uroda i Włosy. Tutaj link do jej wpisu na ten temat.

Jak wykorzystać olejek eteryczny w tym przypadku?

Wystarczy kilka kropli olejku eterycznego dodać do porcji oleju lub mieszanki olejów, wymieszać i wmasować w skórę głowy przed myciem. Pozostawić na czas ok 30-60 min po czym umyć skórę głowy szamponem. 

 Dodatek do maski

Niektóre olejki eteryczne mogą także wpłynąć na poprawę koloru naszych włosów. Nie będzie to oczywiście trwała zmiana, a różnica w kolorycie będzie delikatna (przy regularnym stosowaniu). Przy jasnych włosach sprawdzi się np. rumianek. W przypadku włosów czarnych lub brązowych sprawdzi się szałwia zaś w przypadku włosów rudych – olejek marchewkowy. 

Do maski której używamy po myciu wystarczy dodać kilka kropel olejku eterycznego. Możemy także wzbogacić taką maskę dodatkiem czystego oleju np. jojoba czy makadamia). 

Jeśli chodzi o ten sposób to niestety nie miałyśmy szansy u siebie zaobserwować efektów, gdyż ja (Karolina) regularnie hennuję włosy, zaś Asia jakiś czas temu je rozjaśniła.

Jako płukanka

Kilka kropli olejku eterycznego należy połączyć z wodą i kilkoma łyżkami mleka (w celu rozpuszczenia olejku). Płukanka taka ma szansę wpłynąć pozytywnie zarówno na skórę głowy jak i zadziałać regenerująco na długość włosów. Pomoże także w podkreśleniu koloru naszych włosów 🙂

O czym trzeba pamiętać?

  • Należy zwracać uwagę aby olejek był eteryczny, a nie zapachowy.
  • Nigdy nie używamy olejków eterycznych solo! Zawsze należy wymieszać je z olejem lub substancją bazową.
  • Należy zrobić próbę uczuleniową przed pierwszy zastosowaniem danego olejku, gdyż mogą one wywołać reakcje alergiczne.

Co jeszcze istotne to na pewno fakt, iż olejki eteryczne nie są drogie, a mają bardzo szerokie zastosowanie. Możemy je wykorzystać także do inhalacji, aromaterapii czy pielęgnacji twarzy. Tutaj również sprawdzają się rewelacyjnie! 

Spory wybór różnych olejków eterycznych i olejów bazowych znajdziecie w sklepie Kolejnazdrowie.pl, z którym mamy przyjemność współpracować 🙂

Używasz olejków eterycznych w swojej pielęgnacji? Jakie lubisz najbardziej?

Źródła:

Similar Posts

2 Comments

  1. Macie dziewczyny świetnego bloga – lepszego niż pewien przereklamowany, którego Autorka pojawia się dosłownie zawsze i wszędzie…:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.