Puszenie się włosów to bardzo popularny problem. Często włosy całe życie określane mianem „spuszonych” i „niesfornych” przy odpowiedniej pielęgnacji okazują się… włosami z podatnością do skrętu! Powodów puszenia się włosów może być mnóstwo, m.in. pora roku, pogoda, źle dobrane fryzury. W tym wpisie skupimy się jednak na odpowiednim dobieraniu kosmetyków pod kątem pojawiania się puchu. Są dwa składniki, które najczęściej są wymieniane jako winowajcy spuszenia włosów, a mianowicie gliceryna i kokos*.

Właśnie te dwa składniki wymieniałyście najczęściej w odpowiedzi na nasze pytanie o to, co zazwyczaj powoduje u Was puch. Dlatego to właśnie im postanowiłyśmy przyjrzeć się bliżej. Będziemy odwoływać się często do pojęcia porowatości, gdyż gra tu (jak i w całej świadomej pielęgnacji) fundamentalną rolę. A co to porowatość?

Porowatość włosów to stopień odchylenia łusek włosa od jego łodygi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jaką masz porowatość to polecamy Ci wykonać prosty test na stronie Loczek.pl. Najlepiej określić porowatość za pomocą badania pod mikroskopem, ale na bazie pewnych obserwacji można wstępnie stwierdzić, jaką porowatość mają nasze włosy.

Jeśli pojęcie porowatości było Ci obce, podobnie jak inne określenia związane z włosami, to znajdziesz TUTAJ obrazkowy mini słowniczek.

Czy należy unikać gliceryny i kokosa?

Absolutnie nie! Gliceryna i kokos to składniki kosmetyków do włosów jak każde inne. I podobnie jak w wielu kwestiach – jednym służą, innym nie. Często olej kokosowy polecany jest niskoporowatym włosom, ale tutaj też nie ma zasady. W kontekście włosów kręconych i falowanych można często usłyszeć, że kokos jest odradzany. A to właśnie dlatego, że włosy z podatnością do skrętu często są średnio i wysokoporowate. Chociaż i tutaj, jak wiadomo, nie ma zasady.

Co włosy to inna historia.

Jeżeli zwracasz uwagę na składy kosmetyków i zauważasz, że produkty z zawartością gliceryny i kokosa nie powodują u Ciebie spuszenia to nie ma powodu, żeby przestawać ich używać.

Ważna jest nie tylko kwestia samej zawartości tych składników w kosmetykach, ale też ich odpowiednie używanie. Gliceryna i kokos same w sobie mają wartości odżywcze, o których przeczytasz poniżej. Jednak nieodpowiednio używane także mogą narobić szkody. Przykładowo nadużywanie kosmetyków z tymi składnikami na każdym etapie mycia może spowodować spuszenie. Jednak użycie ich na początku pielęgnacji niekoniecznie musi mieć taki sam skutek. Przy używaniu kosmetyków z gliceryną (ze względu na jej nawilżające działanie) ważne będzie odpowiednie zatrzymywanie nawilżenia we włosie. Ale o tym bardziej szczegółowo poniżej 🙂

Dlaczego gliceryna może powodować puszenie?

Zacznijmy od tego czym jest gliceryna i jakie ma właściwości.

Gliceryna to alkohol trójwodorotlenowy, cukrowy, rozpuszczalny w wodzie. Inne jej nazwy to Glicerol, Propanotriol, Glycerine, Glycerol, Glycerolum, Glyzerin. Istnieją także pochodne gliceryny, ale tutaj skupiamy się tylko na jej podstawowej formie.

Gliceryna jest humektantem (nawilżaczem), substancją silnie hydrofilową (wodolubną, jej cząsteczki chętnie łączą się m.in. z wodą) i higroskopijną (ma zdolność do łączenia się z wodą i jej wchłaniania). Gliceryna nawilża włosy, wygładza, dodaje elastyczności. Pełni także niekiedy rolę konserwantu.

Ze względu na to, że włosy wysokoporowate i średnioporowate mają odchylone łuski włosa, to mająca małe cząsteczki gliceryna bardzo szybko w nie wnika. Jednak jej higroskopijne właściwości sprawiają, że gliceryna przy suchym powietrzu równie szybko oddaje związaną we włosie wodę do otoczenia, co może powodować przesuszanie włosów. Podobnie gdy wilgotność jest duża, gliceryna przyciąga ją z otoczenia do włosa i powoduje spuszenie. Dzieje się tak ze względu na to, że gliceryna ma działanie powierzchniowe.

Gliceryna jest jednym z najpopularniejszych składników kosmetyków do włosów, ale nie należy obawiać się jej stosowania. Warto jednak zwracać uwagę na kosmetyki z jej zawartością i efekty ich stosowania na naszych włosach. By ograniczyć potencjalne niepożądane działanie gliceryny i ograniczyć puszenie dobrze jest:

 • zwracać uwagę na miejsce gliceryny w składzie kosmetyków używanych w ramach jednego mycia
 • obserwować działanie kosmetyków z gliceryną na nasze włosy w ramach różnych zestawień (jak działa użyta na początku, jak działa użyta na końcu mycia)
 • dostosowywać używanie kosmetyków z gliceryną do warunków pogodowych.
Kliknij, żeby powiększyć!

Dlaczego olej kokosowy może powodować puszenie?

Kokos może być obecny w produktach do włosów pod różną postacią. Znajdziesz go w składzie nie tylko jako olej kokosowy. Wiele składników jest pozyskiwanych z kokosa. Może on być zarówno emolientem jak i substancją myjącą. Wszystko zależy od sposobu i celu jego przetworzenia. W tym wpisie skupimy się głównie na oleju kokosowym i jego działaniu na włosy.

Tutaj akurat powód puszenia jest taki sam jak w przypadku wielu innych olejów o podobnej strukturze i wielkości cząsteczek. Cząsteczki w oleju kokosowym są małe dlatego w przypadku włosów niskoporowatych osiadają na włosie i ładnie go wygładzają. Z kolei przy włosach z bardziej odchylonymi łuskami cząsteczki wnikają do włosa nie pokrywając ich filmem, co powoduje ich odstawanie, czyli puszenie.

Jednak tak jak w przypadku innych składników, zaobserwuj czy olej kokosowy lub inne składniki związane z kokosem mają wpływ na puszenie się Twoich włosów. Użyj kosmetyku z kokosem w różnych kombinacjach, jako 2.O w metodzie OMO, jako odżywkę bez spłukiwania (BS), a w jeszcze kolejnym myciu np. zrób olejowanie olejem kokosowym. Zwróć uwagę na efekty. Najlepiej zaobserwujesz to włączając pojedyncze produkty z tym składnikiem w swoje sprawdzone zestawienia.

Czyli… co robić, by ograniczyć puszenie?

Jeśli masz wrażenie, że Twoje włosy są ciągle spuszone, to przeanalizuj skład Twoich kosmetyków do włosów. Zobacz, w jak wielu z nich pojawia się Glycerin lub Cocos Nucifera Oil (lub inne podobne nazwy z Coco lub Coconut). Jeśli masz średnioporowate lub wysokoporowate włosy to możliwe, że nagromadzenie właśnie tych składników (szczególnie w ramach jednego mycia) może być źródłem spuszenia.

Jeśli uznasz, że to właśnie kokos lub zbyt dużo gliceryny to źródło Twojego spuszenia, ogranicz używanie kosmetyków z tymi składnikami co mycie. Zwróć także uwagę by nie stosować ich w końcowym etapie pielęgnacji.

Nasz przykładowy plan pielęgnacji przeciw puszeniu się włosów

Przygotowałyśmy przykładowy plan pielęgnacji „NO POOCH”. Plan jest przygotowany z uwzględnieniem konkretnych kryteriów, ale wskazówki mogą być zastosowane przez każdego zmagającego się z puchem.

Ten plan obejmuje następujące kryteria:

 • POROWATOŚĆ: wysoka
 • SKRĘT: loki typu 3
 • GRUBOŚĆ: średnia
 • CEL: pozbycie się puchu
 • METODA: OMO
 • SKLEP: drogeria Natura
 • CG: niezgodna

Plan jest przygotowany na pięć myć.

Żeby otrzymać plan napisz do nas:

maila (curlywurlysistas@gmail.com) lub chociażby daj znać tutaj w komentarzu, że chcesz otrzymać plan. Plan opublikujemy także w naszej grupie na Facebooku, więc jeśli chcesz to dołączaj i stamtąd go pobierz 🙂

Chętnie się z Tobą nim podzielimy i będziemy czekały na Twoje efekty, na których baaardzo nam zależy! Chętnie też porozmawiamy z Tobą jak ewentualnie dostosować plan do Twoich włosów i Twoich kosmetyków 🙂

Kosmetyki bez gliceryny i kokosa

Przygotowałyśmy też kilkanaście przykładów różnych masek i odżywek bez oleju kokosowego i gliceryny w składzie. Może je znasz, super Ci się sprawdzają i może nawet nie wiesz, że to przez brak kokosa albo gliceryny? Przetestuj je w różnych zestawieniach!

Kliknij, żeby pobrać!

Źródła

Jako że absolutnie nie jesteśmy specjalistkami od chemii, posłużyłyśmy się następującymi źródłami w tworzeniu tego wpisu:

*określenie „kokos” w domyśle oznacza olej kokosowy, ale jeśli podejrzewasz, że Twoje problemy z puszeniem mogą być związane właśnie z olejem kokosowym, unikasz go, a włosy dalej się puszą to zwróć może uwagę na inne pochodne kokosa, które mogą ten efekt powodować.

Similar Posts

2 Comments

  1. Napisać do nas maila, wiadomość lub na Facebooku czy Instagramie. Plan jest zazwyczaj jeszcze przed publikacją dostępny w naszej grupie na Fb 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.