Na początku naszej włosowej drogi natknęłyśmy się na dwa pojęcia: metoda OMO i CG. I o ile o metodzie OMO można znaleźć sporo informacji u polskich włosomaniaczek, tak o metodzie CG jest tak mnóstwo sprzecznych i szczątkowych informacji, że ciężko było nam się połapać. Jeśli masz podobnie, to w tym wpisie wyjaśnimy Ci dlaczego.

Czym jest metoda CG?

Metoda CG to skrót od „Curly Girl„. Metoda ta opisana została przez Lorraine Massey w książce „Curly Girl: The Handbook”. Zakładała ona wówczas rezygnacją z szamponów, które wysuszają i tak już suche kręcone włosy. Jako alternatywa dla szamponów przedstawione zostały odżywki myjące, zawierające łagodne substancje myjące. Kolejną podstawową zasadą była rezygnacja z wszelkich substancji w kosmetykach, które mogą je oblepiać, a delikatne substancje myjące z odżywek mogą sobie z nimi nie poradzić. Stąd rezygnacja z silikonów, parafiny czy wosków.

Rozpoczęcie stosowania metody CG to tzw. Final Wash, czyli dokładne oczyszczenie skóry głowy i długości włosów szamponem mocnym detergentem. Pozwala to pozbyć się możliwej nadbudowy składników.

Skąd wiedzieć, czy kosmetyk jest zgodny z CG?

Według głównych (najpopularniejszych) założeń, kosmetyk zgodny z metodą CG nie zawiera:

  • wysuszających alkoholi
  • wosku i lanoliny
  • parafiny i innych ropopochodnych substancji
  • filmotwórczych polimerów (Quatrenium, Polyquaternium, Polymer, zasada propagowana przez niektórych zwolenników ścisłego stosowania się metody, często ich obecność nie przekreśla możliwości stosowania kosmetyku w metodzie CG)
  • silikonów
Kliknij, żeby powiększyć!

Możesz też skorzystać ze stron isitcg.ocm i curlsbot.com. Skopiuj skład kosmetyku i wklej je na tych stronach, a bot przeanalizuje je pod kątem zgodności z metodą CG.

Dodatkowe zasady

Metoda CG zakłada także rezygnację z traktowania włosów gorącym powietrzem suszarki oraz prostownic.

Włosów nie należy także trzeć ręcznikiem, a jedynie obsuszać najlepiej koszulką bawełnianą, gdyż ręcznik frotte może zdecydowanie bardziej puszyć włosy.

Ważne są także regularne peelingi skóry głowy, szczególnie u osób, które mają wrażliwą skórę głowy. Wówczas warto sięgnąć po peeling enzymatyczny, a nie mechaniczny, by zbyt nie podrażnić skóry.

Kliknij, żeby powiększyć!

Dla kogo jest metoda CG?

Całkowite mycie włosów odżywką nie sprawdzi się u osób z nadmiernie przetłuszczającą się skórą głowy, gdyż odżywka oprócz substancji myjących zawiera też często oleje i inne substancje mogące wzmagać przetłuszczanie i zapychanie mieszków włosowych.

Przy wysokoporowatych, szczególnie bardzo suchych włosach metoda ta może sprawdzić się dobrze. Ważne, żeby zwrócić uwagę na stan i skłonności swojej skóry głowy, a także na grubość włosów.

Przy cienkich włosach z tendencją to przyklapu mycie odżywką może czasami poskutkować takim efektem. Dlatego właśnie mycie odżywką u Karoliny pojawia się bardzo rzadko, za to u mnie (przy kręconych, suchych włosach) częściej, chociaż zazwyczaj stosuję standardowo metodę OMO. Jeśli już stosujemy mycie odżywką to często jest to Cafe Mimi 3 Clays.

Skąd wiedzieć, czy odżywka nadaje się do mycia?

Tak naprawdę większość odżywek nadaje się do mycia. Dostępne są oczywiście specjalne Co-washe (odżywki do mycia), ale równie dobrze, może to być jakaś mniej treściwa, lżejsza, prosta w składzie odżywka z drogerii, np. Isana czy O’Herbal. Pamiętaj, żeby zawsze zwracać uwagę na skład. Jeżeli masz wrażliwą skórę głowy uważaj na itchy Ms’y oraz inne potencjalne alergeny i drażniące substancje. Więcej o składach dowiesz się z naszego WORKBOOKA, gdzie dodatkowo poćwiczysz analizowanie składów, znajdziesz go TUTAJ.

Z kolei jak rozpoznać czy zwykła odżywka nadaje się do mycia włosów przeczytasz w naszym poście TUTAJ. Znajdziesz tam również grafikę, która jest dobrą ściągą w tym temacie.

Wątpliwości

Na pierwszy rzut oka wydaje się wszystko proste. Ale czy na pewno? Metoda CG nie jest ujednolicona. Istnieje wiele poglądów na to, jak należy ją stosować, co uznawać, a co nie, co rusz pojawiają są nowe teorie jakie substancje są zakazane, a jakie dozwolone.

Wiele zasad metody CG powstało już po publikacji książki, były wymyślane przez kolejne osoby stosujące metodę na podstawie obserwacji, co się sprawdza, a co nie.

Przykładowo niektórzy dopuszczają robienie final wash częściej niż tylko na początku metody, podobnie jak w metodzie OMO – regularne mocniejsze oczyszczanie. Dopuszczane są też nieraz delikatne szampony lub niektóre substancje, jak np. polyquaternia.

Tak naprawdę każda kręconowłosa korzystająca z tej metody robi to niejako na swój sposób, bazując jedynie na głównych założeniach, a kolejno na własnych obserwacjach i wnioskach. Według nas dostosowanie metody do siebie to najlepszy wybór, prawdziwa świadoma pielęgnacja. Przykładowo można łączyć mycie odżywką, delikatnym szamponem i rypaczem co jakiś czas oraz dodatkowo zwracać uwagę, czy nasze włosy ulegają nadbudowie składników.

Źródła

Bardzo polecamy Wam zapoznanie się z OBSZERNYM artykułem na temat metody CG u Marii FALOVELOVE, która sama ją stosuje, jednak na swój sposób. TUTAJ znajdziecie artykuł Marii, jest naprawdę świetny, z podanymi przykładami produktów. To jeden z najlepszych artykułów na ten temat. Stanowi prawdziwe kompendium wiedzy!

Stosujesz metodę CG? Trzymasz się ściśle reguł? Jak Ci się sprawdza? Daj nam znać!

Similar Posts

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.