
Rozjaśnianie włosów to zabieg, do którego trzeba odpowiednio się przygotować. Rozjaśnianie wpływa intensywnie na strukturę włosa, dlatego niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja, by utrzymać blond włosy w dobrym stanie. Jest to szczególnie w przypadku włosów falowanych i kręconych, gdyż mają one z natury wyższą porowatość, a co za tym idzie są bardziej podatne na zniszczenia. Co zmienia się po rozjaśnianiu włosów kręconych? Jak właściwie je pielęgnować?
Dlaczego zdecydowałam się na rozjaśnienie włosów?
Od zawsze bardzo podobały mi się blond loki i chciałam spróbować nadać włosom chociaż trochę refleksów. Jednak zawsze wstrzymywały mnie potencjalne negatywne skutki rozjaśniania. Z czasem jednak, kiedy kondycja moich włosów była bardzo dobra postanowiłam spróbować.
Na początek poprosiłam u fryzjera o efekt sombre. Moje włosy wyglądały jak muśnięte słońcem i bardzo podobał mi się efekt. Po roku od tego efektu ponownie chciałam rozjaśnić włosy, jednak tym razem efekt był delikatniejszy, jedynie kilka pasm wyróżniało się blondem. Kolejne pół roku później zdecydowałam się na kolejne rozjaśnianie. Tym razem również nie chciałam zmieniać koloru całych włosów, a jedynie dodać im jasności, a dodatkowo zależało mi, żeby blond refleksy zaczynały się wyżej. I moje oczekiwania zostały spełnione!
Taki kolor włosów bardzo mi się podoba i dobrze się w nim czuję. Ku mojemu zdziwieniu już kolejny raz mam wrażenie, że… blond włosy pielęgnuje się mi łatwiej niż moje naturalne. Więcej o tym, jak dbam o włosy w dalszej części.



Co się zmienia po rozjaśnieniu włosów?
W wyniku rozjaśniania włosy mogą zmienić nieco skręt, może być mocniejszy lub nieregularny. Włosy stają się bardziej podniszczone, zwiększa się ich porowatość, a co za tym idzie stają się bardziej podatne na zniszczenia. Włosy mogą być znacznie bardziej suche w dotyku oraz plątać się. Po niewłaściwie wykonanym rozjaśnianiu włosy mogą nawet zacząć się kruszyć!
Dlatego przed rozjaśnianiem pamiętaj o:
Jak pielęgnować rozjaśniane włosy?
Przede wszystkim należy zadbać o dużą ilość emolientów w pielęgnacji. Sprawdzą się tutaj zarówno maski czysto emolientowe jak i np. proteinowo-emolientowe. Proste maski z dużą ilością emulgatorów i zmiękczających substancji także będzie służyć rozjaśnianym pasmom.
Kolejną podstawą pielęgnacji włosów rozjaśnianych jest olejowanie. Zwróć jednak uwagę na barwę oleju, gdyż nie każdy będzie nadawał się do rozjaśnionych włosów. Spokojnie możesz wykorzystać olej ze słodkich migdałów, mieszanki mango lub marakuja od Anwen. Sprawdzić może Ci się także olej z pestek śliwki lub malin. Raz na jakiś czas może sprawdzić się też olejowanie na podkład nawilżający, np. z żelu aloesowego.
Twoje włosy będą też potrzebowały regularnego bogatego odżywiania. Możesz zafundować im położenie maski PEHowej na dłużej (ok. 15-20 minut) pod czepkiem lub maskę DIY. Taka bomba składników odżywczych pomoże Twoim włosom odzyskać witalność.
Warto też zadbać o regularne zabezpieczanie końcówek. Możesz w tym celu wykorzystać serum silikonowe, mieszanki olejków lub lekkie oleje, np. z pestek owoców.
Dodatkowo możesz raz na jakiś czas zafundować włosom zabieg odbudowujący jakim jest użycie produktu PLEX, np. Olaplex no. 3, który można samemu użyć w domu. Włosy są po nim bardziej sprężyste, miękkie, nie plączą się. Z pewnością będzie to bardzo korzystny zabieg dla rozjaśnionych włosów.
Co jeszcze może się sprawdzić?
W niektórych sytuacjach możemy mieć do czynienia z żółknięciem włosów. Jeżeli tak dzieje się u Ciebie możesz spróbować różnego rodzaju płukanek lub masek ochładzających. Takie produkty sprawdzą Ci się również wtedy, jeśli zależy Ci na chłodniejszych odcieniu blondu.
Ja póki co nie testowałam takich kosmetyków, więc nie mogę nic polecić. Z pewnością podzielę się swoimi doświadczeniami, kiedy już wypróbuję któreś z takich produktów.
Czego unikać w pięlęgnacji włosów rozjaśnianych?
Po rozjaśnieniu włosów może okazać się, że niektóre kosmetyki nie będą sprawdzać Ci się tak dobrze, jak do tej pory. Powinnaś unikać składników, które mają intensywne barwy. Są to:

Jak uratować zniszczone włosy?
W przypadku nieudanego rozjaśniania włosy mogą stać się bardzo zniszczone. Będą potrzebowały intensywnego odżywienia. W tym celu warto wykorzystać wspomniane już wcześniej metody pielęgnacji, czyli:
Oprócz tego zadbaj o równowagę PEH. Powinny w niej dominować emolienty, ale również proteiny i humektanty. Zarówno proteiny jak i humektanty stosuj zawsze w obecności dużej ilości emolientów.
Jakie są Twoje patenty na rozjaśniane włosy? Może masz jakieś sprawdzone kosmetyki? Chętnie poznam Twoje polecenia!
Asia
Za pomocą pilomaxów, kosmetyków regenerujących i wzmacniających zniszczone włosy.
Polecasz jakieś konkretne produkty/maski? 🙂