Wypadanie włosów jest normalne. Dziennie wypada ich do 100, aczkolwiek każdy ma jakąś swoją stałą normę. W przypadku włosów kręconych, których nie czesze się codziennie ta liczba z każdego dnia może kumulować się podczas mycia i rozczesywania na mokro. Jednak nadmierne wypadanie jest sygnałem tego, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie.

Przyczyn nadmiernego wypadania może być naprawdę bardzo wiele, nie warto od razu sięgać po liczne suplementy, warto przede wszystkim skupić się na rozpoznaniu przyczyny i wykonać odpowiednie badania i dopiero wówczas stosować ewentualne leczenie czy suplementację. 

Potencjalne przyczyny

Kliknij na obrazek, żeby powiększyć!

Oto kilka potencjalnych przyczyn zwiększonego wypadania włosów.

 • zaburzenia hormonalne (po porodzie np. w wyniku spadającego poziomu estrogenów), a także np. niedobory hormonów żeńskich lub nadmiar hormonów męskich = łysienie androgenowe
 • choroby m.in. choroby tarczycy czy niedokrwistość, a także  przewlekłe infekcje, choroby metaboliczne, immunologiczne, zespół policystycznych jajników, choroby związane ze złym wchłanianiem i przyswajaniem substancji odżywczych

Niedoczynność tarczycy a włosy: niedoczynność tarczycy związana jest z ogólnoustrojowym spowolnieniem procesów metabolicznych, w tym także w obrębie komórek włosów. W przypadku niedoczynności często dochodzi do spowolnionego wzrostu włosów oraz wzmożonego ich wypadania. Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest dobór i zastosowanie odpowiedniego leczenia, a także właściwa dieta bogata w składniki odżywcze szczególnie istotne w przypadku niedoczynności tarczycy (np. cynk, selen, żelazo).

*O niedoczynności i wypadaniu może kiedy indziej szerzej, bo jaka osoba z niedoczynnością chcę opowiedzieć więcej na ten temat. – Karolina

 • zła dieta – niewłaściwy dobór produktów spożywczych, jak również stosowanie diet radykalnych o niskiej kaloryczności = niedobory składników odżywczych (żelazo, wit. B12, kw. foliowy, cynk)
 • zły stan mikroflory jelitowej – zapomniany, ale bardzo ważny element naszego ciała – jelita! To tam wchłaniają się wszystkie substancje odżywcze, które potem trafiają do całego organizmu. Zwróć uwagę na stan swoich jelit, zaobserwuj czy dostarczasz im dobrych bakterii w postaci np. kefirów czy kiszonek. Temat jest dosyć obszerny, więc odsyłamy Cię do zgłębienia się np. TUTAJ.
 • stres (wysoki poziom kortyzolu, prolaktyny) 
 • sezonowe wypadanie włosów – może wynikać m.in. z niedoborów witaminy D szczególnie w okresie jesienno-zimowym)
 • niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy (brak regularnego peelingowania skóry głowy = zaczopowanie mieszków włosowych, brak dotlenienia skóry głowy) oraz niewłaściwa pielęgnacja włosów (częste farbowanie, stosowanie chemicznych farb) 
 • nakładanie masek/odżywek pod czepek na zbyt długi czas, a także nakładanie ich na skórę głowy (szczególnie tych z potencjalnie drażniącymi składnikami)
 • chodzenie spać z mokrymi włosami pod czepkiem nie przepuszczającym powietrza, na skórze głowy robi się „sauna”, a to sprzyja osłabianiu mieszków włosowych
 • nakładanie olejów na skórę głowy na zbyt długi czas, także na noc (w niektórych przypadkach nawet nałożenie na krótki czas będzie powodowało nadmierne wypadanie włosów – wszystko zależy od indywidualnych preferencji)
 • choroby skóry głowy (np. ŁZS), które nie są zdiagnozowane i leczone
 • reakcje alergiczne na potencjalne alergeny, substancje drażniące, konserwanty

Wypadanie włosów może być także wywołane podrażnieniem skóry głowy na skutek stosowania m.in. naturalnej pielęgnacji, a więc wszelkiego rodzaju ziół czy ekstraktów (naturalne substancje mogą być nawet silniej alergenne niż syntetyczne), a także kosmetyków zawierających konserwanty takie jak: Isododecane, Isohexadecane, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothazolinone, 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol. 

 • niewłaściwe upięcia włosów – zbyt ciasne, mocne upięcia włosów mogą powodować osłabienie mieszków włosowych , a tym samym wypadanie włosów, jest to szczególnie widoczne przy skroniach
 • mechaniczne uszkodzenia – zbyt częste dotykanie włosów, nakręcanie na palec, mocne ciągnięcie przy czesaniu lub związywaniu, szarpanie, większe przerzedzenie po jednej stronie głowy może być wynikiem wyrywania włosów przez pasek od torebki

Co robić?

Kliknij na obrazek, żeby powiększyć!

W przypadku kiedy zauważysz, że Twoje włosy wypadają troszkę więcej niż zwykle warto zacząć regularnie stosować nawilżające i odżywcze wcierki do skóry głowy – są nieinwazyjne, wpływają bezpośrednio na skórę głowy, a nie cały organizm, tak jak suplementy.

Natomiast jeżeli wypadanie utrzymuje się przez dłuższy czas należy w pierwszej kolejności zacząć szukać przyczyny. Wówczas nie warto od razu sięgać po suplementy, licząc na szybkie zahamowanie wypadania. Przede wszystkim należy skupić się na rozpoznaniu przyczyny, jeśli podejrzewasz powody wewnętrzne najlepiej wykonać odpowiednie badania i dopiero wówczas stosować ewentualne leczenie czy suplementację, najlepiej po konsultacji ze specjalistą. Szukając przyczyny weź pod uwagę fakt, że może to być coś, co wydarzyło się nawet kilka miesięcy wcześniej, a organizm dopiero teraz pokazuje, jakie są tego skutki w postaci nadmiernie wypadających włosów.

W przypadku problemów ze skórą głowy należy także zwrócić uwagę czy w kosmetykach, które nakładamy na skórę głowy nie znajduje się parafina, alkohol denaturowany czy PEGi.

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na skład szamponu, którym myjesz skórę głowy, a także na inne kosmetyki, które mogą mieć z nią styczność.

Jakie zrobić badania przy nadmiernym wypadaniu?

Badań, które należy wykonać jest bardzo dużo. Najlepiej konsultować się ze spacjalistą, który dobierze indywidualny zestaw badań pod Twoje potrzeby i potencjalne przyczyny wypadania. Poniżej wymieniłyśmy tylko niektóre z badań, które bardzo często zleca się w celu zidentyfikowana przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Jeżeli tylko mamy możliwości warto zbadać wszystkie parametry, żeby sprawdzić czy coś złego nie dzieje się z naszym organizmem, czego skutkiem są właśnie wypadające włosy.

 • morfologia czyli ogólne badanie krwi
 • żelazo + ferrytyna
 • cynk
 • kwas foliowy
 • wit. B12
 • TSH, FT3, FT4, anty-TPO, anty-TG(panel tarczycowy)
 • androgeny: testosteron, DHT, Androstendion

Dodatkowo: 

 • estradiol (3-5 dzień cyklu), progesteron (7 dni po owulacji) 
 • glukoza i insulina na czczo
 • witamina D (25(OH)D).

Oczywiście są to badania na początek. Po ich wykonaniu w przypadku wykrycia jakichś nieprawidłowości niezbędna jest dalsza diagnostyka.

Najczęstsze zalecenia

Nie zahamujemy wypadania włosów natychmiast. Nie da się powstrzymać wypadania w kilka dni. W przypadku rozpoznania przyczyny wypadania włosów i zastosowania odpowiedniego leczenia czy suplementacji warto uzbroić się w cierpliwość. Wcierki czy suplementy  mogą zadziałać dopiero po 3-4 miesiącach regularnego stosowania. Warto zatem być sumiennym i nie zniechęcać się przedwcześnie. W budowaniu dobrych nawyków, takich jak wcieranie, masaż skóry głowy czy peeling pomoże Ci nasz Habit tracker (1) lub Habit tracker (2).

 • w przypadku anemii – należy uzupełnić żelazo (w tym przypadku należy również pamiętać o odpowiedniej podaży wit. C, w obecności której żelazo najlepiej się wchłania)
 • w przypadku niedoboru wit. B12 – dieta bogata w źródła wit. B plus ewentualna suplementacja
 • w przypadku niedoboru  cynku – dieta plus ew. suplementacja (nadmiar też nie jest bezpieczny)
 • w okresie mniejszego nasłonecznienia (w okresie jesienno-zimowym) warto także pomyśleć o odpowiedniej suplementacji witaminy D

Sposobami, które mogą nam pomóc w przypadku niedoborów są także picie drożdży, siemienia lnianego czy naparów z pokrzywy i skrzypu. Jednak w tych przypadkach również należy być ostrożnym i zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi ich stosowania oraz możliwymi działaniami niepożądanymi.

 • W przypadku przyjmowania suplementów zwróć uwagę na ich składy. Jeżeli zdecydujesz się na przyjmowanie kilku suplementów, przeanalizuj ich skład aby składniki się nie dublowały, gdyż także ich nadmiar może powodować wypadanie włosów. Dlatego ponownie powtarzamy, że najlepiej jest robić to pod okiem specjalisty!

Pamiętajmy, że suplementacja powinna stanowić tylko dodatek. Podstawą jest właściwa i zbilansowana dieta oraz prawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy.

 • Jeśli chodzi o dietę to bardzo istotne będzie spożywanie różnorodnych warzyw i owoców będących źródłem wielu witamin i składników odżywczych. Pamiętaj też o piciu wody! Istotna będzie także właściwa podaż pełnowartościowego białka oraz zdrowych tłuszczy, natomiast jest to temat bardzo obszerny i na pewno poruszymy go w najbliższym czasie. 

Jako (już dyplomowana :D) dietetyczka na pewno szeroko rozwinę temat wpływu diety na skórę głowy i włosy. Jest to temat niezwykle obszerny, stąd pewnie będzie pojawiał się partiami. – Karolina

 • stres – wiemy, że nie da się do uniknąć w życiu i same niestety też w dużej mierze musimy się z nim zmagać ale warto na pewno w takim przypadku zadbać o właściwą ilość snu, warto także znaleźć chociaż moment w ciągu dnia na relaks, na odstresowanie się super działa także regularna aktywność fizyczna, przebywanie na świeżym powietrzu
 • w przypadku występowania chorób skór głowy takich jak np. łojotokowe zapalenie skóry głowy warto zwrócić uwagę zarówno na dietę (unikanie nadmiaru cukru alkoholu, potraw ostro przyprawionych jak i odpowiednią pielęgnację (właściwe złuszczanie skóry głowy, nawilżanie skóry głowy, stosowanie odpowiednich szamponów – zarówno szamponu leczniczego zawierającego substancje przeciwgrzybicze, jak i szamponu delikatnego bez agresywnych detergentów)

W przypadku problemów ze skórą głowy i jednoczesnym wypadaniu włosów nie warto rzucać się od razu na wcierki pobudzające wzrost włosa ze względu na to, że wypadanie może się jeszcze nasilić. W pierwszej kolejności należy skupić się na wyleczeniu skóry głowy, a zatem unikaniu substancji drażniących, myciu skóry głowy w zależności od potrzeb (jeśli to konieczne, nawet codziennie), używaniu łagodnych szamponów myjących oraz regularnemu oczyszczaniu skóry głowy mocniejszym szamponem, a także odpowiednim złuszczaniu martwego naskórka (poprzez zastosowanie peelingów do skóry głowy: enzymatycznych czy mechanicznych). Ważną kwestią w pielęgnacji skory głowy będzie także jej nawilżanie – czy to odpowiednimi preparatami (np. Cerkogel) czy domowej roboty żelem lnianym lub aloesem.

Jeżeli decydujemy się na stosowanie wcierek do skóry głowy także warto zwrócić uwagę na ich skład i obserwować czy skóra głowy dobrze na nie reaguje. W zależności od preferencji i tolerancji skóry głowy możemy wybrać wcierki na bazie wody, alkoholu czy wcierki olejowe. Ważna w tym jak i w każdym innym przypadku będzie regularność ich stosowania, a więc w zależności od zaleceń  producenta 2-3 razy w tygodniu lub też nawet w niektórych przypadkach codziennie. A ważniejszy nawet od samych wcierek jest masaż skóry głowy! Dzięki temu poprawiasz ukrwienie mieszków włosowych, a wcierka ma szansę lepiej zadziałać. Możesz w tym celu użyć albo swoich dłoni albo specjalnych grabek do wcierania, znajdziesz je np. w sklepie Loczek.

Co polecamy?

Wcierki, które stosowałyśmy i możemy polecić to np. wcierka Lady Banfi HAJSZESZ (na alkoholu, bardziej pobudzająca do wzrostu, ale sprawdzi się osobom z niewrażliwą skórą głowy), wcierka Nowa Kosmetyka „mniej problemów więcej włosów”, wcierka od Sattvy Henna i Amla, Kerabione Booster Oils, Seboradin Niger, olejek Orientana ajurwedyjska terapia do włosów, olejek od Sattvy na wzmocnienie cebulek włosowych (olej Maha Bhringraj) oraz wcierka Joanna Konopie nawilżająco-wzmacniająca czy hydrolat rozmarynowy.

W ostatnim czasie i my zmagałyśmy się z nadmiernym wypadaniem włosów. U mnie (Karolina) efekty w postaci znacznego ograniczenia wypadania widziałam już po miesiącu regularnego stosowania wcierek zarówno po myciu jak i przed myciem. Przed myciem było to na zmianę Banfi i olejek Orientana a po myciu wcierka od Nowej Kosmetyki zamiennie z wcierką Seboradin. Regularnie piję też skrzyp i pokrzywę.

Z kolei u mnie (Asia) sprawdziło się zadbanie o skórę głowy, gdyż mam tendencję to mocnego przesuszania. Zaczęłam częściej nawilżać skórę głowy aloesem zmieszanym z olejem konopnym lub z ziaren kozieradki przed myciem, raz w tygodniu peeling enzymatyczny z Bandi lub Cerkogel 30 (także nawilża). Wcierki, które sprawdziły mi się w ograniczeniu wypadania to serum olejowe od Kerabione, Nowa Kosmetyka, Sattva Henna i Amla, a także olejek na wzmocnienie cebulek włosowych od Sattvy. Do nawilżania lubię wcierkę Joanna Konopie. Dodatkowo picie pokrzywy czy siemienia lnianego jest dla mnie już nawykiem.

Jeśli już wiesz, że wypadanie włosów jest u Ciebie spowodowane niedoborami lub potrzebujesz uzupełnienia diety składnikami, których nie jesteś w stanie dostarczyć dostatecznie z pożywienia, możesz wybrać dobry, sprawdzony suplement.

My polecamy markę Healthlabs, gdzie suplementy są tworzone przez ekspertów z dziedziny dietetyki i pokrewnych dyscyplin.

Same już dłuższy czas stosujemy różne produkty tej marki i jesteśmy bardzo zadowolone. Zobacz np. zestaw dla pięknych włosów.

Wpisz nasz kod CURLYWURLY10 podczas zakupów, by otrzymać 10% zniżki! A produkty są zdecydowanie warte swojej ceny.

Zasady pobudzania porostu

Kiedy już wyleczysz skórę głowy lub niedobory i włosy przestaną nadmiernie wypadać możesz spokojnie przejść do pobudzania porostu włosów. A na ten temat przeczytasz w naszym niedawnym wpisie o tym, jak zapuszczać włosy. Zasady, jakimi należy się kierować przy zapuszczaniu dotyczą także kwestii ograniczania nadmiernego wypadania więc warto się zapoznać. Kliknij na poniższy obrazek, żeby przejść do wpisu.

Kliknij na obrazek, żeby przejść do wpisu o zapuszczaniu włosów.

Podziel się z nami, czy też zmagasz się z tym problemem. Może coś szczególnie sprawdziło się u Ciebie i chciałabyś podzielić z innymi? Daj znać!

Asia i Karolina

Chcesz więcej?

Potrzebujesz indywidualnej pomocy w przeanalizowaniu Twoich kosmetyków i problemów z włosami, np. nadmiernego wypadania? Przygotujemy dla Ciebie plan pielęgnacji i konsultację z uwzględnieniem wskazań dietetycznych!

…………

Chcesz zobaczyć, czy świadoma pielęgnacja włosów i wydobywanie skrętu w ogóle jest dla Ciebie? Pobierz za darmo nasze przykładowe plany pielęgnacji i zobacz, jak mogą wyglądać Twoje włosy!

Źródła:

 • anwen.pl
 • IG @dietetykahormonalna

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.