Temat metody OMO (Odżywianie-Mycie-Odżywianie) pojawia się bardzo często w kontekście pielęgnacji włosów kręconych, gdyż z natury suche włosy kręcone nie dość, że potrzebują dodatkowego zabezpieczenia przed mocnymi, wysuszającymi substancjami myjącymi to dodatkowo potrzebują dostawać większe ilości składników odżywczych. W tym wpisie przedstawię krok po kroku mycie moich włosów, nie będę skupiać się na razie na stylizacji.

Jak myję włosy?

Kliknij, żeby powiększyć!

Zazwyczaj myję włosy pod prysznicem, ale z głową pochyloną w przód.

  • Dokładnie moczę włosy wodą. Włosy muszą stać się naprawdę ciężkie pod ciężarem wody. Jeśli czuję, że woda wręcz spływa po włosach, to czuję, że są zbyt suche. Jeżeli włosy potrzebują więcej niż zwykle czasu, żeby namoknąć to może to też wskazywać na niedobór którejś substancji z równowagi PEH. Podczas moczenia włosów zaczynam delikatnie przeczesywać je palcami.

  • Nakładam maskę z pierwszego O „Odżywiania” (1.O) na włosy. Przechylam głowę na boki by dotrzeć także do tylnych partii włosów. Lekko wgniatam maskę we włosy, zostawiam.

Więcej o myciu włosów odżywką i jak wybrać odpowiednie myjadło przeczytasz TUTAJ.

  • Nakładam szampon (M „Mycie”) na skórę głowy, delikatnie masuję. Nie trę włosów na długości. Spływająca piana delikatnie je oczyści. Spłukuję wszystko.

  • Nakładam treściwszą maskę na włosy (2.O „Odżywianie”). Czasami daję ją pod czepek, jeśli chcę (i mam czas) zrobić bogatsze odżywianie włosów. Rozdzielam jednak włosy delikatnie palcami wczesując maskę. Wgniatam ją we włosy przechylając głowę na boki. Zazwyczaj zostawiam maskę na włosach 3-5 minut, jeśli mam czas to do 10 minut. Po upływie tego czasu spłukuję i przechodzę do stylizacji (bs+stylizator).

Jeśli olejuję włosy to schemat mycia się nie różni. Wiem, że niektóre dziewczyny rozróżniają emulgowanie od 1.O ale dla mnie to bez sensu, nie mam takiej potrzeby, wolę więcej czasu jak już przeznaczyć na potrzymanie odżywczej, treściwej maski w ramach 2.O.

Czasami myję zarówno skórę głowy jak i włosy tą samą odżywką (głównie taką nazwaną „co-wash”, która jest do tego przeznaczona typowo, ale mogą sprawdzić się też tu inne odżywki). Wówczas także schemat działania mam taki sam z tym, że łączę O i M w jedno.

Jeśli robię mycie oczyszczające, czyli z szamponem z silnym detergentem, to pomijam 1.O i nakładam szampon na długość włosów i skórę głowy, ale staram się nie trzeć włosów, a delikatnie ugniatać.

Krótkie wideo

Tak w skrócie wygląda moje standardowe mycie metodą OMO w formie tekstowej i graficznej, a poniżej prezentuję moje mycie na filmiku. Mam nadzieję, że pomoże Ci to zrozumieć na czym polega ta metoda. Może akurat uda Ci się zmienić jakiś chociażby mały kroczek i będzie super?

Pozdrawiam Cię i życzę udanych GHD!

Asia

Similar Posts

2 Comments

  1. Ja właśnie nie emulguję – olej jest dla mnie pierwszym O 🙂
    O dziwo włosy są wtedy bardziej wygładzone i odżywione niż jak olej emulguję. Taka ciekawostka 😀

    1. Też tak czasami robię przy myciu na szybko, wtedy ta druga maska domywa mi olej 🙂 Chociaż jeśli daję więcej oleju to emulguję odżywką bo sam szampon i druga maska nie zawsze sobie radzą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.