Przetłuszczające się włosy? Nie! To skóra głowy się przetłuszcza. Jeśli Twoje włosy są „przetłuszczone” na długości to może chodzić Ci o strączki. W tym wpisie skupimy się typowo na przetłuszczającej się skórze głowy.

Przetłuszczająca się skóra głowy często bywa jednym z największych włosowych problemów. Problem przetłuszczania może być szczególnie trudny dla posiadaczek fal i loków, gdyż wówczas pojawia się potrzeba częstszego mycia, a co za tym idzie także częstszej stylizacji włosów. To z kolei często wiąże się z dużą ilością poświęcanego czasu na pielęgnację. To także spore wyzwanie w szczególności dla posiadaczek cienkich i/lub rzadkich włosów. Nadmierne przetłuszczanie przy takim typie włosów sprawia, że szybko wyglądają one nieświeżo.

Są na to jakieś sposoby? Da się zmniejszyć przetłuszczanie? Czy problem nadmiernego przetłuszczania rzeczywiście Cię dotyczy? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu!

Czy to faktycznie nadmierne przetłuszczanie?

Na wstępie warto zaznaczyć, iż skóra głowy przetłuszczająca się to skóra, która już po kilku godzinach od mycia zaczyna być mocno nieświeża, tłusta w dotyku. Przykładowo przy myciu porannym, wieczorem skóra głowy wymaga już mycia. Jeżeli więc Twoja skóra głowy wymaga mycia co drugi dzień to naprawdę nie powinnaś się przejmować, jest to zupełnie normalne. Częstotliwość mycia jest często uwarunkowana genetycznie. U jednych wystarczy mycie raz na 3 dni, a u innych codziennie.

Uwaga! Fakt, że myjesz skórę głowy codziennie niekoniecznie oznacza, że dotyczy Cię problem nadmiernego przetłuszczania. Może po prostu Twoja skóra głowa wymaga takiej częstotliwości mycia.

Jakie są przyczyny nadmiernego przetłuszczania?

Oczywiście bywa też tak, że włosy które kiedyś wymagały mycia co 2-3 dni, teraz potrzebują mycia codziennego. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Są to m.in.:

 • nadużywanie mocnych szamponów,
 • korzystanie wyłącznie z łagodnych szamponów,
 • często stosowanie suchych szamponów
 • brak peelingu skóry głowy.

Do czynników powodujących przetłuszczanie zaliczamy także czynniki zdrowotne i dietetyczne, a będą to m.in.:

 • niewłaściwa dieta w tym nadmierne spożycie węglowodanów (zwłaszcza cukrów prostych pod postacią słodyczy, słodkich przekąsek, słodzonych napojów, białego pieczywa czy drożdżówek),
 • niska podaż witamin i minerałów (m. in. cynk, wit. z gr. B, żelazo, kwasy Omega 3),
 • zaburzenia hormonalne (np. nadmiar androgenów, wysoki poziom progesteronu, wysoki poziom prolaktyny, choroby tarczycy). 

Jeżeli więc mamy problem z przetłuszczającą się skóra głowy to warto zastanowić się co mogłoby być tego przyczyną, aby jak najlepiej na nią zadziałać. Jeśli podejrzewamy, że winne mogą być hormony to warto wykonać badania aby ocenić ich poziom. Jeżeli natomiast zmienialiśmy w ostatnim czasie szampon to warto zwrócić uwagę czy nie jest on zbyt łagodny/mocny do codziennego mycia. Przyczynami wewnętrznymi nadmiernego przetłuszczania zajmiemy się w osobnym wpisie.

Jak zmniejszyć przetłuszczanie?

Przede wszystkim warto pamiętać, aby myć skórę głowy tak często jak tego wymaga. Nawet jeśli będzie to oznaczało mycie codziennie. Przetrzymywanie brudnej skóry głowy niestety w niczym nie pomoże, a może nawet inicjować powstawanie kolejnych problemów np. wzmożonego wypadania po czasie. 

Właściwe oczyszczanie skóry głowy

W pielęgnacji warto uwzględnić co najmniej dwa szampony: jeden łagodniejszy do częstego mycia (np. Szampon do przetłuszczającej się skóry głowy Murky HTC, szampon pomarańcza i bergamotka Anwen, Anwen Your Hairness, Back to Comfort) i jeden do stosowania co kilka myć – mocniejszy lub średniej mocy (np. Pharmaceris H-Sebopurin, szampon oczyszczający LaQ, szampon Aromase, Vichy Dercos).

Warto spróbować także dwukrotnego mycia jeżeli do tej pory tego nie robiliśmy. Pianę z drugiego mycia dodatkowo dobrze pozostawić na skórze głowy na kilka minut. Włosy i skórę głowy spłukuj zawsze letnią/lekko ciepłą wodą. Unikaj do tego celu wody zimnej i gorącej. Dobrym pomysłem będzie spienianie szamponu w kubeczku.

W pielęgnacji warto uwzględnić peeling (częstotliwość dobrana indywidualnie ok. raz na 7-10 dni). Szczególnie polecamy tutaj peelingi chemiczne np. Aromase Junpier lub Squeaky Clean HTC. Dobrze przy nadmiernym przetłuszczaniu sprawdzają się też peelingi so!flow i Basil Element. 

Regulowanie pracy przetłuszczającej się skóry głowy

W problemie przetłuszczającej się skóry głowy mogą też pomóc wcierki. Mowa tu przede wszystkim o wcierkach regulujących. Wcierki takie najlepiej byłoby stosować na czystą skórę głowy po myciu. Produkty tego typu naprawdę bardzo mogą pomóc (co wiemy na swoim przykładzie). Poniżej kilka szczególnie polecanych przez nas produktów:

 1. Ampułki Rebalancing Lotion Sendo 
 2. Wcierka Pyretrin -D Back To Comfort 
 3. Esencja Be Pure Bioup 
 4. Hairy Tale Cosmetics Grasshopper
 5. Hairy Tale Cosmetics Murky
 6. La Le hydrolat ze skrzypu

Wszystkie te produkty są lekkie, stosowane w odpowiednich ilościach nie powodowały u nas nadmiernego obciążenia włosów. Jeżeli więc i tak myjesz włosy codziennie to myślimy, że warto spróbować wcierek (stosując oczywiście wszystkie pozostałe zasady dot. szamponu, peelingu i higieny) i cierpliwie poczekać na efekty. Wcierki możesz stosować np. 2-3 razy w tygodniu na wilgotną skórę głowy po myciu. Aplikując wcierkę wykonaj delikatny i krótkotrwały masaż, bardziej wklepanie wcierki. Wystarczy 2-3 min. Długi i intensywny masaż skóry głowy może bowiem wzmagać przetłuszczanie. 

Jako że przyczyną wzmożonego przetłuszczania może być też wysuszona skóra głowy (która w efekcie obronnym mocniej się przetłuszcza) to warto na jakiś czas odstawić mocniejsze wcierki pobudzające (np. oparte na alkoholu). Jeżeli podejrzewasz, że to właśnie wysuszenie skóry głowy mogłoby spowodować u Ciebie problem to możesz postawić dodatkowo na nawilżanie skóry głowy czy to pod postacią wcierek (np. Bandi ekstrakt nawilżająco-regenerujący, Trychohydrator Bosko lub HairTry Hydrate Hero) czy innych produktów przeznaczonych typowo do nawilżania (np. Nawilżający żel Sendo, Anwen Darling Clementine, Booster so!flow).

Większość produktów znajdziesz w sklepie napieknewlosy.pl. Wpisz w koszyku kod CURLYWURLY10, a zapłacisz 10% mniej. A my otrzymamy niewielką prowizję 🙂

Dobre nawyki przy przetłuszczającej się skórze głowy

Przy problemie z przetłuszczającą się skórą głowy dobrze będzie także suszyć głowę po myciu suszarką. Należy unikać jednak suszenia skóry głowy jak i długości włosów mocno gorącym nawiewem.

Warto także nie chodzić spać z mokrymi włosami, nie przetrzymywać zbyt długo turbanu/ręcznika na skórze głowy oraz unikać nadmiernego dotykania skóry głowy w ciągu dnia. 

Oczywiście zawsze należy też pamiętać o higienie! Należy zadbać o czystość naszych poszewek, turbanów, ręczników czy przyborów do włosów (w tym szczotki czy grzebienia).

Nakładając odżywki czy maski zwróć uwagę, żeby nie dotykały one skóry głowy. Nie rób tego zbyt blisko nasady (od ucha w dół wystarczy).

Podsumowanie

To kilka najistotniejszych porad, które pomogą Ci ograniczyć nadmierne przetłuszczanie od zewnątrz. W kolejnym wpisie więcej na temat wpływu odżywiania na nadmierne przetłuszczanie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.